Ciekawe wydarzenia w Muzeum w Gliwicach

0
willa caroWB
willa caroWB

Muzeum w Gliwicach przygotowało kilka ciekawych wydarzeń.

Panel dyskusyjny poświęcony postaci księdza dr. Johannesa Chrząszcza
11 maja 2018, Willa Caro, godz. 17.00
O Johannesie Chrząszczu pyskowickim proboszczu, jednym z założycieli Muzeum Górnośląskiego w Gliwicach, społeczniku, a przede wszystkim znakomitym śląskim historyku 11 maja podczas panelu dyskusyjnego rozmawiać będą w Willi Caro zaproszeni goście. Wśród nich dr Sebastian Rosenbaum – tłumacz i autor opracowania pism ks. Johannesa Chrząszcza Meminisse Iuvat, Anna Kulczyk i Bogusław Małusecki – kuratorzy wystawy Ks. dr Johannes Chrząszcz – górnośląski kapłan i historyk, ksiądz dr Piotr Górecki z Uniwersytetu Opolskiego i pyskowicki badacz historii Maciej Mazur.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Z cyklu: Mały Muzealnik
Spotkanie siódme: Władcy czasu – Dział Konserwacji
12 maja 2018, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00

Muzeum dba o zabytki i kiedy zdarza się, że wraz z upływem czasu lub na skutek działania człowieka ulegają one zniszczeniu… muzealnicy zakasują rękawy i poddają muzealia specjalnej naprawie – konserwacji. Jak przywrócić świetność starym przedmiotom? Kto w Muzeum odnawia zabytki, dla których czas nie był łaskawy? W jaki sposób można oczyścić przybrudzone muzealia? I czy każdy z nas może odnowić zabytek? O tym wszystkim najmłodsi dowiedzą się podczas kolejnego spotkania z cyklu Mały muzealnik. A w części warsztatowej wcielimy się w rolę konserwatorów sztuki. Wspólnie przywrócimy blask zniszczonym obrazom oraz pomożemy pewnemu królowi odzyskać nos.

Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej
12 maja 2018, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 12.00
Od 1963 r. Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem, izraelska instytucja zajmująca się historią Zagłady, przyznaje tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata tym, którzy bezinteresownie udzielali pomocy Żydom w czasie II wojny światowej. Uhonorowanych zostało ponad 6700 osób z Polski, w tym ponad sto z Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Wystawa Życie przechowane… zachowuje pamięć o tych bohaterskich postaciach, o których wiemy, przypominając jednocześnie w symboliczny sposób o tych wszystkich, o których pamięć zaginęła. W sobotę, 12 maja, w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich można będzie zwiedzić wystawę Życie przechowane…, w towarzystwie Moniki Bortlik-Dźwierzyńskiej – jednej z kuratorek ekspozycji.
Oprowadzanie: Monika Bortlik-Dźwierzyńska
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach oraz Muzeum w Gliwicach
Partner: Fundacja Brama Cukermana

Z cyklu: Laur dla Niepodległej
Wykład czwarty: Józef Piłsudski – ukochany wódz?
12 maja 2018, Willa Caro, godz. 16.00

Co o Józefie Piłsudskim wie prawie każdy Polak? „Dał nam Niepodległość“, „Pokonał bolszewików.“ A jednak nie o wszystkich czynach Komendanta chcemy dziś pamiętać. Mija już 100 lat od jego największych dokonań. Odłóżmy na bok mity, prześledźmy jego sukcesy, wysłuchajmy zarzutów. Spróbujmy dokonać rzetelnej oceny postaci Marszałka. Na kolejny wykład historyka Michała Miwy-Młota z cyklu Laur dla Niepodległej zapraszamy 12 maja o godz. 16.00 do Willi Caro.
Wykład: Michał Miwa-Młot, historyk
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Z cyklu: Ikona – okno pełne blasku
Spotkanie drugie: Ikona Matki Bożej (Pneumatofory) – Niosącej Ducha Świętego
13 maja 2018, Willa Caro
godz. 11.30 – zajęcia dla dzieci od lat 5 do 12 wraz z rodzicami i opiekunami
godz. 13.30 – zajęcia dla młodzieży od lat 13 i osób dorosłych

Maj to miesiąc poświęcony Matce Bożej, jednocześnie 20 maja będziemy przeżywać uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Na naszych zajęciach omówimy zatem ikonę Matki Bożej Niosącej Ducha Świętego. Będzie to jednocześnie okazja do ukazania symboliki ikon jako takiej. Omówimy różne typy ikon, zasady ich podpisywania – ze szczególnym uwzględnieniem ikon Bogarodzicy (Maryjnych). W części warsztatowej każdy uczestnik wykona ikonę Matki Bożej (Pneumatofory), którą będziemy tworzyć za pomocą kolorowej soli. Na zajęcia, prowadzone przez dr Wioletę Marchewkę-Jędrzejowską, zapraszamy 13 maja o godz. 11.30 i 13.30.

Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments