Brakuje krwi! Oddaj ją w Gliwicach.
Zima to czas, w którym zapotrzebowanie na krew zdecydowanie wzrasta, a jej zapasy topnieją w mgnieniu oka. W Gliwicach możesz pomóc już dziś – w ambulansie na placu Krakowskim!
– Tak. Oddajemy krew – ja od dwóch lat, a mąż od 2009 roku. Dzisiaj nasze zaangażowanie w akcję Centrum Krwiodawstwa ma bardziej osobisty charakter, gdyż nasz kuzyn przebywa w szpitalu i potrzebuje krwi. Może i nam kiedyś będzie potrzebna. Wiemy, jak bardzo jest ważna i chcemy pomagać. Wszystkim, którzy krwi jeszcze nie oddawali, chcielibyśmy przekazać, że to nie boli i nie trwa długo. Po wszystkim dostaje się kilka czekolad w ramach tzw. posiłku regeneracyjnego, a panie pielęgniarki są zawsze miłe i uśmiechnięte – podkreślają Agata i Mateusz, honorowi krwiodawcy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (ul. Raciborska 15, Katowice) zaopatruje w krew i jej składniki 167 szpitali i klinik regionu śląskiego. Codziennie wydaje do szpitalnych banków krwi ponad 200 litrów cennego surowca. To nie tylko krew dla poszkodowanych w wypadkach, ale też dla pacjentów z zaplanowanymi zabiegami. Na stronie RCKiK (krwiodawstwo-katowice.pl) można sprawdzać, jaka krew jest najbardziej potrzebna. Aktualnie to każda ilość układów grupowych Rh–. Ich zapasy wystarczą na 5–10 dni. Zapasy innych grup są, na szczęście, wystarczające. Na stronie można też znaleźć aktualne informacje o wyjazdowych akcjach centrum.
Harmonogram i miejsca najbliższych akcji krwiodawstwa RCKiK w Gliwicach przedstawiają się następująco:
20 lutego, godz. 12.00 – 17.00 – plac Krakowski (ambulans)
27 lutego, godz. 10.00 – 17.00 – plac przed dworcem PKP (ambulans)
2 marca, godz. 10.00 – 15.00 – sala EUVIC (ul. Przewozowa 32)
6 marca, godz. 12.00 – 17.00 – plac Krakowski (ambulans)
13 marca, godz. 10.00 – 17.00 – plac przed dworcem PKP (ambulans)
20 marca, godz. 12.00 – 17.00 – plac Krakowski (ambulans)
27 marca, godz. 10.00 – 17.00 – plac przed dworcem PKP (ambulans)
Warto przypomnieć, że krwiodawcą może być właściwie każda zdrowa osoba. Warunkami koniecznymi są wiek (trzeba mieć skończone 18 lat, ale mieć mniej niż 65 lat) i waga (co najmniej 50 kilogramów). Istotne jest też posiadanie ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL. W momencie oddawania krwi nie trzeba być na czczo. Wskazane jest nawet wcześniejsze spożycie lekkiego posiłku. Oddanie krwi trwa około 10 minut. Honorowi krwiodawcy mogą odliczać wartość oddanej krwi od dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym!
—
MSI