Wczoraj na sesji Rady Miasta na wniosek radnych i prezydenta Gliwic jednogłośnie podjęto decyzję o nadaniu Januszowi Steinhoffowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gliwice.
O planach nadania tego tytułu byłemu wicepremierowi informowaliśmy jako pierwsi 7 maja. Teraz już oficjalnie wiadomo, że Steinhoff będzie posiadał ten zaszczytny tytuł.
Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Gliwice z 14 maja 2015 roku w sprawie nadania Januszowi Steinhoffowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gliwice:
„Janusz Steinhoff urodził się 24 września 1946 roku w Gliwicach, w których mieszka nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Nie opuścił miasta również w trakcie sprawowania funkcji rządowych.
Ukończył studia na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej, na tej uczelni uzyskał stopień naukowy doktora. Jest specjalistą z zakresu przeróbki kopalin stałych, górnictwa, ochrony środowiska, procesów restrukturyzacji górnictwa. W latach 1976 – 1989 oraz 1994 – 1997 był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Politechniki Śląskiej.
W 1980 roku był współzałożycielem NSZZ „Solidarność” na Politechnice Śląskiej. W latach 1981–1989 prowadził działalność podziemną i opozycyjną. W trakcie obrad Okrągłego Stołu pełnił z ramienia „Solidarności” funkcję eksperta w zakresie górnictwa i ochrony środowiska.
Sprawował mandat posła od 1989 do 1993 roku i od 1997 do 2001 roku (X kadencja z listy Komitetu Obywatelskiego, I kadencja z listy Partii Chrześcijańskich Demokratów, III kadencja z listy Akcji Wyborczej Solidarność).
W latach 1990 – 1994 był prezesem Wyższego Urzędu Górniczego. Od 31 października 1997 roku do 19 października 2001 roku zajmował urząd ministra gospodarki w rządzie Jerzego Buzka. Od czerwca 2000 roku był również wicepremierem.
Współautor rządowego programu „Reforma górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 1998 –2002”, w wyniku którego uzdrowiono kondycję finansową górnictwa i uratowano branżę przed grożącą jej zapaścią.
Od 2002 roku Przewodniczący Rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Autor wielu publikacji z zakresu ekonomii, górnictwa i energetyki. Przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej. W swojej działalności publicznej dał się poznać jako człowiek konsekwentny w głoszeniu swoich poglądów i wierny wyznawanym wartościom, bez względu na aktualną koniunkturę polityczną. W 2005 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Janusz Steinhoff jest uznanym ekspertem i autorytetem w sprawach gospodarczych, szczególnie w zakresie przemysłu. Jego aktywność zawodowa i obywatelska cechuje się profesjonalizmem i dbałością o interes publiczny. Merytoryczne podejście do ważnych kwestii społeczno-gospodarczych oraz proponowane rozwiązania spraw wzbudzających kontrowersje wielokrotnie sprawiało, że jego głos był istotny dla pomyślnego rozstrzygnięcia wielu ważnych kwestii publicznych w tym także dotyczących bezpośrednio Gliwic.
Spośród najważniejszych należy wymienić m.in. wsparcie zakończonych sukcesem działań Samorządu Miasta Gliwice na rzecz rezygnacji z odpłatności za gliwicki odcinek autostrady A4, konsekwentne starania o remont dworca PKP oraz o utrzymanie uzasadnionego ekonomicznie połączenia kolejowego między Gliwicami a Warszawą. Ostatnią sprawą, w której doświadczenie i kompetencje Janusza Steinhoffa okazały się kluczowe, były negocjacje z rządem dotyczące planów restrukturyzacji Kompanii Węglowej, w wyniku których wycofano groźny dla miasta i nieuzasadniony ekonomicznie pomysł likwidacji KWK Sośnica.
Janusz Steinhoff cieszy się uznaniem i szacunkiem wielu środowisk z różnych stron sceny politycznej. Funkcjonując od wielu lat w życiu publicznym, zawsze podkreśla swoje związki z Gliwicami, co bardzo korzystnie wpływa na wizerunek naszego miasta”.
Przypomnijmy, że Janusz Steinhoff jest kolejnym Honorowym Obywatelem Gliwic. Wcześniej zostali nimi Wojciech Pszoniak, biskup Jan Wieczorek, Tadeusz Różewicz, Krzysztof Nitsch oraz Jerzy Buzek.
Jednego ch…. więcej. Gratulacje