r e k l a m a

spot_img
spot_img

spot_img

Lalki świata. Najstarszy eksponat ma ponad 150 lat

spot_img
r e k l a m a

Miejska Biblioteka Publiczna, przedszkola miejskie nr 7 i 40 oraz Stacja Artystyczna RYNEK zapraszają na wystawę „Lalki świata” z kolekcji Ewy i Jagody Liszka.

– Kolekcję zapoczątkował prezent od krewnych z Anglii, otrzymany przez kilkuletnią wówczas Jagodę – córkę pani Ewy Liszki. Lalki zostały zakupione na aukcji, a pochodziły z ponaddwutysięcznych zbiorów anonimowej angielskiej podróżniczki, która – odwiedzając różne zakątki świata – przywoziła na pamiątkę lalki w strojach charakterystycznych dla danego regionu świata. Odziedziczona w ten sposób kolekcja 273 lalek przez lata urosła do 1591 okazów i stale się powiększa – opowiadają gliwiccy bibliotekarze.

Najstarszy eksponat ma ponad 150 lat i pochodzi z Ekwadoru. Wśród zebranych lalek na szczególną uwagę zasługują egzemplarze z Afryki i Ameryki Południowej. Są to postaci wykonane z wełny, skóry, drewna i trzciny. W kolekcji znajduje się także lalka nagrobna z Kuby, magiczne figurki z Indonezji oraz lalki japońskie zwane „kokesi”. Dużą grupę stanowią te w tradycyjnych strojach narodowych, regionalnych lub przedstawiających różne warstwy społeczne, takie jak: koronczarka z Brukseli, torreador z Hiszpanii czy wytwórca wina z Sycylii. Kolekcja obejmuje również lalki w strojach historycznych z Polski, Anglii, Francji i Włoch.

– Każda lalka jest inna, każda pełni inną rolę. Również sposób ich wykonania jest istotny, obrazuje, jak na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniła się technologia ich wytwarzania oraz detale w strojach i materiały, z których je wykonano. Wystawa przedstawia lalkę jako część kultury danego kraju i oprócz niezaprzeczalnych walorów estetycznych, ma również charakter edukacyjny. Odmienne stroje ukazują zróżnicowanie kultur, ras ludzkich i narodowości. Wystawie towarzyszą manekiny w strojach regionalnych, mapa świata, plansze z kolorowymi fotogramami przedstawiającymi dorosłych i dzieci w strojach ludowych, regionalnych oraz rytualnych – informują organizatorzy ekspozycji.

Kolekcja prezentowana była w wielu miastach Polski, a teraz po raz pierwszy będzie można zobaczyć ją w Gliwicach. Wystawa będzie czynna od 26 września do 10 października w Stacji Artystycznej RYNEK (Rynek 4-5).

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI