Coraz więcej urzędowych spraw można załatwić przez internet. Żeby bez wychodzenia z domu zameldować się czy złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego wystarczy posiadać profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany.
Czym jest profil zaufany? To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można potwierdzać swoją tożsamość w internecie (służy jako elektroniczny podpis). Z jego pomocą można łatwo, szybko i bezpiecznie wysyłać oraz sprawdzać dokumenty w różnych serwisach urzędowych.
Dzięki profilowi zaufanemu można korzystać z setek usług on-line na wielu portalach urzędowych, takich np.: Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP), Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej (CEIDG), Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), Z profilu zaufanego korzysta również serwis OBYWATEL.GOV.PL, za pomocą którego można załatwić wiele spraw urzędowych.
Jak uzyskać profil zaufany? Najpierw trzeba wejść na stronę profilu zaufanego pz.gov.pl, zarejestrować się, wypełnić krótki formularz, a następnie złożyć wniosek o założenie profilu zaufanego. Po złożeniu wniosku, w terminie do 14 dni należy udać się do wybranego punktu potwierdzającego i potwierdzić tam swoją tożsamość. Ważne, żeby wziąć ze sobą dowód osobisty lub paszport oraz telefon komórkowy, który będzie potrzebny do odbioru kodu autoryzacyjnego.
Punkt potwierdzający profil zaufany w Gliwicach znajduje się m.in. w Urzędzie Miejskim w Biurze Obsługi Interesantów przy ul. Zwycięstwa 21. Profil zaufany można też założyć bez konieczności wychodzenia z domu na dwa sposoby — za pomocą internetowego konta bankowego lub certyfikatu kwalifikowanego (jeżeli się go posiada). Po dopełnieniu formalności, profil jest gotowy do użycia. Jest ważny 3 lata (z możliwością przedłużania na kolejne 3 lata), a potwierdzenie oraz korzystanie z profilu zaufanego jest bezpłatne.
Interesant posiadający profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany może bez konieczności wizyty w Urzędzie złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, zgłosić utratę lub zagubienie dowodu osobistego, a także od 1 stycznia 2018 roku zameldować się na pobyt stały lub czasowy, wymeldować się z pobytu stałego lub czasowego, zgłosić wyjazd z kraju z zamiarem pobytu stałego poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, zgłosić wyjazd poza granice Rzeczypospolitej Polskiej, bez zamiaru pobytu stałego, na okres dłuższy niż 6 miesięcy oraz powrót z takiego wyjazdu.
Aby załatwić sprawy urzędowe on-line należy wejść na stronę obywatel.gov.pl, z dostępnych kategorii wybrać – odpowiednio – Dokumenty i dane osobowe lub Meldunek, wybrać odpowiednią usługę i dalej postępować zgodnie z instrukcjami systemu. Co trzeba przygotować? Przede wszystkim login z hasłem do profilu zaufanego i telefon komórkowy lub dane do logowania się do systemu certyfikatu kwalifikowanego, zdjęcie w formie elektronicznej (przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego), dokumenty w formie elektronicznej lub ich odwzorowanie cyfrowe (np. skany) – wymagane przy zgłoszeniu zameldowania na pobyt stały lub czasowy.
Jeżeli wszystkie dane zawarte w zgłoszeniu będą prawidłowe, sprawa zostanie załatwiona niezwłocznie, a na twoją skrzynkę ePUAP wpłynie potwierdzenie złożenia wniosku, zaświadczenie, informacja o przyjęciu zgłoszenia zameldowania lub wymeldowania.
—
MSI