Napięciowy ból karku i głowy potrafi sprawić wiele problemów. Jest nie tylko wyjątkowo dokuczliwy, ale również może znacząco utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków. Wśród najczęstszych przyczyn tej dolegliwości wymienia się przede wszystkim siedzący tryb życia, spanie w niewłaściwej pozycji oraz permanentny stres. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można skutecznie załagodzić to nieprzyjemne schorzenie.
Jakie są objawy napięciowego bólu karku i głowy?
Nawracające bóle karku i głowy są obecnie jedną z częstszych dolegliwości, z którymi boryka się coraz więcej osób. Tego typu schorzenie pojawia się regularnie i może trwać nawet do kilkunastu godzin. Bezpośrednim powodem bólu karku oraz głowy jest zbyt nadmierne napięcie mięśni znajdujących się w okolicach czaszki, szyi, a także obręczy barkowej. Napięciowy ból jest symetryczny i obustronny, odczuwany jako tępy, ciągły i uciskający. Czasem mogą towarzyszyć mu również wymioty oraz światłowstręt. Schorzenie nasila się zazwyczaj podczas zmęczenia oraz stresu. Ponadto napięciowy ból często występuję pod wpływem:
- sytuacji lękowych;
- alkoholu;
- napięcia emocjonalnego;
- głodu;
- zmian pogodowych;
- przegrzania;
- długotrwałego siedzenia w jednej pozycji;
- braku snu.
Skuteczne sposoby na pokonanie bólu karku i głowy
Jeżeli ból karku lub głowy nie wynika z bezpośredniego urazu w tych miejscach, warto wykonać kilka ćwiczeń relaksacyjnych, które pozwolą chociaż chwilowo wyeliminować ten problem. W tym celu warto zrobić kilka obrotów głową w obie strony, a także do tyłu i do przodu. Takie proste ćwiczenie pomaga skutecznie rozciągnąć mięśnie obręczy barkowej oraz szyi. Należy również szczególnie pamiętać o prawidłowym ułożeniu głowy podczas snu oraz spaniu wyłącznie na twardym podłożu. Można też wziąć rozgrzewającą kąpiel, która dodatkowo rozluźni zbyt napięte mięśnie.
Koniecznie trzeba też w pełni wyeliminować złe nawyki związane z postawą w trakcie pracy. Najlepiej więc wybierać wyłącznie te krzesła, które mają oparcie pod głowę oraz posiadają regulację wysokości oraz podłokietników. Aby przyzwyczaić szyję i głowę do właściwej pozycji, warto w tym celu usiąść bezpośrednio przy ścianie i oprzeć na niej całą głowę i plecy. Można też położyć pod głowę cienki zeszyt oraz docisnąć go do ściany. Kilkunastominutowe, regularne siedzenie w tej pozycji pomoże ukształtować właściwą postawę podczas długotrwałego siedzenia w pracy czy samochodzie.
Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wspomniane metody mogą okazać się jedynie chwilowym rozwiązaniem, uśmierzającym ból tylko na jakiś czas. Aby jednak na dłużej pozbyć się tej dolegliwości, warto skontaktować się z profesjonalnym salonem masażu, w którym wyspecjalizowany personel skutecznie zaplanuje serię zabiegów pozwalających zlikwidować napięcie mięśni na dłużej. Szczególną uwagę warto tutaj zwrócić na ofertę gabinetu Leczymy Łaziska, zlokalizowanego w Łaziskach Górnych. Wszystkie niezbędne informacje dostępne są na stronie leczymylaziska.pl . Zapraszamy!