Prezydent miasta i urzędnicy przedstawili koncepcję rozwoju placówek i form opieki nad dzieckiem do lat 3.
W związku z wejściem w życie nowej ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3 pojawiły się nowe możliwości dla samorządów i podmiotów prywatnych w kwestii organizacji i finansowania opieki dla najmłodszych dzieci. Dotychczas z publicznych żłobków funkcjonujących w Gliwicach korzysta ok. 200 dzieci.
Lista oczekujących na przyjęcie liczy 600, szacuje się, że kolejnych kilkaset rodzin jest zainteresowanych opieką instytucjonalną w rożnych formach.
Dotychczasowa oferta jest zatem niewystarczająca. Korzystając z zapisów nowego prawa oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców władze Gliwic opracowały program wsparcia dla różnych form opieki nad małymi dziećmi. Propozycja nowego systemu została przygotowana w oparciu o szczegółową analizę obecnie istniejącego rynku usług opieki nad dziećmi do lat 3. Pomocna przy formułowaniu założeń programu była ankieta przeprowadzona we wrześniu na łamach Miejskiego Serwisu Informacyjnego i stronie internetowej miasta.
Z ankiety wynika, że większość respondentów oczekuje dofinansowania przez miasto innych, poza żłobkami publicznymi, form opieki. Nowy system powinien ich zdaniem objąć jak największą grupę zainteresowanych, dopłaty do żłobków publicznych i niepublicznych powinny być na porównywalnym poziomie.
Ponad połowa respondentów oczekuje również, że poziom dopłat będzie zależny od dochodu rodziny. Przygotowana propozycja wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom.
Wprowadzenie nowego systemu wiąże się ze zwiększeniem dotychczasowych wydatków miasta na zapewnienie opieki dla najmłodszych dzieci o 2,6 mln zł. (z dotychczasowych 2 mln na 4,6 mln zł).
Miasto Gliwice zapewni wsparcie trzech form organizacji opieki nad dziećmi do lat 3:
1. Żłobki publiczne
W 2012 roku planuje się utworzenie dodatkowej grupy żłobkowej dla 30 dzieci. Zreformowany zostanie system opłat. Część kosztu za opiekę nad dzieckiem będzie pokrywał budżet miasta. Kwota opłaty ponoszonej przez rodzica obliczana będzie na podstawie wzoru uwzględniającego zamożność rodziny (miesięczny dochód netto na członka rodziny). Dodatkowo przewidziano 50% zwolnienie dla rodziców niepełnosprawnych, samotnie wychowujących oraz dla każdego drugiego i kolejnego dziecka korzystającego ze żłobka.
2. Żłobki niepubliczne
Miasto będzie dofinansowywać opiekę w żłobkach niepublicznych. Opłata za żłobek niepubliczny będzie refundowana na takich samych zasadach jak w przypadku Żłobków Miejskich. Miasto ustanowiło bardzo niską opłatę za wpisanie do rejestru żłobków oraz będzie pomagać podmiotom chcącym podjąć tego typu działalność.
3. Dzienni opiekunowie
Dziennym opiekunem może być osoba, która przeszła odpowiednie przeszkolenie (lub posiadająca udokumentowane kwalifikacje do opieki nad dziećmi do lat 3), zapewniająca opiekę co najwyżej 5 dzieciom w swoim własnym lokalu. Odpowiednie szkolenia dla osób chcących podjąć pracę jako dzienny opiekun prowadzi nieodpłatnie (dla zarejestrowanych bezrobotnych) Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach. Szkolenia prowadzą również inne podmioty. Miasto planuje ogłosić pod koniec 2011 r. konkurs w celu wyboru opiekunów, z którymi podpisana zostanie umowa, na podstawie której miasto pokryje koszty składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej opiekuna oraz określi warunki dofinansowania opieki. Nabór chętnych do skorzystania z opieki zapewnianej przez dziennych opiekunów będzie w pierwszej kolejności prowadzony spośród osób zapisanych na liście oczekujących na miejsce w Żłobkach Miejskich. Podobnie jak w wypadku żłobków miejskich i niepublicznych opłaty za opiekę zapewnianą przez dziennych opiekunów będą w części opłacane przez miasto, na podstawie wzoru uwzględniającego miesięczny dochód na członka rodziny.
Przedstawiony powyżej program powinien w znaczącym stopniu zwiększyć dostępność opieki nad małymi dziećmi. Obok zwiększenia liczby miejsc w Żłobkach Miejskich wprowadza on dofinansowanie z budżetu miasta dla nowych form opieki.
Przewiduje się, że wsparcie finansowe miasta spowoduje o wiele większe niż dotychczas zainteresowanie ofertą żłobków niepublicznych – na taką opiekę będzie sobie mogło pozwolić o wiele więcej mieszkańców. Dzięki temu w kolejnych latach przewidywane jest powstanie wielu nowych placówek tego typu.
W wyniku realizacji nowego systemu dofinansować wydatki miasta na organizację opieki nad dziećmi do lat 3 zwiększą się ponad dwukrotnie do kwoty 4,6 mln zł.
Program zostanie wprowadzony poprzez stosowne uchwały Rady Miejskiej w Gliwicach. Projekty uchwał zostaną poddane konsultacjom społecznym.
brawo, ale klocki tylko drewniane. Żadna plastikowa chińszczyzna…
Kilka pytań:
1. Ilu jest / będzie w Gliwicach tzw. „dziennych opiekunów”? Czy nie będzie to instytucja fikcyjna?
2. Dlaczego miasto będzie dopłacać do prywatnego biznesu żłobkowego?
jaca – z bardzo prostego powodu, którego nie zrozumiesz, jeżeli nie masz dziecka. 600 dzieci musi siedzieć w domu, bo rodziców nie stać na żłobki prywatne. I biorąc pod uwagę to, że dofinansowanie ma być na takich samych zasadach, jak żłobki publiczne, to tylko oznacza, że miasto wyda na taki żłobek mniej niż na nowy oddział żłobka publicznego. Żłobek publiczny – jak nazwa wskazuje – jest w całości finansowany z pieniędzy publicznych. Brawo dla tej inicjatywy. Na wypasiony stadion dla podrzędnej dużyny piłkarskiej znalazły się pieniądze bez problemu, to dlaczego wcześniej były pomysły, żeby większą liczbę miejsc w żłobkach tworzyć… Czytaj więcej »
Mieszkańcy i sami rodzice zapłacą więcej: część poprzez dotację z UM, a część w drodze opłat za miejsce w prywatnym żłobku. Prywatny z zasady jest droższe od publicznego, bo kapitalista musi mieć zysk. Zatem miasto może i zaoszczędzi, ale rodzice – stracą.
TO JEST SKANDAL !!!
4 ŻŁOBKI NA CAŁE MIASTO!
GDZIE JA MAM ZOSTAWIĆ DZIECKO? JAK NIE PÓJDĘ DO PRACY TO Z CZEGO SIĘ UTRZYMAM?
PANIE PREZYDENCIE, ROZUMIEM, ZE PAŃSKIE ZAROBKI POZWALAJĄ PANU ZAPOMNIEĆ O CZTERECH ŻŁOBKACH NA CAŁE MIASTO.
KTO DOPROWADZIŁ DO TAKIEJ SYTUACJI