r e k l a m a

spot_imgspot_img

Religiopodobny komunizm, czyli dyskusja w Willi Caro

W jakim sensie i dlaczego możemy mówić o religiopodobnym komunizmie oraz o działaniach państwa mających na celu wyrugowanie tradycyjnej religijności z przestrzeni publicznej?

Dyskutują – dr Łucja Marek i Bogusław Tracz z Instytutu Pamięci Narodowej.

W okresie PRL władze państwowe dążyły do zakreślenia granic moralnych i etycznych zachowań społeczeństwa, przy jednoczesnej eliminacji z życia społecznego tradycyjnych instytucji, zwłaszcza Kościoła.

Organizacje społeczne i polityczne wspierały w tych zamierzeniach rządzącą PZPR, poprzez krzewienie „światopoglądu materialistycznego” oraz upowszechnianie świeckiego stylu życia.

Do szczególnie „zasłużonych” w tej kwestii należały: Towarzystwo Szkoły Świeckiej i Stowarzyszenie Ateistów i Wolnomyślicieli. W 1969 r. organizacje te połączyły się tworząc ogólnopolskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Świeckiej. Od jego członków wymagano przede wszystkim lansowania świeckich obyczajów i obrzędów oraz propagowania „socjalistycznej moralności” i wynikających zeń „laickich zasad współżycia społecznego”. Paradoksalnie nowe obrzędy i zwyczaje do złudzenia przypominały ich tradycyjne, religijne odpowiedniki.

Wstęp wolny

SPORY Z HISTORIĄ

Religiopodobny komunizm – świecka kultura socjalistyczna i rytualne obrzędy w PRL.

18 lutego (piątek), godzina 17:00, Willa Caro

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI