Cmentarz parafialny w gliwickiej dzielnicy Bojków jest miejscem spoczynku dwóch żołnierzy, członków bohaterskiej załogi obrony Westerplatte z września 1939 r.
Znajdują się tam groby chorążego Edwarda Szewczuka, który służył na Westerplatte od 1930 r. i zmarł w 1964 r. oraz kaprala rezerwy Michała Plewaka, który służył na Westerplatte od 1939 r., a zmarł w 1982 r.
To niezwykłe, że aż dwóch bohaterów walczących o Westerplatte pochowanych jest w gliwickiej dzielnicy Bojków. To zmobilizowało grupę mieszkańców do przywrócenia pamięci i należytego szacunku Westerplatczykom. W Bojkowie działa grupa inicjatywna odpowiedzialna za opracowanie programu obchodów 75. Rocznicy Bohaterskiej Obrony Westerplatte.
– Uroczystości w Bojkowie były o wiele bardziej podniosłe niż te na samym Wersterplatte – mówi historyk Krzysztof Zajączkowski.
Po uroczystej Mszy Świętej w bojkowskim kościele uczestnicy przeszli na cmentarz, gdzie złożono hołd bohaterom. Był apel poległych i salwa honorowa.
Z inicjatywy Klubu Szkół Westerplatte i za zgodą rodzin, na mogiłach umieszczono miniatury pomnika – krzyża z cmentarza na Westerplatte. Znajdują się one już na grobach ponad 40 innych Westerplatczyków.
Przygotowana została również niezwykła wystawa. Można ją oglądać w filii MDK w Bojkowie. To bardzo ważne, aby w ten sposób dbać o pamięć o bohaterach, którzy nie bali się stanąć do walki z wrogiem.
Przypomnijmy, że obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej przez garnizon Wojska Polskiego na półwyspie Westerplatte w dniach od 1 do 7 września 1939 roku była pierwszą bitwą II wojny światowej.
Łukasz Fedorczyk
hahahha