r e k l a m a

spot_img
spot_img

spot_img

„Mieszkanie Plus”: W Gliwicach mogłoby powstać nawet 700 mieszkań

spot_img
r e k l a m a

W ramach pilotażu rządowego projektu Mieszkanie Plus w Gliwicach mogłoby powstać nawet 700 tanich mieszkań na wynajem i z opcją wykupu.

Ich budową ma zająć się Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości SA. Gliwice mogą przekazać na ten cel atrakcyjne grunty. Na razie jednak brakuje konkretów.

Mieszkanie Plus już na etapie podpisywania listów intencyjnych rozbudziło nadzieje części społeczeństwa. Program ma w założeniach rozwiązać problemy lokalowe wielu polskich rodzin bez zdolności kredytowej. To, co już wiadomo, to dość ogólne informacje przekazywane przez przedstawicieli BGK Nieruchomości (spółki zależnej Banku Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialnej za przygotowanie i pilotażową realizację Mieszkania Plus). Z wyliczeń tej instytucji wynika, że w 17 miastach mogłoby powstać około 5000 tanich mieszkań na wynajem albo na wynajem z opcją dojścia do własności. Projekt ma być realizowany na Śląsku w Katowicach (ok. 1000 mieszkań), Gliwicach (ok. 700 mieszkań), Chorzowie (ok. 200 mieszkań) i Tychach (ok. 30 mieszkań), a także w innych polskich miastach.

„Plusowe” mieszkania – jak deklaruje BGK Nieruchomości – miałyby być wznoszone przez bank na gruntach Skarbu Państwa albo gminnych wskazanych przez samorządy. Również cała reszta zależałaby od Banku Gospodarstwa Krajowego.

12 października prezydent Gliwic zgłosił do programu m.in. działki o powierzchni 7,2 ha.

– Szacujemy, że można tam zrealizować mniej więcej 680 mieszkań. Należy jednak pamiętać, że ubiegłotygodniowe porozumienie jest wstępem do przeprowadzenia szczegółowych analiz, niezbędnych w przypadku każdego procesu inwestycyjnego. Dopiero uzyskanie pozytywnej oceny ekonomicznej i prawnej inwestycji na wskazanej działce pozwoli na określenie programu funkcjonalnego zabudowy oraz ewentualne zawarcie ostatecznej umowy inwestycyjnej – podkreśla w imieniu BGK Nieruchomości Justyna Kwiek, dyrektor ds. komunikacji marketingowej BGK.

Zobacz też: Wiceprezydent Gliwic o programie „Mieszkanie Plus”

Przewiduje się, że umowa mogłaby zostać wynegocjowana i podpisana do końca 2016 roku. Do połowy 2017 roku planowane jest przygotowanie inwestycji do realizacji i uzyskanie stosownych zgód administracyjnych. Jak deklaruje BGK Nieruchomości, pierwsze mieszkania mogłyby być udostępnione najemcom pod koniec 2018 roku. Realizacja inwestycji nie będzie jednak zależała od gliwickiego samorządu, lecz gotowości Banku Gospodarstwa Krajowego. Miasto Gliwice jest jedynie partnerem projektu, a nie głównym inwestorem.

Dla kogo i za ile?
– O mieszkanie plus będą mogli się ubiegać wszyscy obywatele – przekonuje Justyna Kwiek z BGK Nieruchomości. – W przypadku gdy liczba chętnych przekroczy ofertę mieszkań na wynajem w danej lokalizacji, przy naborze najemców uwzględniana będzie sytuacja ekonomiczna gospodarstw domowych ubiegających się o najem.

Pierwszeństwo zawarcia umowy będzie przysługiwać m.in. gospodarstwom domowym o dochodach uniemożliwiających nabycie lub wynajem mieszkania w oparciu o ofertę rynkową czy wychowującym przynajmniej jedno dziecko.

– Zgodnie z przyjętą przez Radę Ministrów uchwałą w sprawie Narodowego Programu Mieszkaniowego, rozpoczęcie naboru najemców do pierwszych inwestycji mieszkaniowych na wynajem z opcją dojścia do własności przewidziane jest na drugą połowę 2017 roku – deklaruje BGK Nieruchomości. Jeśli chodzi o koszty, w programie
Mieszkanie Plus więcej zapłacą ci, którzy wybiorą opcję z wykupem lokalu. Wielkość czynszu będzie się bowiem kształtować na poziomie 10–20 zł za m2 lub 12–24 zł za m2 w przypadku czynszu z ratą kapitałową wynikającą z opcji dojścia do własności. Kwota czynszu nie uwzględni opłaty administracyjnej za powierzchnie wspólne oraz rozliczeń za media, zaś stawka podstawowa będzie zależna od lokalizacji nieruchomości.


MSI

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI