r e k l a m a
spot_imgspot_img

Process i Redakcja zagrają w Gliwicach

4 grudnia w klubie Spirala przy ul. Pszczyńskiej 85 koncert zespołów Process i Redakcja. Start o 20:00, bilety 15/20 (młodzież do lat 18 i studenci Politechniki Ślaskiej 10 zł).
Wspólny koncert dwóch kultowych zespołów związanych z Gliwicką Alternatywną Sceną. Redakcję założył gliwicki gitarzysta i tekściarz Darek Dusza, legendarna postać polskiej muzyki punkowej i niezależnej. Artysta znany m.in. z takich formacji jak Śmierć Kliniczna, Absurd czy DiM, od lat współpracuje również z Irkiem Dudkiem. Jest autorem takich piosenek Shakin` Dudi jak „Au sza la la la” czy „Och, Ziuta”, pisał również teksty dla zespołu Dżem („Malowany ptak”, „Zapal świeczkę”).

Do współpracy zaprosił wokalistę Adama Antosiewicza, basistę Bartka Stuchlika i grającego na perkusji Łukasza Walczaka. W kwietniu 2011 roku ukazał się debiutancki album zespołu „Horrroskop” (Jimmy Jazz Records). Płyta została dobrze przyjęta m.in. przez recenzentów „Newsweeka”, „Teraz rocka” i wielu innych mediów. Piosenki z „Horrroskopu” można usłyszeć na antenie Polskiego Radia PR ( „Tak jak kot” – piosenka dnia we wrześniu 2012 r.) i wielu innych rozgłośni. Jesienią 2012 r. ukazał się drugi album zespołu: „Cyfrowe Średniowiecze”. Album z ostrzejszymi, bardziej dynamicznymi utworami. W 2015 roku muzycy nagrali kolejny album, ukaże się on w przyszłym roku. A kilka premierowych utworów będzie można usłyszeć na koncercie. Muzyka Redakcji to żywiołowa mieszanka punk rocka, rock`n`rolla i garażowych brzmień z lat sześćdziesiątych. W repertuarze koncertowym zespołu znalazły sie też legendarne utwory Śmierci Klinicznej i Absurdu. Żywiołowe, energetyczne koncerty to najmocniejsza strona zespołu. Oprócz koncertów w renomowanych klubach Redakcja wystąpiła m. in. na trzech edycjach festiwalu Rock na Bagnie, na Festiwalu Muzycznym im. Ryśka Riedla, na Industriadzie.

Processs powstał w Pyskowicach pod koniec 1982 roku. Początkowo zafascynowany muzyką gliwickiej Śmierci Klinicznej poszukiwał własnego stylu, który wykrystalizował się gdzieś w 1984 roku mieszanką hardcorowego punk rocka z muzyką nowofalową inspirowaną Joy Division, oraz z dodatkiem „Bogusiowych” psychodelicznych dźwięków. Processs wystąpił w latach 1985-1987 na ogólnopolskich festiwalach: FMR Jarocin, Róbrege. Zaistniał na dwóch kultowych składankach „Jak punk to punk” LP Tonpress 1986, „Radio nieprzemakalnych” LP Wifon 1988 oraz wystąpił w brytyjskim filmie o polskiej muzyce rockowej Andrzeja Kostenki „My blood, your blood”. W 1987 roku nakręcił pierwszy punkowy teledysk dla programu drugiego polskiej telewizji do piosenki „Stroszek”, który nadal cieszy się popularnością w internecie. Zespół zawiesił działalność w 1990 roku, a muzycy rozjechali się po Europie. Po latach idea procesowej muzyki jak niektóre inne idee… ożyła i zespół wybudził się z letargu. Na przełomie 2012 i 2013 grupa nagrała nowa płytę, wydając ją jako podwójny album pt. „PROCESSS 1984/1986 – 2010/2012” CD Zima Records. W roku 2014, tuż przed „Bagnem” zespół w limitowanej edycji wydał materiał pt. „Wszystko dla jutra” zawierający archiwalne nagrania z lat 1982-1984 (LP/CD Zima Records). Dużym utrudnieniem w działalności zespołu stał się fakt, że muzycy mieszkają w odległych krajach. Mimo to udało im się z sukcesem wystąpić w 2014 roku na festiwalu „Rock na Bagnie”. Pochlebne recenzje i ciepłe przyjęcie skłoniły muzyków do kontynuacji działalności.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI