Kolejna ekologiczna kwatera została otwarta na gliwickim wysypisku. Na powierzchni 4 ha pomieści ok. 650 tysięcy m3 odpadów, co oznacza, że będzie mogła być eksploatowana przez 20 lat.
Przedsiębiorstwo Składowania i Utylizacji Odpadów w Gliwicach uruchomiło przy ul. Rybnickiej czwartą komorę składowania odpadów. Nowa przestrzeń pozwoli na przyjmowanie odpadów z terenu Gliwic przez najbliższe 20 lat. Co więcej, po zapełnieniu kwatery będzie można ją powiększyć o około 2 metry głębokości, co może pozwolić na składowanie odpadów przez następne 5 lat.
W uroczystości otwarcia kwatery wziął udział sekretarz Miasta Gliwice Andrzej Karasiński. – Gliwice dynamicznie się rozwijają. Jednym z elementów tego rozwoju jest troska o środowisko naturalne. W PSUiO stosowane są najnowsze technologie, które zapewniają całkowicie bezpieczne dla środowiska składowanie odpadów. Kilka lat temu uruchomiono tu pierwszą bioelektrownię, która do dziś pozyskuje ze składowiska prąd. Gratuluję kolejnej udanej inwestycji – mówił sekretarz Gliwic.
Budowa kwatery trwała rok i kosztowała 6 mln zł.
Została sfinansowana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w 75 % poprzez udzielenie Przedsiębiorstwu Składowania i Utylizacji Odpadów w Gliwicach preferencyjnej pożyczki z możliwością częściowego umorzenia. Inwestycja polegała na przygotowaniu podłoża, uformowaniu czaszy i obwałowań, zagęszczeniu i oczyszczeniu z kamieni oraz gruzu, niwelacji terenu, uszczelnieniu kwatery. Wybudowano też przepompownię wód odciekowych i system drenażu oraz rurociągów tłocznych, a także drogi i place technologiczne.
– Chcemy zapewnić miastu ekologiczną przestrzeń zbywania odpadów o odpowiedniej pojemności. Jesteśmy w czołówce najlepiej działających składowisk w kraju i chcemy tę pozycję utrzymać – mówi Edward Mazur, prezes zarządu PSiUO.
Gliwickie składowisko od lat dba o to, by zapewnić mieszkańcom nie tylko przestrzeń do oddawania odpadów, ale też zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki.
Jednym z elementów tej polityki jest usuwanie przykrych zapachów i wykorzystywanie tzw. odcieków do ponownego nawadniania składowiska. Systematycznie sadzone są też krzewy i drzewa, które w przyszłości utworzą naturalny zielony ekran. PSiUO posiada też własną kompostownię i sortownię odpadów wielkogabarytowych oraz Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie mieszkańcy mogą za darmo zdeponować odpady. Teren składowiska jest monitorowany 26 kamerami. PSiUO zatrudnia 21 pracowników. Całkowita powierzchnia składowiska to 55 ha.
Działalność PSiUO wyróżnia się na tle innych przedsiębiorstw tego typu w kraju. Podczas otwarcia kwatery Prezes Edward Mazur odebrał z rąk Jakuba Lisieckiego, redaktora naczelnego „Monitora Biznesu” statuetkę dla Stratega Ekologii 2018. – Gliwickie składowisko jest jednym z najlepszych tego typu w Polsce. Gratulujemy pionierskich rozwiązań, profesjonalizmu i podejścia do ekologii – mówił redaktor Lisiecki wręczając statuetkę.
—
MSI
Tylko dlaczego dalej tak smierdzi?