Muzeum w Gliwicach organizuje wiele ciekawych wydarzeń. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.
Mały Muzealnik– nowy projekt edukacyjny dla przedszkoli i szkół podstawowych
październik 2017 – czerwiec 2018, Willa Caro
Zapraszamy dzieci przedszkolne i uczniów szkół podstawowych do odkrywania tajemnic Muzeum w Gliwicach. To miejsce, w którym przeszłość czuje się świetnie, bo wie, że jest bardzo potrzebna teraźniejszości. Tu mieszkają zabytki, a opiekują się nimi – muzealnicy. Czyli kto taki? Odważni archeolodzy, dociekliwi etnografowie, skrupulatni historycy, konserwatorzy zabytków, którzy nie znają pojęcia czasu, pełni pasji historycy sztuki, edukatorzy, którzy o zbytkach i historii potrafią pięknie opowiadać, twórczy plastycy aranżujący wystawy… Ci wszyscy ludzie – a także wielu innych – tworzą Muzeum – a łączy ich troska o zabytki, dzięki którym możemy pamiętać o tym, co dla nas ważne.
Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945–1970
5 października 2017, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 18.00
Otwarcie wystawy oraz wykład dr Aleksandry Namysło
Wystawa potrwa do 31 grudnia 2017 r.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Dr Stanisław Bylina – ojciec gliwickiej onkologii, twórca i pierwszy dyrektor Państwowego Instytutu Przeciwrakowego w Gliwicach
6 października, Willa Caro, godz. 17.00
Stanisław Bylina, twórca i pierwszy dyrektor Państwowego Instytutu Przeciwrakowego w Gliwicach, był lekarzem stawiającym na pierwszym miejscu dobro pacjentów i rozwój placówki, którą zarządzał. Nie chciał słuchać wytycznych płynących z ust coraz silniejszych w mieście i województwie działaczy PPR, a następnie PZPR, zwłaszcza w sprawach kadrowych, w których partia komunistyczna chciała mieć ostatnie słowo. Kiedy w 1950 r. oskarżono go o rzekome błędy w sztuce lekarskiej i postawiono mu zarzuty działań niezgodnych z prawem, potrafił dowieść nieprawdziwości kłamstw, jakich się dopuszczono, by pozbawić go stanowiska. W piątek, 6 października dr Bogusław Tracz, historyk, przypomni sylwetkę tego niezłomnego lekarza, zasłużonego dla Gliwic, które dzięki niemu szczycą się jedną z najlepszych placówek onkologicznych w kraju.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Gliwiccy bohaterowie
Spotkanie dziewiąte: Niezłomny w czasach ciemności – Władysław Sulecki
8 października 2017, Willa Caro, godz.11.00 i 13.00
To już nasze ostatnie spotkanie z gliwickimi bohaterami. Na sam koniec pozostawiliśmy opowieść o bohaterze niezłomnym. O człowieku, który w czasach ciemności – całkiem niedawno, podczas komunistycznego zniewolenia – nie pozwolił zgasić w sobie wewnętrznego światła i protestował, mówił „nie” kłamstwu, okrucieństwu i niesprawiedliwości systemu. Opowiemy o Władysławie Suleckim.
Podróżuj i zgaduj z uśmiechem – Światowy Dzień Turystyki w Gliwicach
8 października 2017, Kino Amok – Scena Bajka, godz. 15.00 – 18.00
Podróże z uśmiechem to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, na które 8 października do Kina Amok – Scena Bajka zaprasza Samorząd Miasta Gliwice. Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie podróżnik Arkady Paweł Fiedler. W programie znalazły się również spotkania z globtroterami: Marcinem Obałkiem i Robertem Maciągiem. Nie zapomniano o najmłodszych, dla których przygotowano specjalną prezentację. Na stanowisku Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej będzie można wziąć udział w konkursie „Zgaduj z uśmiechem” i wygrać cenne nagrody oraz zaopatrzyć się w materiały promocyjne dotyczące atrakcji turystycznych.
Protohistorie. Promocja komiksu Jeremiego Surzyna (wyd. Muzeum w Gliwicach) oraz spotkanie wokół komiksu żydowskiego
W ramach cyklu: Książki Pamięci
10 października 2017, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 18.00
Spotkanie poprowadzi: Michał Nogaś
Gość: Jeremi Surzyn oraz Szymon Holcman (wydawnictwo Kultura Gniewu)
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Barokowa Noc w Muzeum
30 września 2017, Willa Caro, godz. 18.00 – 22.00
Już tylko do niedzieli, 1 października, można oglądać wystawę Nieznane arcydzieła, nieznani mistrzowie. Malarstwo barokowe na Śląsku na nowo odkryte. Dlatego w sobotę, 30 września, w godz. 18.00 – 22.00 zapraszamy Państwa do Willi Caro na Barokową Noc – nocne bezpłatne zwiedzanie wystawy. O godz. 20.00 po wystawie oprowadzi kurator wystawy, Anna Kwiecień, historyk sztuki, starszy kustosz Muzeum w Gliwicach. A dla pierwszych 50 gości, którzy odwiedzą wystawę, przygotowaliśmy podwójne zaproszenia na rejs statkiem po Kanale Gliwickim. Zapraszamy na magiczną noc!