r e k l a m a

spot_img
spot_img

spot_img

Eksperci pomogą zwalczyć smog

spot_img
r e k l a m a

W województwie śląskim rozpoczęły się prace zespołu do spraw ograniczenia niskiej emisji.

Marszałek Wojciech Saługa wręczył nominacje członkom Zespołu Roboczego ds. ograniczania niskiej emisji. W jego skład wchodzą 34 osoby – przedstawiciele samorządów, instytutów naukowych, uczelni wyższych oraz administracji rządowej. W pracach zespołu będą uczestniczyć także parlamentarzyści, przedstawiciele stowarzyszeń oraz fundacji związanych z ochroną środowiska. Swój wkład w przyszły program antysmogowy wniesie także kościół katolicki oraz ewangelicki.

Zadaniem zespołu będzie przygotowanie założeń do uchwały antysmogowej Sejmiku, która ma objąć całe województwo.

– Tylko działając wspólnie i kompleksowo możemy być skuteczni w ograniczaniu niskiej emisji. To długi marsz, działanie które musi potrwać wiele lat, by osiągnąć sukces – powiedział marszałek Wojciech Saługa. Podkreślił także znaczenie edukacji społecznej, aby zwiększyć odpowiedzialność mieszkańców za ograniczenie szkodliwej emisji z palenisk domowych.

Pierwszym etapem prac przy przygotowaniu programu ograniczenia niskiej emisji było przesłanie do 167 gmin z regionu ankiety, której celem było określenie świadomości na ten temat i zapytanie władz gmin czy dysponują one planami, programami walki z niską emisją.

Póki co, informację zwrotną w tej sprawie odesłało 87 proc. z nich i zdecydowana większość deklaruje wsparcie w walce z tym problemem.

W trakcie debaty poruszono tematy dotyczące m.in. skutków zanieczyszczenia powietrza wpływających na zdrowie i życie ludzi, technik efektywnego i nieuciążliwego dla środowiska palenia węglem w domowych kotłach i programów wsparcia walki z niską emisją. Zdaniem ekspertów rozwiązaniem nie jest wyłącznie zakaz opalania węglem, ale przestrzeganie norm jakości węgla i standardów emisyjnych kotłów.

Corocznie w województwie śląskim dokonywana jest ocena jakości powietrza pod kątem jego zanieczyszczenia 12 substancjami: dwutlenkiem siarki, dwutlenkiem azotu, tlenkiem węgla, benzenem i ozonem, pyłem zawieszonym PM10 i PM2,5 oraz zanieczyszczeniami oznaczanymi w pyle PM10: ołowiem, arsenem, kadmem, niklem i benzo(a)pirenem. Pomimo stałej poprawy jakości powietrza w Polsce nadal dużym problemem pozostają ponadnormatywne stężenia pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu.

Wyniki oceny jakości powietrza, przeprowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, wskazują, że obecnie na stan jakości powietrza wpływa w pierwszej kolejności zjawisko tzw. niskiej emisji pochodzącej z tzw. sektora bytowo-komunalnego oraz transportu.

W paleniskach domowych stosowane są często paliwa złej jakości oraz spalane odpady w nieprzystosowanych do tego celu instalacjach grzewczych.

Dotychczas na terenie województwa śląskiego działania mające na celu poprawę stanu jakości powietrza były realizowane w ramach pięciu programów ochrony powietrza począwszy od 2004 roku. Aktualnie obowiązującym programem jest Program ochrony powietrza dla terenu województwa śląskiego, ma on na celu osiągnięcie poziomów dopuszczalnych substancji w powietrzu oraz pułapu stężenia ekspozycji, który został przyjęty przez Sejmik Województwa Śląskiego 17 listopada 2014 roku.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
motorynka PONY
motorynka PONY
7 lat temu

No pięknie. Specjaliści debatują , a w Gliwicach głośny swego czasu program PONE utknął w miejscu . Już prawie dwa lata jak nic samorząd w tym temacie nie działa ( a może działa ale nieefektywnie) . Oprócz zebrania różnej maści ankiet i składania deklaracji urzędników dotyczących dotacji do ekologicznych systemów grzewczych – jak do tej pory zapadła cisza. Wielu ludzi utknęło w miejscu z remontami mając zapewnienie UM o dofinansowaniu do nowych systemów grzewczych.

EinBit
EinBit
7 lat temu

pierd.lenie kotka, za pomocą młotka

Andro
Andro
7 lat temu

Przecież to udawanie że coś się robi. Niech te rady osiedlowe zamiast głupkowatych „akcji kulturalno-rozrywkowych, festynów parafialnych itp” tym się zajmą. Niech wreszcie straż miejska coś tu działa. Niech wreszcie powstanie instytucja w mieście gdzie można się poskarżyć kto kopci. Niech wreszcie ktoś zatrzyma (zabroni) sprzedawać ten opał o najniższej jakości. Dlaczego w działającym zespole są tylko naukowcy , działacze i inni podobni – zaproście tam też zwykłych ludzi, mieszkańców Trzeba radykalnych działań , natychmiastowych, zmiany budżetu ( to nie jest problem UE, to myśmy sobie to urządzili). Czas najwyższy na działanie a nie tworzenie prognoz, planów, raportów o stanie… Czytaj więcej »

asd
asd
7 lat temu

Co tam smog, rating jest ważniejszy…

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI