Bezpłatne konsultacje neurologiczne dla chorych na SM

0
szpital lozka430
szpital lozka430

28 listopada br. w Poradni SM Sezam, przy ul. Rolników 164 w Gliwicach-Bojkowie odbędą się bezpłatne konsultacje specjalisty neurologa.

Mają one na celu kwalifikację osób chorych na stwardnienie rozsiane do Programu Lekowego „Leczenie stwardnienia rozsianego”. Konsultacje będą odbywać się wyłącznie po wcześniejszej rejestracji telefonicznej prowadzonej od poniedziałku do piątku w godz. 14:00 – 18:00, pod numerem telefonu 600 978 324. W województwie śląskim żyje około 4650 osób dotkniętych stwardnieniem rozsianym. W całej Polsce może być ich nawet około 40 tysięcy. SM można z powodzeniem leczyć, jednak kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii ma jej szybkie rozpoczęcie.

Niestety w znacznej części ośrodków, które oferują leczenie pacjenci zmuszeni są do długiego oczekiwania w kolejkach. Inicjatywa Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego umożliwia chorym na stwardnienie rozsiane szybsze włączenie do terapii.

Stwardnienie rozsiane to przewlekła, neurologiczna choroba najczęściej dotykająca ludzi młodych – między 20 a 40 rokiem życia.

SM nie można wyleczyć, jednak istnieją preparaty immunomodulujące, które w istotny sposób wpływają na zahamowanie postępu choroby, spowalniają jej przebieg i zmniejszają częstość rzutów pojawiających się w trakcie jej trwania. Osoby ze stwardnieniem rozsianym korzystające z odpowiedniej terapii i rehabilitacji mogą prowadzić normalne, aktywne życie.

Stwardnienie rozsiane to choroba ośrodkowego układu nerwowego o charakterze przewlekłym, u podłoża której leży uszkodzenie tzw. demielinizacja włókien nerwowych w obrębie mózgu i rdzenia kręgowego, z początkowo przemijającymi, a potem utrwalonymi licznymi zaburzeniami neurologicznymi, najczęściej diagnozowana wśród pacjentów między 20 a 40 rokiem życia. Szacuje się, że na stwardnienie rozsiane na świecie choruje 2 500 000 osób, z tego ok. 500 000 w Europie, a w Polsce ok. 40 tysięcy. SM jest nieuleczalne, jednak istnieją leki, które mogą zmienić i złagodzić jego przebieg. Wczesna diagnoza i szybkie rozpoczęcie leczenia dają szansę na zahamowanie postępu choroby. O tym, czy u danego pacjenta należy zastosować ten rodzaj leczenia, musi zadecydować lekarz. Skuteczność leczenia zależy m.in. od fazy przebiegu choroby i stanu chorego. Nieodłącznym elementem terapii stwardnienia rozsianego jest również kompleksowa rehabilitacja, którą pacjenci powinni być objęci na wszystkich etapach choroby.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments