Muzeum w Gliwicach zaprasza na wiele ciekawych wydarzeń.
Zwierzę – żywe tworzywo artysty? Panel dyskusyjny w Czytelni Sztuki odbędzie się 12 października o godz. 17.00. Czy autonomia artysty powinna mieć granice? Czy wolność w sferze przekazu, jaki kieruje on do swoich odbiorców oznacza równocześnie swobodę wyboru „tworzywa” i sposobów, za pośrednictwem których tego przekazu dokonuje? Co w sytuacji, gdy „materiałem”, którym posługuje się artysta, by wyrazić określoną ideę, staje się żywe zwierzę? 12 października na to pytanie spróbują odpowiedzieć zaproszeni do Czytelni Sztuki goście, wśród których znajdą się profesor Danuta Ślęczek-Czakon, kierownik Zakładu Etyki Uniwersytetu Śląskiego, Dariusz Gzyra ze Stowarzyszenia Empatia, doktor Mieczysław Juda, kierownik zakładu Teorii i Historii Sztuki katowickiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Daniel Maliński, teoretyk.
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
Organizator: Czytelni Sztuki
Piknik rodzinny Stowarzyszenia Twoje życie w Twoich rękach
13 października 2012, ogród Willi Caro, godz. 14.00 – 20.00
W sobotę, 13 października zapraszamy do ogrodu Willi Caro na Piknik rodzinny zorganizowany przez Stowarzyszenie Twoje życie w Twoich rękach.
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
Organizator: Stowarzyszenie Twoje Życie w Twoich Rękach, Muzeum w Gliwicach
Spory z historią: Tajemnice Westerplatte
13 października 2012, Willa Caro, godz. 16.00
Znany i uznany cykl wykładów w odświeżonej, obejmującej tematy z zakresu dziejów powszechnych i nie tylko tych najnowszych – formule. W nowym sezonie uczestnicy Sporów z historią będą mieli okazję wysłuchać prelekcji poruszających m.in. temat kryptografii i fałszerstw średniowiecznych dokumentów, rozwoju medycyny i higieny w XIX wieku, roli magii w społeczeństwach dawnej Europy i Azji, motywów patriotycznych w polskim malarstwie czy zagadnienia z historii Japonii i Ameryki Łacińskiej. Nad ich doborem czuwa historyk Muzeum w Gliwicach, Mikołaj Ratka. Inaugurujący sezon wykład, który w sobotę, 13 października wygłosi w Willi Caro Krzysztof Zajączkowski – politolog i dziennikarz, poświęcony będzie mitowi Westerplatte i próbie jego odbrązowienia.
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Tango w Willi Caro
14 października 2012, Willa Caro, godz. 16.00
Do świata aniołów i demonów, zmagających się w ognistym argentyńskim tango, przeniosą nas pierwsze w nowym sezonie Podwieczorki muzyczne. Najsłynniejsze kompozycje w wykonaniu Duo Milonga – Anety Janiszewskiej – harfa i Konrada Salwińskiego – akordeon, usłyszymy już 14 października w Willi Caro. Spotkanie prowadzić będzie Piotr Oczkowski.
Bilety w cenie 12 zł i 8 zł do nabycia od środy 10.10.2012 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wt.-sob., godz. 10.00-18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.
Projekt finansowany ze środków Samorządu Miasta Gliwice.
Organizatorzy: Muzeum w Gliwicach, Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych.
Palm Jazz w Willi Caro – Jaremko Quartet
15 października 2012, Willa Caro, godz. 19.00
W poniedziałek, 15 października wbrew godzinom zwiedzania i przyjętemu zwyczajowi Muzeum w Gliwicach będzie dostępne dla wszystkich pasjonatów jazzu. W ramach festiwalu Palm Jazz w sali konferencyjnej Willi Caro odbędzie się koncert Jaremko Quartet.
Organizator: Muzeum w Gliwicach, Fundacja Integracji Kultury
Bilety do nabycia w Willi Caro
Piłkarski tydzień w Willi Caro – bezpłatne zajęcia dla grup szkolnych
16 – 19 października 2012, Willa Caro
W związku z finisażem wystawy Historia gliwickiej piłki nożnej Muzeum w Gliwicach zaprasza grupy szkolne na piłkarskie lekcje. Najmłodsi dowiedzą się, że historia piłką się toczy, starsi poznają mechanizmy rządzące złością i agresją i będą się mogli zastanowić, czy ustawki organizowane przez kibiców wrażych drużyn to rzecz naturalna, a wszyscy maja szansę zwiedzić piłkarska wystawę razem z jej kuratorem – Grzegorzem Muzią.
Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku w następujących godzinach:
09.00 – „Historia piłką się toczy”– zajęcia dla uczniów szkół podstawowych, posiadających umiejętność czytania i pisania – prowadzenie Sonia Ogaza
11.00 – „Ustawka – rzecz naturalna? Czyli kilka słów o agresji” – zajęcia dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – prowadzenie Ewa Chudyba
12.00 – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „Historia gliwickiej piłki nożnej”
Ze względu na ograniczona ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu: 32 335 44 03
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach