W Gliwicach, podobnie jak w całej Polsce, gimnazja nie będą już prowadziły naboru do klas pierwszych. Szkoły podstawowe z 6-letnich zostaną zastąpione 8-letnimi. Uczniowie będą mogli dokończyć naukę w miejscu, w którym ją rozpoczęli – informuje Urząd Miejski w Gliwicach.
Taka propozycja zostanie przedstawiona gliwickiej Radzie Miasta, w związku z koniecznością przygotowania projektu nowej sieci szkół, wymuszonej reformą oświaty.
Prace reorganizujące system oświaty w naszym mieście trwają już od kilku miesięcy. Przygotowując projekt nowej sieci szkół władze miasta miały na uwadze przede wszystkim dobro uczniów. Postanowiono nie wygaszać gimnazjów – będą one przekształcane lub włączane w struktury istniejących szkół.
W rezultacie powstaną cztery nowe szkoły podstawowe. Takie rozwiązanie pozwoli na optymalne wykorzystanie modernizowanej od wielu lat i dobrze dostosowanej do potrzeb uczniów bazy oświatowej.
Na sesji 9 lutego projekt nowej sieci szkół zostanie przedstawiony miejskim radnym. Po jego przyjęciu, będzie on opiniowany przez Śląskiego Kuratora Oświaty i związki zawodowe. W ostatecznym kształcie nowa sieć szkół zostanie uchwalona przez Radę Miasta Gliwice do końca marca 2017 r.
– Od kilku lat systematycznie wprowadzamy zmiany w systemie gliwickiej oświaty, optymalizujemy go, uwzględniając ważne aspekty: demograficzne, merytoryczne, ekonomiczne. Dlatego w Gliwicach dostosowanie do wymogów ustawy nie wiąże się z dużymi zmianami. Cieszy nas to zwłaszcza ze względu na dobro i komfort dzieci. Będziemy wprowadzać zmiany w taki sposób, by czuły się one nadal bezpiecznie i miały możliwość korzystania z wyposażenia szkół według swoich potrzeb – mówi Krystian Tomala, zastępca prezydenta Gliwic.
Co nowego?
Najważniejszą informacją dla dzieci i rodziców jest to, że od 1 września 2017 r. dotychczasowe gimnazja nie będą prowadziły naboru do klas pierwszych. Natomiast uczniowie, którzy już rozpoczęli naukę – będą ją kontynuować.
W Gliwicach 28 szkół podstawowych, które były 6-letnie, zacznie funkcjonować jako 8-letnie. Dodatkowo mają powstać cztery nowe szkoły podstawowe i co za tym idzie – nowe obwody.
Dla uczniów szkół w „starych” obwodach, nic się nie zmieni. Dziecko, które ukończyło w swojej szkole podstawowej szóstą klasę, będzie mogło kontynuować naukę w klasie siódmej, a następnie ósmej.
Gdzie mają powstać nowe szkoły?
W Gimnazjum nr 3, przy ul. Jasnogórskiej ma zostać utworzona Szkoła Podstawowa nr 6. Po zmianach w szkole mają być kontynuowane tradycje dwujęzycznego nauczania. W tej placówce ma się rozpocząć nabór do pierwszej klasy szkoły podstawowej oraz rekrutacja uczniów do klasy 7 dla wszystkich chętnych z obwodu. Jednocześnie przeprowadzona analiza danych demograficznych w perspektywie długoletniej wskazuje, że ze względu na niewielką liczbę dzieci w wieku szkolnym mieszkających w Śródmieściu, zasadne jest wygaszenie Gimnazjum nr 1 przy ul. Księcia Ziemowita. Aktualnie rozważana jest możliwość zlokalizowania w tym budynku Państwowej Szkoły Muzycznej.
Podobnie będzie wyglądała sytuacja w przypadku Gimnazjum nr 10 przy ul. Lipowej, które zostanie przekształcone w Szkołę Podstawową nr 15. W nowej placówce 1 września 2017 r. naukę rozpoczną pierwszaki zamieszkałe w utworzonym dla szkoły obwodzie. Mogą się do niej również przenieść 7-klasiści, mieszkający w jej obwodzie.
Przy ul. Orląt Śląskich, gdzie obecnie znajduje się VII Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum nr 7 (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4), ma powstać Szkoła Podstawowa nr 4. Placówkę tworzy kilka odrębnych segmentów, dzięki czemu z powodzeniem mogą tam funkcjonować liceum i szkoła podstawowa. Najmłodsi będą mieć zapewnione bezpieczeństwo i komfortowe warunki nauki.
Na osiedlu Kopernika, w miejscu dotychczasowego Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Ekonomicznych przy ul. Syriusza, ma powstać Szkoła Podstawowa nr 19. W placówce dotychczas funkcjonuje Gimnazjum nr 11. Z uwagi na doskonałe zaplecze sportowe – w pobliżu znajduje się basen Olimpijczyk, a w sąsiedztwie dobiegają końca prace przy budowie areny lekkoatletycznej – placówka ma dobre warunki do prowadzenia klas sportowych. Aby w pełni wykorzystać zaplecze sportowe i dydaktyczne, a także kubaturę budynku, zostanie do niego przeniesione III Liceum Ogólnokształcące z ul. Gierymskiego (Szobiszowice). Dzięki temu uczniowie SP nr 19 będą mogli kontynuować naukę w szkole średniej, m.in. w klasach sportowych, w ramach jednego zespołu. Zmiany będą obowiązywać od 1 września 2017 r.
Więcej przestrzeni dla uczniów
Miasto, tam gdzie jest to możliwe, proponuje włączanie gimnazjów wraz z posiadanym zapleczem w struktury szkół podstawowych. Takie rozwiązania pozwolą młodszym dzieciom na korzystanie tak jak do tej pory z placów zabaw, obiektów sportowych, stołówek i świetlic, a starszym zapewnią dostęp do pracowni przedmiotowych. Systematycznie modernizowane zaplecze oświatowe w całości będzie wykorzystywane przez dzieci i młodzież.
I tak na przykład Gimnazjum Sportowe w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 na Sikorniku zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 23, wzbogacając tym samym bazę sportową szkoły.
Gimnazjum nr 6 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 przy ul. Przedwiośnie, zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 14. Dzięki temu szkoła zyska nowe pomieszczenia i będzie mogła pracować na jedną zmianę, a uczniowie zyskają większy komfort nauki.
Gimnazjum nr 4 na Trynku, zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 5 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3. Jako, że budynki znajdują się po dwóch stronach ulicy Żwirki i Wigury, baza dydaktyczna gimnazjum pozwoli na realizację podstawy programowej w starszych klasach szkoły podstawowej.
– Dobro uczniów jest dla nas najważniejsze. Zależy nam, aby rządowe reformy były wprowadzone tak, by wypracowane w ostatnich latach rozwiązania organizacyjne, zmodernizowane i dobrze wyposażone obiekty, mogły nadal służyć dzieciom. Chcemy jak najlepiej wykorzystać potencjał nauczycieli, dobrą bazę i możliwości szkół. Zmiany kadrowe w szkołach, z którymi władze miasta muszą się zmierzyć, będziemy starali się ograniczyć do niezbędnego minimum – podsumowuje Krystian Tomala.
Jeśli Rada Miasta przegłosuje projekt, a Kuratorium wyda opinię pozytywną, rodzice uczniów przyszłorocznych klas pierwszych, którzy mieszkają w nowoutworzonych obwodach szkolnych, będą mogli składać deklaracje od kwietnia 2017 roku.
—
MSI
Bardzo dobry….
Dobry ..
Dobry ale nie w takim tempie, 8 klas powinno objąć dzieci które teraz są w 1 klasie, a nie takie zmiany gdy się szło przez 5 lat w kierunku gimnazjum, a nawet już je wybrało a teraz lipa ;(
Dobry? Likwidacja gimnazjum to strzał w dziesiątkę. Najgorzej, że źle wypowiadają się o tej reformie ludzie, którzy nie mają bladego pojęcia na ten temat. Gimnazjum zniszczyło potencjał wielu ludzi. Ucierpiały nam tym w szczególności szkoły zawodowe, do których wysyłani byli uczniowie, którzy nie mieli ochoty już na naukę czegokolwiek… Gimnazjum było przerwą w nauce między szkołą podstawową, a średnią.
moze wybrales zle gimnazjum?;)
To znaczy twoja opinie jest częściowo prawdziwa ale tylko w odniesieniu do mieszkańców miast. jeśli chodzi o całą pozostałą część Polski to gimnazja w ogromnym stopniu podniosły poziom i dały możliwość wyrównania szans dzieci z obszarów wiejskich. Medal ma zawsze dwie strony. Sama likwidacja nic nie da jeśli do szkoły nie wróci dyscyplina
Nareszcie zlikwidowano twory gimnazjalne.To bylo dno kompletne .Zapomnialem jaki duren wymyslil gimnazja.
Bardzo dobry
W zyciu bym nie zamienila moich lat w gimnazjum na osmioletnia podstawowke
to prawda 🙂
Bardzo dobry..skończy się małe wojsko Gimnazjum..chodziłam 8 klas do podstawówki i nie było żadnego Kocenia..był szacunek dla drugiego kolegi ..a nauczyciel jak dobry prace znajdzie a jak ma wysokie aspiracje ..Granice Otwarte.
Może sama wyjedziesz,skoro tak chętnie proponujesz to innym???
Jak mozna porownywac 8 klas podstawowki sprzed lat 16stu do tego co jest teraz ?? Kiedyś był całkiem inny model wychowania,dzieci szanowaly siebie i innych…a teraz ?? Uczeń ma wiecej praw niż nauczyciel ! Idąc do 7 klasy podstawówki taki delikwent jeden z drugim będzie miał tak samo poryte pomysły jak w 1 klasie gimnazjum. Tym bardziej,ze pewne zachowania mozna już zauważyć w podstawówce. I tu drodzy rodzice informacja do Was : szkoła Wam dzieci nie wychowa,moze jedynie pomóc.zlikwidowali gimnazja i co z tego ?? Wielu uczniow o tak bedzie musialo kontynuowac edukację w innym budynku,tylko pid zmieniona nazwa z… Czytaj więcej »
Ania czy dobrze widzę ?
W Gliwicach na pewno by się przydała dzienna Szkola Muzyczna!!!
Pozdrowienia dla Pani Ani i całej klasy!
Bardzo dobry po gimnazjach same niedouki
Jak ktoś ma się zepsuć w gimnazjum tak samo się zepsuje w 8 letniej podstawówce. Zdesperowani rodzice, którzy chcą tej reformy – to was nie wyręczy w wychowaniu dzieci. Niepotrzebne marnowanie pieniędzy, reforma w zbyt szybkim tempie. Przyjdzie nowa władza i zrobi po swojemu.
Brak słów! Reforma która wszystko zmienia, wywraca szkołe „do góry nogami”. Kto za to zapłaci?? Czy nas -naród stać na tak drogie zmiany?? W jakiej szkole podstawowej będą klasy -hiszpańska, francuska, angielska czy niemiecka z 6 godz. języka obcego w tygodniu?(obecnie tak jest w gimnazjum nr 3) Czy ktoś o tym pomyślał? Rozwydrzona młodzież dalej będzie taka sama czy to w podstawówce czy w gimnazjum- to nie czasy jak w PRL gdzie wszystkie dzieci miały ” po równo”! Obecnie jest rok 2017 i młodzież jest zupełnie „inna”.