Spawacz często jest kojarzony z profesją zapewniającą optymalne korzyści ekonomiczne i stałość zatrudnienia. Warto jednak pamiętać, że tego typu sytuacja jest prawdą, ale jedynie w sytuacji, gdy osoba w tym zawodzie pracuje w mniejszych firmach. Ponadto narażona jest na ryzyko utraty zdrowia. Powszechną praktyką właścicieli przedsiębiorstw produkcyjnych jest wykorzystywanie spawania laserowego, którego zalety przedstawimy w niniejszym artykule.
Aby zapewnić warunki do właściwego rozwoju biznesu, należy stawiać na innowacyjność. Jeśli ta z kolei niesie ze sobą połączenie funkcjonalności oraz bezpieczeństwa pracowniczego, to możemy mówić o właściwym podejściu do tej kwestii.
Jakość i solidność złączenia
Strumień energii wykorzystywany w spawaniu laserowym zapewnia wyjątkowo trwałe i estetyczne złączenia. W zależności od ustawienia intensywności lasera wiązka może być głębsza niż w przypadku tradycyjnej metody tego typu, skuteczniej penetrować i być w stanie dostosować się do różnych materiałów. Co więcej, w przeciwieństwie do spawania elektronowego, laser wytwarza złączenia z wyłączeniem wykorzystania metali spawalniczych, generując oszczędność materiałową.
Ochrona pracowników
Za pomocą gazu spawalniczego zabezpiecza się miejsce przeznaczone do spawania. Jednak jeśli chodzi o spawanie laserowe, należy wspomnieć, że w jego przypadku odkryto również inne funkcje, jeśli chodzi o gaz. Materiał wchodzący w kontakt z innym materiałem wytwarza „chmurę plazmy”, która może absorbować i odchylać wiązkę lasera. Wdrożenie tej metody wymaga odpowiedniej mieszaniny gazów, mowa tu o helu i argonie. Pozwala to również zapewnić bezpieczeństwo miejsca pracy, w którym występuje połączenie lutowane oraz redukowanie zasięgu chmury. Dzięki wykorzystaniu maszyn spawalniczych zmniejszane jest potencjalne ryzyko uszkodzenia wzroku pracowników.
Liczba opcji
Istnieje wiele możliwości przemysłowego wykorzystania spawania laserowego. Ma to związek ze spójnymi związkami, które mogą stopić metalową powierzchnię styku. Intensywność wiązki zależy od liczby warstw danego surowca. Gdy ten oscyluje wokół 25 mm, idealną metodą jest użycie lasera o sile przekraczającej 1,5 kW. Te mniej intensywne warianty najlepiej nadają się do zgrzewania punktowego, znajdując zastosowanie w przemyśle elektronicznym. Technologia ta jest również wykorzystywana w branży gastronomicznej, lotniczej, medycznej i transportowej.
Podsumowanie
Zalety spawania laserowego potwierdzają, że przedsiębiorcy przemysłowi powinni się nim zainteresować. Kluczowe w tym wszystkim jest też znalezienie odpowiedniego producenta oferującego takie rozwiązanie technologiczne.