r e k l a m a


Uwaga! Tu Gliwice, czyli nowy film o Prowokacji Gliwickiej

Uwaga! Tu Gliwice to film dokumentalny Teresy Kudyby, który rekonstruuje wydarzenia Prowokacji Gliwickiej.

W produkcji wypowiadają się między innymi: prof. Norman Davies, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, dr Jochen Boehler oraz prof. Jerzy Buzek. Dzięki zaangażowaniu w przedsięwzięcie Muzeum uzyskało możliwość bezpłatnego i bezterminowego wykorzystania filmu do projekcji edukacyjnych w Radiostacji. Premiera odbędzie się 30 sierpnia.

Premiera odbędzie się w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach o godz. 18.00. Premiera filmu ma charakter zamknięty, wstęp za zaproszeniami wysyłanymi imiennie przez Muzeum w Gliwicach i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Film został sfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie, wydany w 5 tys. egzemplarzy, trafi do górnośląskich szkół.

Rekonstrukcji Prowokacji Gliwickiej podjął się opolski Teatr EKO Studio pod kierownictwem reżysera Andrzeja Czernika.

Teresa Kudyba – od 1989 roku niezależna producentka telewizyjna, wydawca, publicystka: Produkcja Telewizyjna i Filmowa tress-FILM: autorka filmów dokumentalnych, reportaży.

„Rozpoczyna się ostatnia noc sierpnia 1939 roku. Za kilka godzin pancernik Schleswig-Holstein rozpocznie ostrzał polskiego wybrzeża Bałtyku, co da początek jednej z najbardziej krwawych wojen dwudziestego wieku. Ale zanim na okręcie padną salwy, kilkaset kilometrów na południe, w niemieckim Gleiwitz grupa siedmiu mężczyzn zmierza w stronę wieży radiostacji. To przebrani za powstańców śląskich esesmani. Ktoś tej nocy zginie…”.

31 sierpnia 1939 roku o godz. 20.00 do niemieckiej radiostacji w Gliwicach wtargnęła grupa uzbrojonych esesmanów w ubraniach cywilnych, udających powstańców śląskich.

Mieli nadać w świat wiadomość, że Sender Gleiwitz został przejęty przez Polskę.

Ta informacja wprawdzie nie poszła w eter, ale propaganda III Rzeszy parę godzin później nadała oficjalne komunikaty prasowe, że oto Polska poprzez prowokacyjne incydenty przygraniczne i atak powstańców na niemiecką radiostację wszczęła konflikt na Górnym Śląsku. Pod tym pretekstem następnego dnia Niemcy napadły na Polskę. Tu wszystko się zaczęło…

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI