Zakres OC reguluje prawo. We wszystkich towarzystwach jest on więc identyczny. W przeciwieństwie do cen polis. Te mogą się bowiem różnić o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent! W artykule zdradzimy sprawdzone sposoby na znalezienie taniego OC.
Przecież zakres OC jest taki sam we wszystkich towarzystwach. Jaka to różnica, które wybiorę? Kupując OC, wszędzie dostanę przecież ten sam produkt. Nie mam czasu na poszukiwania najlepszego ubezpieczyciela — wielu kierowców sięga po polisę bez większych przemyśleń. Niestety, nie wszyscy wiedzą, że taki ruch może nie tylko narazić ich portfel na straty, ale pozbawić również licznych benefitów.
Kiedy kilka lat temu kupowałem swoje pierwsze OC, nie przyłożyłem się za bardzo do analizy dostępnych na rynku ofert. Nie miałem pojęcia, że ceny polis w różnych towarzystwach mogą być skrajnie różne — mówi Marcin, 30-latek z Gliwic.
Rzeczywiście. Jak pokazują statystyki, w styczniu 2019 nieświadomy kierowca mógł przepłacić za ubezpieczenie nawet 741 zł. Tyle wyniosła bowiem różnica pomiędzy najtańszą i najdroższą ofertą OC dla przykładowego mieszkańca Warszawy. W przypadku młodych, niedoświadczonych kierowców rozbieżności cenowe mogą być jeszcze większe i wynosić nawet kilka tysięcy złotych!
Jak to możliwe?
Wyliczając stawkę OC, ubezpieczyciel szacuje własne ryzyko związane z zawarciem umowy z konkretnym klientem. W tym celu wykorzystuje informacje dotyczące kierowcy — historię szkodowości, wiek, staż za kółkiem, stan cywilny, wykonywany zawód oraz parametry auta — rok produkcji, model, markę, pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa czy miejsce rejestracji. Choć wszyscy ubezpieczyciele kalkulują ceny na podstawie tych samych parametrów, inaczej je punktują.
Jeśli towarzystwo A naliczy wysoką zwyżkę za młody wiek, nie oznacza to wcale, że identycznie postąpi towarzystwo B. Jeśli ubezpieczyciel C obdarzy większym zaufaniem przedstawicieli określonych zawodów, ubezpieczyciel D wcale nie musi iść jego śladem.
Odmienne systemy wyliczania składek i indywidualne tabele bonus-malus powodują, że różnice w cenach polis w różnych towarzystwach mogą wynosić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent!
Kiedy uzupełniłem nieco swoją wiedzą, zrozumiałem, że identyczny zakres OC wcale nie musi iść w parze z takimi samymi cenami. Właśnie wtedy postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce. Nie chciałem płacić za coś, za co zwyczajnie nie muszę. Przepłacanie za identyczną ochronę jest przecież jawnym wyrzuceniem pieniędzy w błoto — tłumaczy kierowca.
Jak znaleźć tanie OC?
Znalezienie taniego OC jest zdecydowanie łatwiejsze i szybsze niż może się wydawać. Od czego zacząć?
Porównaj ceny
Pierwszym i najważniejszym krokiem do znalezienia taniego OC jest porównanie cen dostępnych na rynku polis. Czy da się to zrobić bez uciążliwych rozmów z agentem i żmudnych kalkulacji na stronach kolejnych ubezpieczycieli? Na szczęście tak. Aby szybko, wygodnie i precyzyjnie porównać stawki wystarczy skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Narzędzie działa w 100% online i jest zupełnie darmowe. Po wypełnieniu jednego krótkiego formularza, zawierającego informacje na temat kierowcy i auta, przedstawi Ci kilkanaście zróżnicowanych cenowo ofert.
Na reklamę porównywarki https://ubsy.pl/ natknąłem się w Internecie. Nie zastanawiając się długo, postanowiłem z niej skorzystać. Nie miałem przecież nic do stracenia, mogłem tylko zyskać. W ciągu kilku minut wypełniłem formularz, a już kilkanaście sekund później porównywarka przedstawiła mi aż 17 propozycji OC. Bardzo się zdziwiłem kiedy okazało się, że moje ubezpieczenie samochodu było jednym z najdroższych. Na szczęście, umowa kończyła się już za 3 tygodnie. Tym razem mój agent nie będzie zadowolony — pomyślałem.
Sprawdź dodatkowe świadczenia
Nie wszyscy wiedzą, że choć zakres OC określa prawo, wielu ubezpieczycieli dorzuca do polisy dodatkowe świadczenia — usługi assistance, Zieloną Kartę czy BLS. Dla wielu kierowców to właśnie one będą kluczowym kryterium wyboru OC.
- Często podróżujesz za granicę, zwłaszcza do krajów, które nie należą do UE?
- Zależy Ci na tym, aby otrzymać pomoc ubezpieczyciel po kolizji, stłuczce lub wypadku?
- Chcesz wygodnie zgłaszać szkody w swoim towarzystwie?
Jeśli nie chcesz płacić za dodatkowe świadczenia, sięgnij po OC z dodatkami. Dla wielu kierowców to właśnie one stanowią główne kryterium wyboru polisy.
- Zielona Karta umożliwia poruszanie się po Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Iranie, Izraelu, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji i Ukrainie bez konieczności zakupu oddzielnych polis w każdym z krajów.
- Kupując OC z assistance możesz liczyć na pomoc w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń na drodze: holowania, naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia, transport kierowcy i pasażerów do warsztatu i pomoc informacyjną. Niektórzy ubezpieczyciele w ramach darmowego pakietu zapewniają również auto zastępcze, transport i opiekę nad zwierzęciem domowym czy pomoc w przypadku uszkodzenia opony.
- Mając OC z BLS, będziesz mógł zgłosić szkodę swojemu ubezpieczycielowi. Nawet jeśli sprawca jest ubezpieczony w innym towarzystwie. Ubezpieczyciel naprawi Twoje auto lub wypłaci odszkodowanie, a następnie dopełni wszelkich formalności z ubezpieczeniem sprawcy.
Zapłać przez Internet
Czy wiesz, że wielu ubezpieczycieli oferuje dodatkowy rabat za płatność przez Internet? Jeśli któraś z przedstawionych na https://ubsy.pl/ubezpieczenie-oc/ ofert spełni Twoje potrzeby, nie wahaj się. Kupując online, zaoszczędzisz od kilku do kilkunastu procent.
Nie przepłacaj
Sięgając po pierwszą lepszą polisę, możesz nie tylko znacznie przepłacić, ale pozbawić się także dodatkowych, bardzo przydatnych świadczeń. Korzystając z porównywarki, oszczędzisz nie tylko pieniądze, ale również czas. Zapewnisz sobie także dodatkowe wsparcie ubezpieczyciela, które w nieprzewidzianych sytuacjach na drodze okaże się na wagę złota.
Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie OC i AC w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.