r e k l a m a


Praca na wakacje – ile zarobisz w Polsce, a ile za granicą?

Okres wakacyjny to, dla wielu młodych ludzi, czas odpoczynku, ale z drugiej strony również szansa na zarobek.

Mowa szczególnie o uczniach i studentach, którzy nierzadko w ciągu roku szkolnego czy akademickiego, nie mają dostatecznie dużej ilości czasu na to, by dodatkowo pracować. Wakacje są zatem idealną ku temu możliwością. Wtedy też jednak pojawia się dylemat – szukać pracy w Polsce czy za granicą? No właśnie, gdzie wakacyjna praca jest bardziej opłacalna?

Realia polskie a zagraniczne
Młodzi ludzie, szukający pracy w Polsce, wcale nie mają łatwo. Szczególnie ci, którzy nie posiadają dotychczas zdobytego doświadczenia. Polscy pracodawcy wyjątkowo umiłowali sobie właśnie tę cechę potencjalnego kandydata, i to na jej podstawie weryfikują, czy dana osoba sprawdzi się na proponowanym stanowisku.

Trochę łatwiej może być młodym, poszukującym pracy ludziom, za granicą. Niemcy czy Holendrzy są dość otwarci na nowych pracowników z sąsiednich krajów, o ile ci w znajomości obcego języka wykazują choć niezbędne minimum. A tym samym, potrafią się przy jego pomocy komunikować.

Przewidywane zarobki – w kraju a za granicą
Jeśli jednak z jakiegoś powodu wciąż wierzysz w to, że w Polsce łatwo uda Ci się znaleźć tymczasową pracę (bo być może akurat posiadasz wymagane doświadczenie), pomyśl chwilę o zarobkach. Jeżeli faktycznie chcesz zgromadzić kilka przydatnych groszy – ok, prawdopodobnie tyle będziesz w stanie tutaj zarobić. Jeśli natomiast Twoje ambicje sięgają nieco dalej, a oprócz zarabiania i automatycznie – wydawania, chciałbyś też móc coś sobie odłożyć – pomyśl poważnie o podróży za granicę.

Oto prosta kalkulacja. Ile zarobisz przez miesiąc wakacyjnej pracy w Polsce? Weźmy, dla przykładu, pracę kelnera. Podstawowa stawka godzinowa w tym zawodzie wynosi na ogół nie więcej niż 10 złotych. Pracując w pełnym wymiarze godzin, w ciągu miesiąca mógłbyś zarobić zatem maksymalnie około 1600 zł (nie wliczając w tę kwotę ewentualnych napiwków).

Weźmy teraz dla porównania naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech zarobki kelnerów wahają się w granicach od 1100 do 1200 euro miesięcznie. Co obecnie daje około 5000 polskich złotych. Oczywiście, musisz wziąć też pod uwagę koszty utrzymania, a także dojazdu, jednak te można łatwo zminimalizować. Stosunkowo tani nocleg znajdziesz na przykład za pośrednictwem agencji pracy. Atrakcyjny cenowo przejazd zapewni Ci jeden z krajowych przewoźników. Zapoznając się z ofertą http://piatkabus.pl/ za przejazd do Holandii zapłacimy zaledwie 1 zł*

Praca za granicą – czy to się opłaca?
Jak sam widzisz, praca za granicą jest opłacalna przede wszystkim ze względów finansowych. Pomyśl jednak także o innych korzyściach, jakie daje wakacyjny pobyt poza granicami rodzimego kraju. To przede wszystkim możliwość podszlifowania posiadanych umiejętności językowych, ale i poznanie nowych ludzi, obcej kultury. Cały pakiet nowych doświadczeń!
*6 przejazd za 1 zł.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI