4. Międzyszkolny Festiwal Podróżniczy Carpe Diem

0
Rysunek2
Rysunek2

Już 29 listopada odbędzie się IV Międzyszkolny Festiwal Podróżniczy Carpe Diem.

Ruszyły właśnie zapisy do części konkursowej i oraz rozdajemy zaproszenia dla grup szkolnych które chcą uczestniczyć w roli słuchaczy. Wstęp oczywiście jest darmowy. Czas wysłania formularza zgłoszeniowego do części konkursowej mija 31 października.

Warunkiem uczestnictwa w festiwalu w roli słuchacza jest otrzymanie zaproszenia od organizatora po uprzednim wysłanie zapytania o wolne miejsca, drogą elektroniczną na adres mailowy [email protected], z podaniem nazwy szkoły i przewidywanej liczby uczestników.

Data i miejsce festiwalu: 29 listopad godzina 9:00 – 15:00 , Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach ul. Szkolna 1, 44-145 Pilchowice.

Organizatorami festiwalu są: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach ul. Szkolna 1 oraz Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie ul. 1 maja 21.
Partnerem festiwalu jest – Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pilchowicach, która wsparła organizacyjnie festiwal.
Festiwal jest imprezą otwartą, skierowaną do uczniów klas 7 szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół średnich z obszaru powiatu gliwickiego oraz miasta Gliwice, zainteresowanych tematyką podróżniczą.
Główny cel projektu – propagowanie wśród młodzieży różnych form turystyki.

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Gliwice, Starosta Powiatu Gliwickiego i Wójt Gminy Pilchowice.

Partnerzy: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Pilchowic, Agencja Reklamowa Etylina, Wydawnictwo Bezdroża, Szkoła Windsurfigu POL33 z Rybnika, Restauracja Jagła z Gliwic, Firma Smart Geomatic, Pecha Kucha 20×20, Szkolna Ekspedycja i Klasa Turystyczna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pilchowicach.

Patronat medialny: Radio CCM, Telewizja TVT, infogliwice.pl, iknurów.pl, Nowiny Gliwickie, Przegląd Lokalny i Wiadomości Powiatu Gliwickiego.
Festiwal będzie składał się z dwóch części (wykładowej i konkursowej) oraz z konkursowej tematycznej wystawy fotograficznej. 

Część wykładowa
Goście specjalni festiwalu: Elżbieta i Andrzej Lisowscy (FB: @LisowscyPL) – krakowscy podróżnicy, autorzy przewodników i m.in. książki „Południki Szczęścia”, twórcy telewizyjnego „Światowca”, członkowie nowojorskiego The Explorers Club (Elżbieta – wiceprezesem Oddziału Polskiego). Wyróżnieni m.in. Nagrodą Magellana 2017, Tunisia Awards 2014 (obok m.in. Angeliny Jolie i Antonio Banderasa), Złotym Medalem Straussa (Wiedeń 2006), Nagrodą Zlatna Penkala (Złote Pióro, Zagrzeb 2005), Grand Prix Festiwalu MEDIATRAVEL (Łódź, 2004) i Polskiej Izby Turystyki GLOBUS’97. Od lat popularyzują w mediach problemy świata, cywilizacyjne przemiany i atrakcyjne kierunki podróżnicze. Budują międzykulturowe pomosty wierząc, że nawet jeśli nie uniknie się konfliktów to można je znacznie złagodzić. Łączą doświadczenia pracownika naukowego i badacza (Elżbieta – orientalistka, religioznawca, od lat zajmuje się mistycznym islamem), dziennikarza, historyka sztuki, fotografa i producenta filmowego (Andrzej).

Temat wykładu: „ISLAM I DŻINY” Od Maroka po Indonezję i Brunei
Ulemowie i mistycy, szyici i sunnici, krańcowo różne interpretacje Koranu, strach i medialne stereotypy… Codzienność i mistyka, muzułmańskie dogmaty i rytuały, co łączy islam i dzieli z chrześcijaństwem? Świat Islamu – od Maroka, Tunezji i Egiptu – przez Turcję, Iran, Emiraty Arabskie, Syrię, Pakistan, Indie – po Tajlandie, Malezję, Singapur, Brunei, Indonezję.
ELŻBIETA I ANDRZEJ LISOWSCY przybliżają tylko znane z autopsji różne (ale wolne od stereotypów) twarze islamu.

Część konkursowa: Trzy konkursy
A – Slajdy podróżnicze przedstawione metodą Pecha Kucha 20×20
(Pecha Kucha – rodzaj prezentacji multimedialnej składającej się z 20 slajdów pokazywanych po 20 sekund każdy, czyli trwającej 6 minut 40 sekund. Taki charakter prezentacji ma zapewnić jej dynamikę oraz żywość, a relatywnie krótki czas trwania – skupienie i uwagę. Pytania i dyskusja wstrzymywane są do zakończenia pokazu.Wymyślona przez Astrid Klein i Marka Dythama w 2003 na potrzeby spotkań o architekturze organizowanych przez nich w Tokio. Pierwotnie przeznaczona do prezentowania projektów z dziedzin kreatywnych, np. sztuki, mody, architektury. Nazwa jest japońskim określeniem dźwięków rozmowy.)
B – Film z podróży (do 3,5 minuty)
C – Zdjęcie z podróży – tematyka zdjęć to: RODZINA
Liczba miejsc ograniczona. Do festiwalu zgłasza szkoła a nie uczniowie sami!
Podczas festiwalu będą stoiska:

Windsurfingowe – (www.pol33.pl) utworzone przez Szkołę Windsurfigu POL33 z Rybnika, którą prowadzi rybniczanin Mirosław Małek. Wice Mistrz Europy, wielokrotny Mistrz Polski i olimpijczyk z Atlanty. Przez wiele lat był zawodnikiem olimpijskiej klasy windsurfingu. Z numerem POL33 na żaglu wielokrotnie stawał na podium najważniejszych regat rozgrywanych na całym świecie.
Przez 10 lat wraz z żoną prowadził szkołę windsurfingu w Chorwacji. Obecnie prowadzi Szkołę Windsurfingu POL33 nad Zalewem Rybnickim oraz trenuje kadrę młodych żeglarzy klasy Optimist w klubie TS Kuźnia
Rybnik.

Smart Geomatic  (www.smartgeomatic.pl) – gliwicka firma geoinformatyczna jest autorem oprogramowania NMaps Engine do tworzenia i publikowania map w Internecie. Podczas Festiwalu będą prezentowane mapy, między innymi mapa przedstawiająca miejsca opisane w książce „Południki Szczęścia” podróżników  Elżbiety i Andrzeja Lisowskich.
Gastronomiczne (@jagla.gliwice) na którym gliwicka restauracja „Jagła” – polskie smaki, będzie oferowała coś na ciepło, na miejscu i na wynos, zdrowo i tradycyjnie.

Szczegóły festiwalu na stronie www.fb.com/festiwalcarpediem

Nagrodami na festiwalu jest sprzęt turystyczny m.in. namioty, maty samopompujące, przewodniki itd Przewidziane są także nagrody dla publiczności!

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments