Już od 12 września kierowcy w Gliwicach, mogą skorzystać z nowej formy wnoszenia opłat w Strefie Płatnego Parkowania. W tym dniu startują dwa systemy: moBILET i Pango, które stanowią wygodną i nowoczesną alternatywę dla tradycyjnego zakupu biletów parkingowych.
Dają kierowcom możliwość zakupu biletu zawsze i wszędzie (24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu) bez konieczności szukania parkomatu czy posiadania gotówki na jego zakup. Aplikacje mobilne dają także możliwość przedłużenia ważności biletu parkingowego z dowolnego miejsca w zależności od potrzeby. Nie trzeba przerywać spotkania, rezygnować z kolejki do lekarza, wystarczy dokonać dodatkowej opłaty przez telefon. Można również skorzystać z opcji płatności za realny czas parkowania.
Systemy są dostępne we wszystkich sieciach komórkowych, zarówno dla numerów z abonamentem jak i na kartę. Wszystko czego potrzebuje użytkownik, to telefon komórkowy z zainstalowaną bezpłatną aplikacją oraz dostępem do Internetu.
Aby rozpropagować nową firmę płatności przez najbliższe dni kontrolerzy będą rozdawać ulotki informujące o udogodnieniu, aby jak najwięcej kierowców korzystających ze Strefy Płatnego Parkowania w Gliwicach mogło skorzystało z udogodnienia.
Jak zostać użytkownikiem systemu moBILET?
Prosta jednorazowa i bezpłatna rejestracja poprzez aplikację mobilną lub na www.mobilet.pl
Na smartfony aplikacja pobierana jest poprzez platformę danego systemu operacyjnego.
Użytkownicy tradycyjnych aparatów telefonicznych:
użytkownik wypełnia elektroniczny formularz,
system automatycznie wykrywa i weryfikuje posiadany aparat,
zostaje przypisany indywidualny numer rachunku rozliczeniowego,
klient otrzymuje spersonalizowaną aplikację moBILET bezpośrednio na swój telefon.
Rozpoczęcie parkowania – procedura aktywacji biletu parkingowego:
uruchomienie aplikacji,
wybór podstrefy oraz maksymalnego okresu ważności biletu,
zatwierdzenie wybranego biletu (system łączy się z serwerem za pomocą Internetu, gdzie informacja o rozpoczęciu parkowania zostaje zapisana w bazie danych),
kierowca otrzymuje potwierdzenie rozpoczęcia naliczania czasu postoju, w postaci
elektronicznego biletu parkingowego,
bilet zostaje zapisany w pamięci aplikacji na telefonie, dzięki czemu można go wyświetlić w dowolnym momencie moBILET działa na zasadzie elektronicznej portmonetki – przedpłata (prepaid) na indywidualny rachunek moBILET, otrzymany podczas rejestracji. Aby dokonać wpłaty na konto Użytkownik może skorzystać z tradycyjnego przelewu bankowego, karty kredytowej, lub ekspresowego zasilenia poprzez stronę internetową lub bezpośrednio z aplikacji mobilnej,
zakończenie parkowania przed upływem zadeklarowanego czasu powoduje zwrot niewykorzystanych środków.
System moBILET nie pobiera żadnych dodatkowych opłat. W zależności od taryfy operatora komórkowego użytkownik może ponosić jedynie dodatkowy koszt połączenia telefonu z Internetem.
Każdy kierowca, który zdecydował się na skorzystanie z płatności mobilnej musi umieścić w widocznym miejscu w pojeździe jeden z dostępnych wzorów plakietki. Ułatwi to kontrolującym weryfikację dokonania opłaty.
Pobierz winietę moBILET
PANGO – krok po kroku
Płać za realny czas postoju, korzystaj z podglądu wolnych miejsc parkingowych, przedłużaj parkowanie w dowolnym momencie, nie biegaj do parkomatu, i nie martw się o drobne :). Aplikacja PANGO dzięki funkcji START/STOP daje możliwość płacenia za faktyczny czas parkowania pojazdu.
Jak to działa:
aby rozpocząć parkowanie, pobierz aplikację Pango zgodną z systemem zainstalowanym na Twoim smartfonie / tablecie,
aktywuj konto,
wybierz metodę doładowania konta (przelew elektroniczny, karta), możliwa opcja automatycznego pobierania środków.
Rozpoczęcie parkowania:
uruchomienie aplikacji,
wybranie podstrefy A lub B,
wybranie przycisku START, aby rozpocząć naliczanie opłaty,
oznaczenie pojazdu identyfikatorem PANGO.
Dodatkowe udogodnienia:
dostęp do podglądu wolnych miejsc parkingowych,
funkcja znajdź swój samochód.
No i super, czyli w Pango nie trzeba deklarować długości postoju?
Czyli złodziejstwo zorganizowane w coraz lepszy sposób. Za korzystanie z dróg płacę poprzez podatki zawarte w cenie paliwa. Precz z płatnym parkowaniem!
Nareszcie! Mówili, że się nie uda a jednak! Super
No nie wierze.
Pod warunkiem że miejsca parkingowe bedą oznakowane zgodnie z Polskimi przepisami, znakami pionowymi i poziomymi.
a czy można już wreszcie płacić kartą? czy nadal wprowadzenie tej funkcji jest zbyt skomplikowanym przedsięwzięciem dla Parkowanie Gliwice?
Nie można.
w sumie można, ale nie wprost: w/w aplikacje można z tego co czytałem opłacić kartą
Teraz to mi to lotto-z powodu -300zł miesięcznie (za parkowanie pod pracą) zmieniłam lokalizacje biura i mam parking gratis.
No wreszcie. Nie znam Pango, ale z moBiletu korzystam od 4 lat jako bilet w KZKGOP lub w Wa-wie. A jako parkometru również w innych miastach. Świetna, intuicyjna apka.
Wreszcie a kiedy ruszy ŚKUP?
extra:)
czy trzeba drukować potwierdzenie z parkomatu? jest opcja drukuj lub nie drukuj.
to na cholere było wydawać kupe kasy na parkomaty
Bo nie każdy chce, może lub musi płacić mobilnie.
To jeszcze zmienić parkomaty, na takie na których coś widać w słoneczny dzień, nie zacinające się , z opcją płatności kartą i będzie prawie dobrze 😉
A kiedy te płatne miejsca parkingowe zostaną prawidłowo wyznaczone? Bo jak na razie opłąty i mandaty są naliczane bezprawnie.
~opłaty•
Pango działa rewelacyjnie 😀 fajna apka
super i tylko w GL, jak się przemieścisz do innych miast musisz zdobyć inne apki, tez fajne, rewelacyjne rozwiązanie dla stacjonarnych.
To ciekawe na terenie większości kraju funkcjonuje system MOBIPARKING w Gliwicach inaczej, przyjeżdżając do różnych miast w Polsce wygodnie korzystamy z tej samej aplikacji. Co skłoniło decydentów w Gliwicach do takiej odmienności?
Parkowanie to temat rozległy, ale nie pojmuję dlaczego u Was w Gliwicach płaci się za abonament dopuszczający parkowanie w strefie zamieszkania 150zł miesięcznie. Kto to wymyślił i dlaczego kierowcy nie wywieźli jeszcze urzędu miejskiego na taczkach? Na przykład w Warszawie taka opłata abonamentowa wynosi 30 zł rocznie.