fot. Łukasz Fedorczyk

Gliwice mają problem ze smogiem i to nie ulega wątpliwości. Jedna z dużych miejskich spółek podejmuje jednak walkę o czyste powietrze. Gliwickie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej dąży do ograniczenia niskiej emisji.

W ubiegłym roku do miejskiej sieci ciepłowniczej podłączono kolejnych 70 budynków. Z ciepła systemowego korzystają już kolejni mieszkańcy Łabęd z ulic: Róży Luksemburg, Gałczyńskiego i Partyzantów (numery nieparzyste); mieszkańcy Sośnicy z budynków zarządzanych przez SM Domator, z ulic: Odrowążów, Związkowej, Reja oraz Wspólnot Mieszkaniowych z ulic: Gankowej, Korczoka, Odrowążów.

W ostatnim czasie podłączono kolejnych 10 budynków mieszkalnych w rejonie Zatorza oraz 13 budynków w innych rejonach miasta, w tym dworzec PKP przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. Podłączenie każdego z tych budynków to mały krok do ograniczenia niskiej emisji w mieście.

Z ciepła systemowego chętnie korzystają także odbiorcy nowo budowanych obiektów. Jesienią ubiegłego roku do sieci podłączyły się kolejne dwa obiekty z tzw. Nowych Gliwic przy ul. Bojkowskiej oraz cztery budynki mieszkalne budowane w systemie deweloperskim przy ul. Żabińskiego, Góry Chełmskiej, Bogatki i Kozielskiej.

– W 2017 roku będziemy podłączać kolejnych gliwiczan do naszej sieci ciepłowniczej. Głównie w Łabędach oraz Sośnicy – mówi Beata Wacławczyk z PEC Gliwice.

Aktualizacja 10.01.2017 r.

– Cieszymy, że są Państwo chętni do przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej i korzystania z Ciepła Systemowego. Od jesieni 2016 do miejskiej sieci ciepłowniczej zostały podłączone 82 obiekty, co przekłada się na aż ok. 1000 mieszkań. Zainteresowanie Ciepłem Systemowym stale rośnie, od kilku lat obserwujemy znaczny przyrost budynków do niej przyłączanych.
PEC – Gliwice Sp. z o.o. ma opracowanych 19 koncepcji uciepłownienia różnych rejonów naszego miasta. Wszędzie tam, gdzie występują warunki techniczne dostarczania ciepła, jesteśmy otwarci na współpracę z właścicielami i zarządcami w zakresie zaopatrzenia budynków w ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej. Ze statystyk wynika jednak, że zaledwie 1/3 zasobów mieszkaniowych zbilansowanych w koncepcjach uciepłownienia zostaje podłączona do sieci ciepłowniczej. Warunki przyłączenia dostępne są na naszej stronie http://www.pec.gliwice.pl


38 KOMENTARZE

 1. Tak walczymy wszyscy o ekologię to dlaczego w Łabędach nie przewidziano podłączenia mieszkańców z Rynka? Jest dużo chętnych którzy by się podłączyli, ale jak zwykle na takie cele miasto ma brak funduszy, no bo teraz trzeba spłacać podium, a że w Gliwicach coraz trudniej oddychać to nikogo nie interesuje.

  • Naczytałeś się bzdur w internecie i je powtarzasz. Nie można do PEC podłączyć pojedynczych budynków bo to nie jest ekonomiczne. Musi być ciąg budynków jak na Róży Luksemburg czy na Wolności w Łabędach.

 2. Błagam!Najciemniej pod latarnią. Całej dzielnicy od np. Sportowej począwszy nie zdążyli facgowcyprzez lata podpiąć pod ogrzewanie z ciepłowni,więc sytuacja wygląda,jak wygląda…

 3. A w zeszłym roku odmówiliście podłączenia budynków w okolicy Sokoła, Harcerskiej i Myśliwskiej. Teraz okazuje się, ze jednak podłączycie budynki, które w 100% należą do ZGM. A co z mieszkaniami komunalnymi we wspólnotach? Lokatorzy mają być skazani w interesie kilku właścicieli mieszkań na noszenie węgla do usranej śmierci? My też domagamy się podłączenia wynajmowanych mieszkań do PECu, nie obchodzi nas to czy właściciele mieszkań maja ogrzewanie gazowe, elektryczne czy marzną. My chcemy mieszkać jak ludzie.

 4. Jakieś zadu…ia podłączają , a tak naprawdę najgorszy syf z kominów jest w CENTRUM !!! U nas ul. Częstochowska , od początku lat 90″ tych popieprzy sie o podłączaniu do PEC ! I co , jajco . 40metrow od budynku przebiega węzeł , podłączono Moniuszki , przychodnie pol Śląsk omijając nas prawdzwdziwym łukiem . Brak słów ! Codziennie sprzątam parapety z sadzy , syf wchodzi nawet przez zamknięte okna ! A Oni chwala sie ze podłączają budynki , śmiechu warte !

 5. Nawiązując do powyższego artykułu; cieszymy, że są Państwo chętni do przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej i korzystania z Ciepła Systemowego. Od jesieni 2016 do miejskiej sieci ciepłowniczej zostały podłączone 82 obiekty, co przekłada się na aż ok. 1000 mieszkań. Zainteresowanie Ciepłem Systemowym stale rośnie, od kilku lat obserwujemy znaczny przyrost budynków do niej przyłączanych.
  PEC – Gliwice Sp. z o.o. ma opracowanych 19 koncepcji uciepłownienia różnych rejonów naszego miasta. Wszędzie tam, gdzie występują warunki techniczne dostarczania ciepła, jesteśmy otwarci na współpracę z właścicielami i zarządcami w zakresie zaopatrzenia budynków w ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej. Ze statystyk wynika jednak, że zaledwie 1/3 zasobów mieszkaniowych zbilansowanych w koncepcjach uciepłownienia zostaje podłączona do sieci ciepłowniczej. Warunki przyłączenia dostępne są na naszej stronie http://www.pec.gliwice.pl

 6. Wszystkich zainteresowanych przyłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej prosimy o wystąpienie do PEC z zapytaniem o możliwość przyłączenia, druk dostępny jest na naszej stronie http://www.pec.gliwice.pl w zakładce: Do pobrania. Wszystkie wnioski rozpatrujemy indywidualnie. W imieniu Wspólnot Mieszkaniowych z zapytaniem powinien wystąpić Zarządca Wspólnoty.

 7. Stare Gliwice, wszytko pomiędzy Łabędzką i Kozielską niech podłączą. Banda starych dziadów palących czym popadnie. Wystarczy się wieczorem przejść i popatrzeć po kominach. Osiedle Waryńskiego tonie w syfie dzięki kilkudziesięciu przedpotopowym chałupom zamieszkanym przez ludzi którzy maja w d… czym palą

WASZYM ZDANIEM