Chirurgia wraca do „wojskowego”

1
IMG 1469
IMG 1469

2 stycznia wznowił pracę oddział chirurgiczny w Szpitalu Miejskim nr 4 przy ul. Zygmunta Starego.

Po dwóch miesiącach, dzięki staraniom dyrekcji szpitala, udało się skompletować obsadę lekarzy, więc pacjenci mogą tam być ponownie operowani.

Oddział będzie funkcjonował w tym samym miejscu, w dotychczasowych godzinach.

To dobra wiadomość nie tylko dla gliwiczan, zwłaszcza w trudnych realiach, w jakich funkcjonuje służba zdrowia w całym kraju. Gliwicki samorząd od lat podejmuje różne kroki wspierające szpitale w naszym mieście, m.in. dotuje i doposaża Szpital Miejski nr 4 i planuje budowę nowego budynku Gliwickiego Centrum Medycznego. Warto przypomnieć, że w latach 2011–2015 na pomoc dla szpitali gliwicki samorząd przeznaczył 17,5 mln zł. To spora kwota, jednak wsparcie samorządu nie wystarczy. Działalność szpitali jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia i znajduje się poza budżetem miejskim, dlatego na tę sferę życia miasto ma najmniejszy wpływ. Trudno o swobodę ruchu w sytuacji, gdy NFZ nie przekazuje wystarczających środków na działalność szpitali, a co za tym idzie na wynagrodzenia lekarzy i pielęgniarek. W efekcie rezygnują oni z pracy, a to wiąże się z koniecznością wstrzymywania działalności oddziałów. To główna przyczyna zawieszenia w listopadzie 2016 r. działalności oddziału chirurgii w szpitalu przy ul. Zygmunta Starego, a w ostatnim czasie także chirurgii dziecięcej w GCM. Jest jednak szansa, że również w przypadku chirurgii dzieci uda się przywrócić działalność oddziału.

– Dyrektor NFZ wyraził zgodę na przerwę w działalności oddziału chirurgii dziecięcej w GCM. Będzie on zamknięty od 1 stycznia do 31 marca 2017 r. Jeśli uda mi się do końca marca skompletować nową kadrę, jest szansa, że wznowi działalność. Jest to trudne zadanie, ale możliwe do wykonania – powiedział „Miejskiemu Serwisowi Informacyjnemu – GLIWICE” lek. med. Marian Jarosz, prezes zarządu Szpitala Miejskiego nr 4 oraz Gliwickiego Centrum Medycznego.

Wraz z nowym rokiem możemy się spodziewać zmian w służbie zdrowia. Według planu NFZ, szpitale na poziomie regionalnym mają zostać połączone w sieć. Projekt nowej ustawy o finansowaniu sieci jest już w biurze Rady Ministrów. Powstanie system podstawowego zabezpieczenia szpitalnego. Szczegóły funkcjonowania będą znane w najbliższych miesiącach.

– Uważam, że gliwickie szpitale są finansowane na skandalicznie niskim poziomie. Gdyby znajdowało się ono na poziomie zbliżonym do tego w innych śląskich szpitalach, sytuacja nie byłaby aż tak drastyczna. Niestety różnice w finansowaniu tych samych procedur w różnych szpitalach są ogromne i sięgają nawet kilkudziesięciu procent. Samorząd sam nie jest w stanie uzdrowić tej sytuacji – mówił podczas sesji Rady Miasta prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

MSI

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
7 lat temu

może chociaż menadżersko samorząd może pomóc. Biedniejsze miasta stać na utrzymanie dziecięcego oddziału , a bogate Gliwice nie. To trochę wstyd dla miasta . Mamy ambicje na hale sportową ale służbę zdrowia mamy na niskim poziomie. Pomieszały się komuś priorytety.