Pełna dowcipnych dialogów i wartkiej akcji historia w teatralny sposób przedstawia prawdziwe wydarzenie z dziejów Gliwic.
W 1626 roku duński hrabia Ernest von Mansfeld ze swym protestanckim wojskiem staje pod Gliwicami, żądając poddania miasta. Ma przewagę militarną – lecz czy jest to wystarczający powód, by ulec jego żądaniom? Nie dla gliwiczan! Dzielny szewczyk Przemko i jego pomysłowa towarzyszka Jadwiga nie pozwolą, by wrogowie z uśmiechem na ustach przeszli Białą Bramą i uznali ich rodzinne miasto za swą wojenną zdobycz. Nieprzyjaciół pokonają dzięki sprytowi, niezachwianej wierze w zwycięstwo i… maleńkim przyjaciołom, na których zwykle nikt nie zwraca uwagi. Forma przedstawienia czerpie z najlepszych teatralnych tradycji: konwencji ludowej włoskiej komedii dell’arte i błazeńskich popisów średniowiecznych aktorów wędrownych. W spektaklu na nudę nie ma miejsca – sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, a bohaterowie nie mają chwili wytchnienia. Zmuszeni do wymyślania kolejnych forteli, są w nieustannym ruchu, prześcigając się w wysiłkach zmierzających do osiągnięcia celu.
Premiera: 17 maja 2014
czas trwania: 60 min/ bez przerwy
autor: Grzegorz Krawczyk; reżyseria: Ireneusz Maciejewski; scenografia: Dariusz Panas; muzyka: Michał Kowalczyk; obsada: Rafał Derkacz, Mateusz Trzmiel, Natalia Dzierżawiec, Paulina Moś, /Teatr PAPAHEMA/
Spektakl do zobaczenia:
6 maja, o godz. 16.00 na Małej Scenie przy ul. Nowy Świat 55 – 57
bilety: 24 zł, 19 zł
Jesteśmy z Gliwic – warsztaty dla dzieci i rodziców wokół spektaklu „Chłopiec z Gliwic”
. Podczas warsztatów dzieci wspólnie z rodzicami poznają najważniejsze zdarzenia związane z historią Gliwic, odkryją ciekawe fakty dotyczące miasta. Wspólnie stworzą plan osobistych gliwickich przestrzeni. Działania będą pretekstem do rozmowy o tym, czym jest wspólnota, co łączy ludzi mieszkających w jednym mieście. Prowadzenie: Rafał Derkacz.
6 maja, o godz. 17.15 na Scenie Mikro przy ul. Nowy Świat 55 – 57
bilety: 5 zł