r e k l a m a


Systemy klasy WMS – co warto wiedzieć?

Mówi się, że czas to pieniądz – ale w magazynie nie tylko czas stanowi niezwykle cenne aktywa. Towary, infrastruktura i odpowiednio realizowane procesy mają bowiem fundamentalne znaczenie w kontekście rentowności i sprawności całego magazynu. A optymalne zarządzanie magazynem trudno współcześnie wyobrazić sobie bez systemu WMS (Warehouse Management System). Co warto wiedzieć o magazynowym systemie informatycznym i dlaczego warto zdecydować się na wdrożenie systemu WMS?

Czym jest system WMS?

System WMS to magazynowy system informatyczny, który umożliwia ciągłe, kompleksowe zarządzanie operacjami magazynowymi oraz przepływem towarów. WMS dysponuje bardzo długą listą funkcji i zastosowań: daje pełną kontrolę nad stanami magazynowymi, automatyzuje procesy magazynowe, daje wgląd w ich realizację i skraca jej czas, pozwala na optymalizację przestrzeni magazynowej czy wspiera pracowników magazynowych w wykonywaniu bieżących procesów magazynowych – np. przyjęć czy kompletacji.

Dlaczego warto wdrożyć WMS?

Wdrożenie systemu WMS to duża i poważna inwestycja, ale zdecydowanie warto się na nią zdecydować, ponieważ procentuje zarówno w krótkiej, średniej jak i długiej perspektywie i to na wielu poziomach. Na wdrożeniu systemu WMS korzystają bowiem szeregowi pracownicy magazynu, kadra kierownicza, ale również kadra zarządzająca i wreszcie: klienci przedsiębiorstwa.

Zwiększenie efektywności

Bez wątpienia wdrożenie systemu WMS zwiększa wydajność pracowników magazynowych, a co za tym idzie – całego magazynu. Wiążąca się z WMS-em automatyzacja rutynowych czynności z jednej strony przyspiesza ich realizację, z drugiej zaś: pozwala pracownikom skupić się na bardziej złożonych, a mniej rutynowych i żmudnych zadaniach, co przekłada się na wzrost wydajności.

Skrócenie czasu realizacji zamówień i poprawa dokładności

Optymalizacja procesów magazynowych pozwala na szybszą realizację zamówień i zwiększenie satysfakcji klientów. Co więcej, WMS minimalizuje ryzyko błędów w trakcie przyjęcia, wydania i kompletacji towarów, co przekłada się na wyższą jakość obsługi klienta.

Redukcja kosztów

Wdrożenie oprogramowania klasy WMS niesie też oszczędności – automatyzacja czynności pozwala na zmniejszenie liczby pracowników niezbędnych do obsługi magazynu, ogranicza błędy w kompletacji i związane z tym koszty obsługi reklamacji, a także pozwala skuteczniej kontrolować stany towarów i optymalizuje wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Wszystko to redukuje koszty, a co za tym idzie – podnosi efektywność kosztową magazynu.

Lepsza przejrzystość

System WMS zapewnia pełny wgląd w stan magazynu, co ułatwia planowanie i podejmowanie decyzji. Niektóre zaawansowane magazynowe systemy informatyczne – takie jak logifact®WMS – dysponują modułem dającym możliwość przygotowania zaawansowanych raportów i analiz, które mogą stanowić podstawę do podejmowania optymalnych decyzji zarządczych – zarówno na poziomie operacyjnym, jak i strategicznym.

Jak wybrać odpowiedni system WMS?

Wybór odpowiedniego systemu WMS to inwestycja na długie lata, zatem decyzja o wyborze dostawcy i o samym wdrożeniu powinna być głęboko i dokładnie przemyślana. Przed podjęciem decyzji warto zatem dokonać wnikliwej analizy własnych potrzeb i uwzględnić w niej szereg różnych czynników: rozmiar i specyfikę działalności swojego magazynu, możliwości budżetowe, dotychczasowe narzędzia, z których korzysta przedsiębiorstwo (np. system ERP, systemy kurierskie, automatyka magazynowa), oczekiwane funkcje. System powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego magazynu i przedsiębiorstwa oraz uwzględniać wymagania branży, w której przedsiębiorstwo działa.

Z kolei przy wyborze dostawcy warto wziąć pod uwagę szeroko rozumiane możliwości i funkcjonalność dostarczanego oprogramowania, doświadczenie wdrażającego oraz wsparcie techniczne nie tylko na etapie wdrożenia, ale również w trakcie tzw. obsługi powdrożeniowej. Logifact-Systems oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie zarządzania procesami zachodzącymi w magazynie. Nasze systemy WMS są zaprojektowane tak, aby wspierać przedsiębiorstwa w osiągnięciu optymalnej wydajności i efektywności wszystkich procesów zachodzących w obrębie logistyki magazynowej.

Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI