r e k l a m a


Atak pęcherzyka żółciowego – jak go rozpoznać i jak leczyć kamienie żółciowe

Pęcherzyk żółciowy to mały organ w okolicach wątroby, o którego istnieniu przypominamy sobie dopiero, gdy daje o sobie znać. Ten niewielkich rozmiarów narząd, którego funkcją jest magazynowane i wydzielanie żółci, pomagającej trawić tłuszcze, może być przyczyną niemałych dolegliwości. Nagły, przeszywający, bardzo silny ból w prawej, górnej części brzucha, występujący po spożyciu obfitego, tłustego posiłku ale również nudności i wymioty to objawy, które powinny zasugerować nam zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Jednak atak pęcherzyka żółciowego może on manifestować się na różne sposoby, niekoniecznie musi występować po zjedzeniu tłustego dania, a ból może być zlokalizowany w różnych miejscach i  mieć różny charakter. Wskutek promieniowania w różne miejsca np. w okolicę łopatki lub prawego barku, może być mylony z innymi schorzeniami. W niektórych przypadkach mogą pojawić się jedynie nudności bez występowania bólu. Dlatego ważne jest, aby w przypadku niespecyficznych objawów brać pod uwagę zapalenie pęcherzyka żółciowego. Przyczyną tego stanu oraz dolegliwości z nim związanych jest zazwyczaj kamica pęcherzyka żółciowego, wywołująca stan zapalny na skutek infekcji kamieni żółciowych, lub podrażnienia przez nich  ściany pęcherzyka czy w momencie ich przemieszczania się do przewodu żółciowego. Jeśli pojawią się powyższe objawy należy skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzję o ewentualnym usunięciu chirurgicznym narządu.

Jakie są objawy ataku pęcherzyka żółciowego?

Nagły, przeszywający, bardzo silny ból w okolicach prawej górnej części brzucha, pod żebrami, występujący po obfitym tłustym posiłku, może od razu sugerować nam problem z pęcherzykiem żółciowym, ponieważ jest to najczęściej występujący, książkowy objaw tego schorzenia. Jednak nie zawsze musi on występować w tej lokalizacji ani być skutkiem wysokotłuszczowego jedzenia. Może wystąpić w lewym nadbrzuszu lub prawej dolnej części brzucha, dlatego też nie należy wykluczać zapalenia pęcherzyka żółciowego przy dolegliwościach bólowych w tych miejscach. Boleści mogą utrzymywać się od kilku minut do kilku godzin. Ponadto ból może rozciągać się w poprzek nadbrzusza, dolnej części klatki piersiowej oraz promieniować do prawego barku z przodu lub z tyłu, a także miedzy łopatkami. W związku z tym, że ból może wystąpić w różnych lokalizacjach oraz rozchodzić się w różne miejsca, czasem pacjenci mylą go z bólami kręgosłupa czy zawałem serca. Wraz z bólem mogą współwystępować: wymioty, nudności, gorączka, dreszcze. W cięższych przypadkach mogą wystąpić objawy w postaci żółtaczki (zażółcenia skóry i białych części oka), ciemnego moczu i jasnego stolca, które świadczą o  zatrzymaniu odpływu żółci z dróg żółciowych. Żadnych z powyższych symptomów nie należy lekceważyć, gdyż powikłania nieleczonego ataku pęcherzyka żółciowego mogą mieć poważne konsekwencje.

Diagnostyka pęcherzyka żółciowego

Najbardziej przydatnym diagnostycznie badaniem pęcherzyka żółciowego jest USG. Dzięki niemu możliwa jest ocena wielkości narządu, szerokości jego ściany, pozwala ono także uwidocznić czy w pęcherzyku znajdują się złogi. W razie podejrzenia kamicy przewodowej dodatkowo zlecane są badania laboratoryjne ze szczególnym uwzględnieniem poziomu wskaźników wątrobowych (głównie ALT, AST) w surowicy krwi oraz stężeniem bilirubiny, zwłaszcza bilirubiny sprzężonej. Po wykonaniu wyżej wymienionych badań powinno klarować się już rozpoznanie schorzenia, jeżeli specjalista ma wątpliwości, wówczas koniecznie może okazać się zrobienie badań dodatkowych np. rezonansu magnetycznego.

W oparciu o występujące objawy przedmiotowe, wywiad lekarski, badania labolatoryjne, USG oraz inne wykonane badania lekarz stawia diagnozę i wybiera najbardziej bezpieczną i efektywną dla pacjenta metodę leczenia.

Jak wygląda leczenie zapalenia pęcherzyka żółciowego?

Zalecanym sposobem leczenia zapalenia pęcherzyka żółciowego jest leczenie chirurgiczne. Pęcherzyk to narząd, bez którego da się normalnie funkcjonować, dlatego jego usunięcie nie stanowi poważnego uszczerbku na zdrowiu. Cholecystektomia to chirurgiczne wycięcie pęcherzyka żółciowego, które może być przeprowadzone metodą laparoskopową lub otwartą. Obie procedury wykonywane są w znieczuleniu ogólnym. Aktualnie w większości przypadków wykorzystywana jest metoda laparoskopowa, gdyż pozwala na szybszą rekonwalescencję pacjenta oraz mniejsze nacięcie na skórze, które szybciej się goi i pozostawia niewielką bliznę. Cholecystektomia otwarta to operacja obciążona większym ryzykiem powikłań, towarzyszy jej duży ból pooperacyjny, a pacjent dłużej dochodzi do siebie dlatego przeprowadzana jest tylko w szczególnych przypadkach.
Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI