Co słychać w gliwickim Muzeum?

0
logo MG 2012
logo MG 2012

Muzeum w Gliwicach jak zwykle przygotowało wiele atrakcji dla mieszkańców.

Na rynku księgarskim ukazała się kolejna publikacja będąca rezultatem owocnej współpracy nawiązanej kilka lat temu pomiędzy Muzeum w Gliwicach i Instytutem Pamięci Narodowej w Katowicach. Górny Śląsk i Górnoślązacy. Wokół problemów regionu i jego mieszkańców w XIX i XX wieku jest zbiorem tekstów odnoszących się do historii rodzimej naszego regionu, która w ostatnich latach stała się, na nieznaną w powojennej Polsce skalę, przedmiotem niezwykle ożywionej debaty publicznej o tożsamości jego mieszkańców. Konflikty wokół pamięci o przeszłości Górnego Śląska, wokół jego kulturowej specyfiki, i odrębności rodzimej ludności, przenikają dyskurs rywalizujących środowisk i organizacji politycznych. Dlatego wątkiem spajającym wszystkie artykuły zamieszczone w książce jest pytanie o splot tego, co polityczne, ze sferami tożsamości narodowej, etnicznej, jak też religijnej. Publikacja jest pokłosiem międzynarodowej konferencji naukowej, która z inicjatywy dyrektora muzeum Grzegorza Krawczyka, odbyła się 20 i 21 października 2011 r. w willi Caro.

Górny Śląsk i Górnoślązacy - okładkaPrócz naukowców z Polski wzięli w niej udział historycy z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

Górny Śląsk i Górnoślązacy. Wokół problemów regionu i jego mieszkańców w XIX i XX wieku ` pod redakcją Sebastiana Rosenbauma
Wydawcy:
Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu,
Oddział w Katowicach
Muzeum w Gliwicach
Katowice – Gliwice 2014
Stron : 390
Cena: 36,00 zł
ISBN 978-83-7629-677-7

Środa dla Seniorów
3 grudnia 2014, Zamek Piastowski, godz. 12.00
Zapraszamy na kolejne, ostanie w tym roku, spotkanie z cyklu Środa dla Seniorów. Tym razem w Zamku Piastowskim zwiedzać będziemy wystawę Zapomniane dwory Górnego Śląska. Ekspozycja poświęcona jest rezydencjom rycerskim, które na obszarze Górnego Śląska wznoszone były w okresie późnego średniowiecza i wczesno nowożytnym. Prezentowana wystawa oprócz rekonstrukcji wyglądu drewnianych wież i dworów, przybliży życie codzienne drobnego rycerstwa górnośląskiego. Zobaczymy narzędzia gospodarskie, elementy uzbrojenia, naczynia ceramiczne i ciekawe pod względem ikonograficznym kafle piecowe. 3 grudnia, w ramach Środy dla Seniorów wystawę zwiedzimy wspólnie z archeologiem Muzeum w Gliwicach i jednym z jej kuratorów – Radosławem Zdaniewiczem.
Wystawa mieści się w wieży Zamku Piastowskiego. W związku z ograniczoną przestrzenią obowiązuje limit miejsc (do 20 osób).
Udział w spotkaniach jest bezpłatny – zapisy pod numerem telefonu 32 335 44 03!
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Chłopiec z Gliwic - plakat - projekt graficzny Dariusz PanasMikołajki z Chłopcem z Gliwic
6 grudnia 2014, Willa Caro, godz. 12.00 i 13.15

W świątecznej atmosferze w Willi Caro na dzieci czekać będą Przemko i Jadwiga. Razem z nimi zaśpiewamy piosenki, które usłyszeć można podczas spektaklu „Chłopiec z Gliwic”, zagramy w kalambury, stworzymy mini układ choreograficzny i rozwiążemy zagadki związane z historią Gliwic… Nie obejdzie się również bez słodkich niespodzianek!
Pomiędzy godziną 12.00 a 13.00 odbywać się będą zajęcia dla dzieci w wieku 5-8 lat, a dzieci w wieku 9 – 12 lat zapraszamy od godz. 13.15 do 14.15.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o uprzednią rezerwację pod numerem telefonu: 32 335 44 03.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments