fot. UM Gliwice

W Gliwicach trwa „Akcja Zima”. Jedziesz śliską bądź nieodśnieżoną ulicą? Zgłoś to koordynatorowi akcji w Zarządzie Dróg Miejskich w Gliwicach.

Pod pieczą ZDM znajdują się 4 mln m2 ulic, chodników i ciągów pieszo-rowerowych w naszym mieście.

Miejska jednostka reaguje na wszelkie opady atmosferyczne i nagłe zmiany temperatur, które potrafią wywołać niebezpieczną śliskość na miejskich traktach i przy przystankach autobusowych.
– Z chwilą pojawienia się opadów śniegu na ulice miasta wyjeżdżają pługi, odśnieżarki i piaskarki, które mają do odśnieżenia 757 miejskich ulic, przystanki komunikacji miejskiej, ciągi piesze i rowerowe – przypomina Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

„Akcję Zima” nadzoruje koordynator, do którego obowiązków należy m.in. bieżące monitorowanie prognoz pogody oraz śledzenie komunikatów z dwóch stacji meteorologicznych, znajdujących się w Gliwicach przy ulicach Toszeckiej i Nowy Świat. Kontakt telefoniczny z koordynatorem możliwy jest pod numerami telefonów 607-606-225 oraz 607-584-607.

Aby ułatwić pracę drogowcom, teren miasta podzielono na 12 stałych rejonów. Dziewięć z nich obejmuje jezdnie, a pozostałe chodniki, przystanki komunikacji miejskiej oraz rejon przejazdu alarmowego „Akcji Zima”. – W przypadku opadów śniegu, w pierwszej kolejności odśnieżane są główne ciągi komunikacyjne, takie jak Drogowa Trasa Średnicowa, Droga Krajowa nr 88 (aleja Jana Nowaka-Jeziorańskiego), ulice: Rybnicka, Pszczyńska czy Toszecka. Wykonawcy utrzymania zimowego dysponują 38 jednostkami sprzętowymi przystosowanymi do odśnieżania i likwidacji śliskości – podkreśla rzecznik prasowy ZDM-u. Szczegółowe informacje na temat „Akcji Zima” można znaleźć na stronie internetowej zdm.gliwice.pl w zakładce „Zimowe utrzymanie”.

„Akcję Zima” prowadzi też Miejski Zarząd Usług Komunalnych. Pracownicy MZUK pełnią specjalne dyżury na terenach administrowanych przez jednostkę we wszystkich dzielnicach Gliwic, czyli odpowiadają za odśnieżanie alejek i schodów, m.in. w parkach Chopina, Chrobrego, Starokozielskim, Szwajcarii, na placu Grunwaldzkim, a także na skwerach (m.in. Dessau, Doncaster, Rzeźniczy, Kościuszki, Korczoka), na placu Krakowskim, placu Piłsudskiego, na cmentarzach komunalnych, cmentarzu radzieckim, na placach zabaw (m.in. przy ul. Dzionkarzy, Hutniczej, Gwiazdy Polarnej, Horsta Bienka) i boiskach. Odśnieżają też dachy obiektów administrowanych przez MZUK.

Przypominamy również, że za odśnieżanie chodników przed posesjami prywatnymi odpowiadają ich zarządcy i właściciele.

W ekstremalnych warunkach, przy intensywnych opadach, doba „Akcji Zima” może kosztować nawet 130 tys. zł. Gdy odśnieżanie nie jest konieczne, „Akcja Zima” nie generuje żadnych kosztów, choć wykonawcy i tak pozostają w stanie pełnej dyspozycji.


17 KOMENTARZE

  1. Napiszę to samo co na innym portalu gliwickim: Jeśli mają do odśnieżenia w Gliwicach 4 miliony m2 ulic, chodników i ciągów pieszo-rowerowych w naszym mieście to chyba nie mogą być wszędzie na raz? Najpierw odśniezają główne ciągi typu Rybnicka, DTŚ, Tarnogórska a dopiero później mniej ważne ulice.

  2. Syn wrócił przed 7-mą z nocnej zmiany i powiedział że Gliwice są sparaliżowane atakiem zimy,drogi nie odśnieżone a ludzie na ranną zmianę spóźnieni-gratuluję wiecznego zaskoczenia zimą

  3. Tak jak do tej pory w Gliwicach z odśnieżanie było ok, to dzisiaj tragedia. O 6:50 na Tarnogorskiej (chyba jedna z głównych) jechać się nie dało, a o zjeździe na DK88 i na samej DK w kierunku Zabrza to nie pisze bo tragedia całkowita. Także nie wiem z kad ten huraoptymizm.

  4. Rano byylam w Zabrzu u lekarza a pozniej jechalam jeszcze do Przyszowic i powiem że w Gliwicach nie jest źle,troche bylo gorzej na Kopeniku bo tam na tych wąskich uliczkach zaśnieżone ale na Toszeckiej czy dK-88 bez więszych problemów

  5. Od kilku dni się mówiło że minionej nocy miały być opady śniegu a drogowcy zaskoczeni zimą. Tym razem Gliwice dostają zółtą kartkę. Dramat to jest w Zabrzu i Tychach. Tam się nie odśnieża a rozjeżdża. W tych miastach powinno się wyciągnąć odpowiedzialność wobec osób odpowiedzialnych za odśnieżanie.

WASZYM ZDANIEM