Ciekawe wydarzenia w gliwickim Muzeum

0
Ikona Narodzenia 1497 domena publiczna
Ikona Narodzenia 1497 domena publiczna

Muzeum w Gliwicach zaprasza na ciekawe wydarzenia.

Z cyklu: Kolory miasta
Spotkanie trzecie: Dlaczego tak lubimy secesję?

7 grudnia 2018, Willa Caro, godz. 17.00

Podczas grudniowych Kolorów miasta Ewa Pokorska-Ożóg, miejska konserwator zabytków, opowie o secesji i jej gliwickich odsłonach. Secesja – to styl, który kojarzy się z wijącym się ornamentem, nawiązującym do świata roślin, fantastycznych postaci, tajemniczych kobiet. I za tę dekoracyjność, spektakularne piękno kochamy ten styl. Sprowadzenie go jednak tylko do urokliwych motywów byłoby krzywdzące, przyniósł on bowiem rewolucyjne zmiany we wszystkich dziedzinach działalności artystycznej. Sprawdźmy, jak idee secesji były realizowane w Gliwicach. Na spotkanie zapraszamy do Willi Caro w piątek 7 grudnia o godz. 17.00.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Z cyklu: Ikona – okno pełne blasku
Spotkanie siódme: Ikona Narodzenia

9 grudnia 2018, Willa Caro
godz. 11.30 – dla dzieci od lat 5 do 12 z opiekunami
godz. 13.30 – dla młodzieży od lat 13 i osób dorosłych
Grudzień jest czasem oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Na naszych zajęciach zapoznamy się z ikoną przedstawiającą Narodzenie Pańskie. Omówmy jej symbolikę i poznamy najstarsze przedstawienia narodzenia Pana Jezusa. W części warsztatowej każdy uczestnik przygotuje ikonę Narodzenia Pańskiego. Na ostatnie już spotkanie z dr Wioletą Marchewką-Jędrzejowską w ramach cyklu: Ikona – okno pełne blasku zapraszamy w niedzielę 9 grudnia 2018 do Willi Caro – dzieci w wieku 5-12 lat z opiekunami o godz. 11.30, zaś młodzież i dorosłych o godz. 13.30.

Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Światło w ciemności. Uroczystość ku czci Władysława Suleckiego
Na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Gliwice”, pod tablicą upamiętniającą Władysława Suleckiego zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze
13 grudnia 2018, Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice” ul. Bojkowska 37, godz. 12.00

13 grudnia, o godzinie 12.00 w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Muzeum w Gliwicach zaprasza do uczczenia Władysława Suleckiego, człowieka niezłomnie walczącego z komunistycznym zniewoleniem, współpracownika Komitetu Obrony Robotników, a następnie Komitetu Samoobrony Społecznej KOR, członka redakcji pisma „Robotnik”, współzałożyciela pierwszych w powojennej Polsce, powstałych w 1978 r., Wolnych Związków Zawodowych Górnego Śląska. Na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Gliwice”, pod tablicą upamiętniającą Władysława Suleckiego zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Zapraszamy, ul. Bojkowska 37 Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice”.

Po uroczystości zapraszamy grupy szkolne na wykład poświęcony Władysławowi Suleckiemu. Wykład przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych kl. 6-8 i ponadpodstawowych.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o zapisy grup pod numerem: 783 560 006.

Obelisk upamiętniający Władysława Suleckiego stojący na terenie dawnej kopalni „Gliwice”, w której pracował jako górnik, został odsłonięty w październiku 2014 roku. Powstał z inicjatywy Henryka Wujca, bardzo zasłużonego dla kraju działacza opozycyjnego, doradcy prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, i Zygmunta Frankiewicza, prezydenta Gliwic. Nad projektem oraz wykonaniem obelisku czuwało Muzeum w Gliwicach. Ale sam pomnik nie wystarczy, bez żywej pamięci. Jej podtrzymywanie i zaszczepianie o człowieku niezłomnym, jakim był Sulecki jest nie tylko naszą obywatelską powinnością, ale i przywilejem. W najnowszej historii Gliwic nie ma bowiem nikogo, kto bardziej niż Władysław Sulecki zasługiwałby na to, by 13 grudnia oddać mu cześć. Wspominając rocznicę wprowadzenia stanu wojennego nie chcemy upamiętniać nastania czasu ciemności, ale tych, którzy wtedy odważyli się nieść światło podejmując trudne, bezkompromisowe wybory, nie godzili się na zło, mieli odwagę żyć w prawdzie. 13 grudnia to przecież nie dzień Jaruzelskiego, który zhańbił mundur żołnierza polskiego, ale dzień świętej Łucji, która przynosi światło, dzień tych, którzy się nie poddali. Dlatego mam nadzieję, że od tego roku 13 grudnia stanie się w naszym mieście dniem, w którym co roku będziemy przypominać o Władysławie Suleckim, człowieku, który ocalił dla nas to co najważniejsze w czasach pogardy, ludzką godność – mówi dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk.

Muzeum w Gliwicach dziękuje Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju sp. z o.o. za udostępnienie przestrzeni do zrealizowania wykładu.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments