Jak zacząć produkować przetwory, będąc zupełnym nowicjuszem? Jak upewnić się, że przestrzegasz właściwych technik bezpieczeństwa podczas konserwowania, aby nikt się nie rozchorował po spożyciu przetworów Twojego autorstwa? Czytaj dalej, a poznasz najważniejsze wskazówki, dzięki którym będziesz mieć ochotę zacząć domową produkcję przetworów nawet dzisiaj!
Z krótkiej historii przetwórstwa – na dobry początek!
Ludzie konserwowali żywność od samych początków. Jednak ciekawostką jest to, że pod koniec XVIII wieku Napoleon Bonaparte szukał sposobu na niezawodne konserwowanie żywności dla swoich żołnierzy i dlatego zaoferował nagrodę pieniężną każdemu, kto mógłby coś interesującego zaoferować.
Po wielu eksperymentach francuski kucharz o imieniu Nicolas Appert odkrył technikę, która jest zasadniczo tym, czego używamy do przetwarzania żywności dzisiaj, gdzie podstawą są słoiki do przetworów, a to, co w nich umieścisz – to już kulinarna poezja!
Czego potrzebujesz, aby zacząć domową produkcję przetworów?
Aby rozpocząć zabawę z przetworami – zbierz wszystkie potrzebne narzędzia. Zanim rzucisz się w wir kupowania, zrób przegląd swoich obecnych zapasów kuchennych – być może znajdziesz w nich całkiem sporo akcesoriów, których właśnie szukasz.
Domowe przetwory – czego dokładnie będziesz potrzebować?
- szczypce – sprawdź tutaj: https://sklep.jelux.pl/140-szczypce-do-ogorkow-kapusty,
- lejek o szerokim wlocie,
- miarek różnej wielkości,
- duży i szeroki garnek np. emaliowany.
Oczywiście do tego wszystkiego będą Ci potrzebne słoiki. Dużo słoików! Dlatego polecamy jeszcze przed rozpoczęciem prac złożyć zamówienie na specjalistycznej stronie, jak https://sklep.jelux.pl/139-sloiki-do-przetworow – co daje większą pewność co do jakości i szczelności słoików, w które zainwestujesz i które będą podstawą całej produkcji domowych przetworów.
Wszystko gotowe do domowej produkcji przetworów? Poznaj najważniejsze wskazówki i do dzieła!
Poza narzędziami z https://sklep.jelux.pl/ lub innego, specjalistycznego sklepu – zbierz składniki. Bez względu na to, czy mowa o ogórkach, czy owocach – zawsze staraj się pracować z najświeższymi produktami, jakie tylko możesz znaleźć. Następnie – zdejmij pokrywki i pierścienie ze słoików i umieść potrzebną liczbę słoików w garnku do gotowania. Napełnij garnek (i słoiki) wodą zachowując odpowiedni poziom przykrycia, przykryj garnek pokrywką i doprowadź całość do wrzenia. Kiedy woda w garnku zacznie wrzeć, przygotuj produkt.
Gdy produkt do przetworzenia będzie gotowy, wyjmij słoiki z garnka i połóż je na czystym ręczniku na blacie. Ostrożnie napełnij słoiki produktem. W zależności od przepisu musisz zostawić w nich nieco wolnej przestrzeni, zwróć na to uwagę. Zakręć i zabezpiecz wszystkie słoiki, a następnie z pomocą szczypiec ostrożnie włóż je do garnka.
Gdy garnek znów się zagotuje, włącz minutnik. Czas przetwarzania będzie się różnić w zależności od przepisu. Gdy minutnik się wyłączy, natychmiast wyjmij słoiki z kąpieli wodnej. Umieść je z powrotem na blacie wyłożonym ręcznikiem i pozwól im ostygnąć, upewnij się, że wszystko jest porządnie zakręcone i gotowe!
Materiał partnera