W Młodzieżowym Domu Kultury w Bojkowie trwa remont. Co prawda MDK funkcjonuje przy ul. Parkowej od 2001 r., ale budynek ma już ponad 60 lat i wymaga gruntownego remontu.
Inwestycja powinna się zamknąć w kwocie 1,7 mln zł i zostanie sfinansowana ze środków miasta Gliwice. Budynek Młodzieżowego Domu Kultury w Bojkowie powstał na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego stulecia, z inicjatywy lokalnej społeczności. Przez 60 lat miał wielu gospodarzy, którzy w miarę swoich możliwości i potrzeb dbali o jego stan techniczny.
– Został zbudowany ogromnym nakładem pracy społecznej mieszkańców dzielnicy, przez wiele lat służył i służy nadal jako centrum działań kulturalnych dzielnicy, był miejscem spotkań Klubu Sportowego, Parafii i Caritas Bojków, Rady Osiedla, Stowarzyszenia Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane SEZAM, Teatru A, Szkoły Podstawowej nr 8 oraz innych zorganizowanych grup i stowarzyszeń działających na terenie dzielnicy Bojków. W sali widowiskowej MDK odbywały się m.in. imprezy weselne i okolicznościowe przyjęcia – mówi Piotr Pielka, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach.
W roku 2007 budynek został przekazany w trwały zarząd MDK. Nadal odbywały się tam imprezy okolicznościowe z udziałem środowiska lokalnego oraz wydarzenia kulturalne i edukacyjne, których organizatorem lub współorganizatorem był MDK. W 2013 r. powstała koncepcja remontu pomieszczeń MDK, wykonano też roboty budowlane obejmujące wymianę instalacji elektrycznej na parterze obiektu oraz budowę nowych rozdzielni. W 2014 r. przygotowano wielobranżowy projekt remontu i przebudowy obiektu.
– W roku 2015 rozpoczął się pierwszy etap modernizacji – wzmocniono drewnianą konstrukcję dachu budynku, wyposażono salę widowiskową w sufit akustyczny, wykonano też elektryczne prace uzupełniające, wyburzono starą i postawiono nową scenę, na której może się zmieścić orkiestra lub mogą się odbywać występy zespołów tanecznych. Łączny koszt dotychczas wykonanych prac wyniósł niemal 695 tys. zł – wylicza Piotr Pielka.
W 2017 r. mają zakończyć się prace w sali widowiskowej: dokończenie sceny, wyrównanie posadzki sali, wykonanie stolarki drzwiowej, kotłowni gazowej, a także instalacji centralnego ogrzewania, wewnętrznej instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz wentylacyjnej. Ponadto przeprowadzone zostaną prace remontowe dachu, kominów i instalacji odgromowej. Planowane są również prace remontowe pozostałych pomieszczeń parteru i pierwszego piętra, w tym toalet.
– Ten etap inwestycji powinien się zakończyć wraz z końcem czerwca 2017 r. Po wykonaniu modernizacji architektoniczno-budowlanej i instalacyjnej pozostanie kwestia wyposażenia sali w mechanikę sceny i okotarowanie, nagłośnienie i oświetlenie sceniczne oraz zagospodarowanie otoczenia budynku – mówi Piotr Pielka.
—
MSI