Studencka wycieczka do wnętrza działającego pieca hutniczego, piesza wędrówka po krętych korytarzach tankowca, czy możliwość przeprowadzenia wirtualnej operacji.
Realizacje gliwickich programistów z Grupy i3D od kilku lat z licznymi sukcesami konkurują z dokonaniami największych światowych koncernów zajmujących się technologiami pozwalającymi na pełne odwzorowanie świata realnego w wirtualnej rzeczywistości. Najnowszy produkt Grupy i3D, z której usług korzystają tak uznane marki, jak np. BP, Boeing, Orange czy ExxonMobil, Quazar3D przełamuje bariery technologiczne i wzbudza zainteresowanie na całym świecie.
Edukacja, inżynieria przemysłowa, architektura, medycyna, czy branża wojskowa – to tylko niektóre z dziedzin, w których wykorzystywane są zaawansowane technologie wirtualnej rzeczywistości. W centrali i3D w Gliwicach powstają rozwiązania dla światowych koncernów (BP, Boeing, ExxonMobil), polskich samorządów, uczelni wyższych (Śląski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska) oraz przedsiębiorstw (Ceramika Paradyż, Jastrzębska Spółka Węglowa, Tauron).
Jednym ze stałych klientów gliwickiej firmy jest Saudi Aramco, królewski koncern petrochemiczny z Arabii Saudyjskiej. Rozwiązaniami z zakresu VR zainteresowała się już także polska armia.
– Rozwój własnego środowiska programistycznego, które nazwaliśmy Quazar3D ma strategiczne znaczenie dla dalszego wzrostu spółki. Dzięki wprowadzeniu na rynek tego nowoczesnego i konkurencyjnego rozwiązania udowadniamy, że potrafimy nie tylko korzystać z zaawansowanych technologii wirtualnej rzeczywistości, ale i wyznaczamy jej nowe standardy. Tym samym mamy możliwość pokazania, że w Polsce, na Śląsku mogą powstawać produkty i rozwiązania na światowym poziomie. W niszowych, technologicznych dziedzinach, takich jak technologia 3D i wirtualna rzeczywistość nasze umiejętności i kreatywność są najlepszym potencjałem – mówi Arkadiusz Patryas, współzałożyciel i członek zarządu Grupy i3D.
W zeszłym roku potencjał edukacyjny wirtualnej rzeczywistości odkrył Śląski Uniwersytet Medyczny, co zaprocentowało przygotowanym we współpracy z i3D zestawem e-fizjologia, prezentującym wirtualne procesy fizjologiczne zwierząt. Aplikacje projektu e-fizjologia zastępują tradycyjne, niemożliwe obecnie ze względów prawnych, ćwiczenia laboratoryjne przeprowadzane na zwierzętach. Wykorzystaniem technik 3D w edukacji zainteresowana jest również Politechnika Białostocka. Na szeroką skalę rozwiązania oparte o oprogramowanie Quazar3D wdrożyła Politechnika Śląska w ramach projektu InterEdu – Interaktywne Kształcenie Inżyniera. W ramach współpracy z gliwicką uczelnią powstała najobszerniejsza na świecie biblioteka wirtualnych aplikacji, dzięki czemu wszystkie zajęcia na Wydziale Mechanicznym Technologicznym prowadzone są z wykorzystaniem interaktywnych aplikacji 3D.
– Wykorzystanie interaktywnych materiałów dydaktycznych pozwoliło nam znacząco podnieść jakość kształcenia. Dzięki środowisku Quazar3D sposób przekazywania wiedzy zmienił się z biernego na aktywny. Pobudzamy wyobraźnię studentów dając im możliwość zapoznania się ze wszystkimi, nawet najbardziej skomplikowanymi treściami merytorycznymi i udostępniamy narzędzia, które pozwalają spojrzeć im na problem badawczy z całkowicie innej perspektywy – np. z wnętrza omawianej konstrukcji. Dzięki temu mogą skonfrontować wiedzę książkową z rzeczywistym funkcjonowaniem maszyn lub innych urządzeń w ich naturalnym środowisku. Jesteśmy pewni, że te doświadczenia będą dla nich bardzo przydatne w przyszłości – mówi prof. dr hab. inż. Bożena Skołud z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Na przygotowanie najnowszego narzędzia Quazar3D Grupa i3D przeznaczyła 3 miliony złotych.
Dzięki tej inwestycji powstało najnowocześniejsze na świecie rozwiązanie umożliwiające m.in. tworzenie trójwymiarowych symulacji czasu rzeczywistego oraz ich projekcję w rozbudowanych, wielościanowych systemach projekcji 3D.
Grupa i3D, prócz głównego biura w Gliwicach, posiada również biura w Nowym Sączu i Houston.
Aktualnie zatrudnia 65 osób, ale pozytywny oddźwięk rynkowy, z jakim spotykają się polskie rozwiązania z zakresu wirtualnej rzeczywistości sprawia, że i3D nosi się z zamiarem rekrutacji kolejnych pracowników i planuje dalszy rozwój.
W 2011 roku zysk netto grupy wyniósł 1 609 877,77 zł, a firma znalazła się w pierwszej siódemce zestawienia Fast 50 Deloitte wśród najszybciej rozwijających się spółek nowych technologii w Europie Środkowej i Wschodniej.