fot. Teatr Miejski w Gliwicach

Gdy kilkanaście miesięcy temu władze Gliwic podjęły decyzję o zmianach w Gliwickim Teatrze Muzycznym, wiele osób zapowiadało rychły koniec instytucji kultury.

Teatr Miejski w Gliwicach przygotowuje dwa spektakle przeznaczone dla najmłodszych widzów. Ich premiery zbiegną się z inauguracją nowej sceny w budynku przy Nowym Świecie.

– Jesteśmy w trakcie intensywnych prac budowlanych, których efektem będzie zupełnie nowa, wielofunkcyjna scena kameralna, umożliwiająca różne konfiguracje przestrzenne, z widownią przygotowaną dla około 100 osób. Ta część teatru przeznaczona będzie m.in. na prezentacje spektakli dla dzieci. Już w lutym odbędą się na niej dwie premiery Ach, jak cudowna jest Panama w reżyserii Laury Słabińskiej i Opowieść o Pilocie Pirxie w reżyserii Jerzego Machowskiego – mówią przedstawiciele Teatru.

– Nowa scena będzie służyć prezentacjom spektakli dla młodych widzów, ale nie tylko. – Jesteśmy w trakcie intensywnych prac budowlanych, których efektem będzie zupełnie nowa, wielofunkcyjna scena kameralna, umożliwiająca różne konfiguracje przestrzenne, z widownią przygotowaną dla około 100 osób – mówi w rozmowie z Miejskim Serwisem Informacyjnym Agnieszka Skowronek z Teatru Miejskiego.

– W pierwszych dniach lutego sprawdzimy jej funkcjonalność za sprawą osobliwej, nieco surrealistycznej dekoracji autorstwa Pavla Hubički, stworzonej do spektaklu Ach, jak cudowna jest Panama. Przedstawienie, na podstawie opowiadania Janoscha, urodzonego na Górnym Śląsku autora literatury dziecięcej, to historia o wielkim marzeniu, spontanicznej podróży, a przede wszystkim o przyjaźni. Tej, która dodaje odwagi, fantazji i nadaje sens najbardziej szalonym pomysłom – informuje Teatr.

Pod koniec lutego wspólnie z zaproszonymi do współpracy artystami z białostockiego Teatru Papahema zaprezentujemy Opowieść o Pilocie Pirxie, spektakl dla dzieci w wieku od 10 do 12 lat, na podstawie prozy Stanisława Lema, w adaptacji i reżyserii Jerzego Machowskiego. Rozgrywające się w futurystycznej rzeczywistości przedstawienie opowiada o perypetiach Pirxa, absolwenta Akademii Kosmonautycznej, który podczas ostatniego egzaminu musi zmierzyć się z nieprzewidywalnym światem robotów i maszyn, a także z własnymi słabościami. Kosmiczną scenografię przygotowuje Ľudmila Bubánová, lalki Olga Ryl-Krystianowska, muzykę do spektaklu napisał Ignacy Zalewski.


WASZYM ZDANIEM