Posiadanie własnego warsztatu wiąże się oczywiście z odpowiednim wyposażeniem go. Sprzęt diagnostyczny. różnego rodzaju podnośniki, narzędzia czy też maszyny służyć nam będą do wykonywania sprawnie naszej pracy. Zawód mechanika łączy się niestety często z wydatkami związanymi właśnie z zakupem odpowiedniego sprzętu. Wśród niezbędnych elementów wyposażenia każdego warsztatu znajdziemy najazdy samochodowe.
Czym są najazdy samochodowe?
Najazdy samochodowe to specjalistyczne rampy, które pozwalają nam w łatwy sposób unieść pojazd na niewielką wysokość. Są bardzo łatwe w obsłudze a przy tym bardzo praktyczne. Mogą służyć na przykład jako substytut profesjonalnego podnośnika, jeśli na taki nas na przykład nie stać bądź takiego nie potrzebujemy. Najazdy samochodowe działają w bardzo prosty sposób. Dzięki swojemu kształtowi rampy, kierowca może po prostu na najazd wjechać samochodem (zazwyczaj na biegu wstecznym), tym samym unosząc tył podwozia na wysokość, co pozwala na dotarcie do trudno dostępnych w samochodzie miejsc, których skontrolowanie może okazać się kluczowe dla diagnostyki. A wszystko to bez użycia żadnej elektroniki bądź skomplikowanej maszynerii.
Najazdy samochodowe są o tyle uniwersalne, że korzysta się z nich zarówno w profesjonalnych warsztatach mechanicznych jak i również często podczas “domowych” napraw. Urządzenia te zazwyczaj są bardzo tanie i okazują się niezastąpione właśnie przy pracy z samochodami. Najazdy samochodowe można znaleźć w wielu wariantach. Jednak wszystkie z nich cechuje to, że są oparte na wytrzymałej konstrukcji, zdolnej unieść ciężar auta, oraz posiadają charakterystyczny kształt, umożliwiający pracę. Podobną rolę grają na przykład kobyłki warsztatowe, jednak nie są one aż tak stabilne a mechanizm ich może z czasem działać coraz mniej sprawnie, jak stwierdzają specjaliści ze specjalistycznego sklepu z wyposażaniem warsztatu JP-Tech (https://jptech-maszyny.pl/).
Wytrzymałe najazdy samochodowe
Jeśli już zdecydowaliśmy się na zakup najazdów samochodowych, należy zwrócić uwagę na ich parametry techniczne. Liczyć się będzie dla nas wytrzymałość najazdów oraz to, ile będą w stanie unieść masy, w porównaniu do własnego ciężaru. Tak więc należy sprawdzić maksymalne obciążenie najazdów, ich wagę, maksymalną szerokość opon oraz wymiary. Im większa szerokość wjazdu, tym o wiele bardziej komfortowa będzie praca z takimi najazdami.
Popularnym modelem najazdów samochodowych jest model Unicraft KR 2001, dostępny w JP-Tech (https://jptech-maszyny.pl/najazdy-samochodowe-unicraft-kr-2001). Model ten skonstruowany został przy wykorzystaniu techniki spawania, co zapewnia mu dużą wytrzymałość. Może unieść aż do dwóch ton, zaledwie samemu posiadając masę 7,9 kilograma na sztukę. Ten model najazdów oferuje naprawdę łatwą pracę z pojazdami dwuśladowymi – zarówno w profesjonalnym warsztacie mechanicznym jak i również naszym domowym garażu. Duża szerokość wjazdu zapewni komfort oraz bezpieczeństwo, a niska cena oszczędzi nam zbędnych kosztów.
Najazdy samochodowe własnej roboty
Istnieje również opcja zbudowania najazdów samochodowych samemu. Jeśli posiadamy odpowiednie materiały oraz majsterkowanie nie jest dla nas niczym nowym, to możemy wziąć się za samodzielną konstrukcję. Specjaliści jednak zalecają mimo wszystko zakup sprzętu profesjonalnego. Najazdy domowej roboty nie są nigdy produktem przetestowanym i tym samym nie możemy być pewni ich wytrzymałości. Jeśli w praktyce okaże się, że konstrukcja nie wytrzyma pod naporem naszego pojazdu, dojść może do poważnych uszkodzeń auta bądź nawet uszczerbku na naszym zdrowiu.
Najazdy samochodowe to urządzenie bardzo praktyczne, nie tylko w profesjonalnym zakładzie, ale również w naszym domowym warsztacie do majsterkowania. Ułatwiają diagnostykę, umożliwiają dobre naprawy, a to wszystko niskim kosztem. Warto zastanowić się nad zakupem najazdu samochodowego, gdyż na pewno przyjdzie czas, kiedy będziemy go potrzebować.