r e k l a m a


Gliwice pamiętają o bohaterze

13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, uczcimy Władysława Suleckiego – niezłomnego obrońcę robotników w czasach PRL-u.

Uroczystości odbędą się przy tablicy upamiętniającej tę niezwykłą postać w Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice”.

Władysław Sulecki był górnikiem w kopalni Gliwice, który aktywnie zwalczał system polityczny PRL-u. Współpracował z Komitetem Obrony Robotników, a następnie Komitetem Samoobrony Robotników KOR. Współredagował pismo „Robotnik”, był także zaangażowany w tworzenie Wolnych Związków Zawodowych Górnego Śląska w 1978 roku – pierwszych w powojennej Polsce. Sulecki był stale na celowniku Służby Bezpieczeństwa, wielokrotnie aresztowany i bity, najbardziej cierpiał z powodu prześladowań wymierzonych w jego rodzinę. Zmuszony do emigracji, zamieszkał w Niemczech Zachodnich. Tam zmarł w 2004 roku.

Obchody upamiętniające gliwickiego bohatera rozpoczną się 13 grudnia o godz. 12.00. Pod tablicą upamiętniającą Suleckiego zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Później w siedzibie Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju odbędzie się wykład historyczny dla młodzieży. Wygłosi go dr Jarosław Neja z Instytutu Pamięci Narodowej.

Informacje na temat innych gliwickich opozycjonistów z lat 1945–1990 można znaleźć na portalu Gliwicka Opozycja, prowadzonym przez Muzeum w Gliwicach, które jest także organizatorem uroczystości rocznicowych 13 grudnia.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI