Czy rośliny mogą mieć kompleksy? Czym jest beton XXI wieku i co ma z tym wspólnego dom ze śmieci?
Które związki chemiczne to związki z potencjałem? Na te i wiele innych intrygujących pytań odpowiadali 24 listopada na Politechnice Śląskiej doktoranci podczas wielkiego finału drugiej na Śląsku edycji konkursu 3MT – Three Minute Thesis. Musieli zrobić to szybko, bo w 3 minuty, i w sposób zrozumiały dla każdego, bo taka jest idea konkursu. Zwyciężyła Natalia Paszek z Wydziału Budownictwa i jej trzyminutowa opowieść o betonie XXI wieku.
Do finału konkursu zakwalifikowało się 10 doktorantów z Politechniki Śląskiej. Każdy z nich musiał stanąć na scenie i opowiedzieć przed publicznością o swoich badaniach naukowych. Mieli na to zaledwie 3 minuty i musieli to zrobić w sposób ciekawy oraz przystępny dla szerokiego grona odbiorców – osób, które nie są naukowcami. A wszystko to przy licznym udziale publiczności, która również wybierała swojego faworyta.
W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Natalia Paszek – doktorantka na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej. Jej prezentacja pt. „Geopolimer – beton XXI wieku”, dotyczącą materiału budowlanego stworzonego w większości z odpadów, zachwyciła nie tylko jury, ale podbiła także serca widowni i tym samym doktorantka zdobyła również nagrodę publiczności.
– Jestem bardzo zadowolona i szczęśliwa. Uważam, że naprawdę warto brać udział w tego typu inicjatywach, ponieważ przede wszystkim jest to doskonała zabawa, a poza tym można się sprawdzić, czy jesteśmy w stanie w te trzy minuty opowiedzieć o swoim doktoracie. Z jednej strony wydaje się to proste zadanie, ale z drugiej strony okazuje się, że trudno jest w tak krótkim czasie zmieścić to, co chciałoby się przekazać. To wyzwane, z którym warto się zmierzyć – podkreśla tegoroczna zwyciężczyni konkursu.
Drugie miejsce w konkursie zajęła Judyta Kruk z Wydziału Chemicznego za wystąpienie pt. „Po drugiej stronie lustra – dobry, zły i… chromatografia”. Na trzecim miejscu uplasował się doktorant z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki – Mariusz Tomaszewski – który opowiadał o „NANOwsparciu dla MIKRObohaterów”. Podczas konkursu wręczono również nagrodę inżynierską, która powędrowała do Doroty Palki z Wydziału Organizacji i Zarządzania za wystąpienie pt. „Przemysł 4.0 – szansa czy zagrożenie?”.
Finalistów oceniało jury w składzie: prof. Iwona Loewe z Uniwersytetu Śląskiego, Natalia Osica – założycielka pierwszej w Polsce agencji PR dla naukowców Science PR, dr hab. n. med. Tomasz Francuz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a także prof. Andrzej Katunin oraz dr inż. Bogusław Ziębowicz z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.
Ogólnoświatowy konkurs 3MT z zakresu komunikacji naukowej został zapoczątkowany i opracowany przez The University of Queensland w Australii. Do tej pory był organizowany przez 600 uczelni i instytucji w 59 państwach. W Polsce, do niedawna jeszcze, konkurs Three Minute Thesis odbywał się jedynie w Łodzi i Poznaniu. Tegoroczna edycja, zorganizowana przez Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej oraz samorząd doktorantów gliwickiej uczelni, była już drugą śląską edycją konkursu 3MT.