r e k l a m a


Co z budową nowego szpitala w Gliwicach?

Jakiś czas temu władze Gliwic szumnie ogłosiły budowę nowego szpitala. Jednak od kilku tygodni w tej sprawie zapadła głucha cisza. Na jakim etapie są prace związane z budową?

Przypomnijmy, że na miejsce budowy szpitala wybrano wolny teren przy ul. Kujawskiej. – Można tam swobodnie wkomponować spory nowoczesny budynek. Ogromną zaletą tej lokalizacji jest również wygodny dojazd z różnych części Gliwic i miejsca na parkingi – przekonują urzędnicy.

Co dzieje się w sprawie budowy? Kiedy można spodziewać się kolejnych ważnych kroków? – Obecnie trwają prace projektowe – informuje urzędowy rzecznik.

Oto najważniejsze terminy związane z budową szpitala:
– do 23.11.2020r. ma być złożony projekt budowlany;
– do 23.03.2021r. mają zostać opracowane projekty wykonawcze i specyfikacje techniczne;
– do 24.05.2021r mają zostać opracowane przedmiary robót i kosztorysy inwestorskie;
– do 23.06.2021r. powinniśmy dysponować wszystkimi decyzjami, opiniami uzgodnieniami itp. dokumentami umożliwiającymi miastu realizację zadania.

– Na drugą połowę przyszłego rok planowane jest ogłoszenie postępowania przetargowego i wybór wykonawcy robót budowlanych, tak by 2022 r. rozpocząć roboty budowlane – zapewnia rzecznik prezydenta Gliwic.

Czy prezydent zamierza powołać pełnomocnika/doradcę ds. budowy szpitala? – Nie planujemy powoływania pełnomocnika ds. budowy – zapewnia rzecznik Adama Neumanna.

Jak będzie wyglądał szpital?

Obiekt ma mieć 5 kondygnacji (podpiwniczenie, parter i trzy piętra), a na dachu lądowisko dla śmigłowców medycznych.

Bryła przypomina na planie literę H, jest mniej zwarta niż w pozostałych proponowanych wariantach. Pozwala na lepsze dostosowanie szpitala do funkcjonowania w czasie zagrożeń epidemicznych. Na każdej kondygnacji przewidziano podobne moduły i możliwość odcięcia w razie potrzeby poszczególnych części budynku bez konieczności zamykania całej placówki. Na każdym skrzydle i oddziale zaprojektowano układy dwóch korytarzy, co umożliwia łatwe izolowanie osób narażonych na zakażenie.

Zgodnie z obecnymi założeniami, w budynku ma działać 12 oddziałów mieszczących 353 łóżka dla pacjentów – więcej niż pierwotnie zakładano.

Zaplanowano m.in. 8 sal operacyjnych, zespół przychodni i działy diagnostyczno-zabiegowe. Nowością w miejskim szpitalu ma być Szpitalny Oddział Ratunkowy z prawdziwego zdarzenia, zakład rehabilitacji kardiologicznej i laboratorium genetyczne. Szpital będzie wyposażony w panele fotowoltaiczne oraz system trigeneracji, które przyczynią się do oszczędności zużycia energii w obiekcie.

Realizacja tak dużej inwestycji może potrwać kilka najbliższych lat.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzys
Krzys
3 lat temu

Do 23.06.2021 bedziemy mieli wszystkie pozwolenia???!!! W um jest to niemozliwe patrzac na dotychczasowe dzialania magistratu przeciebiorcy.osoby prywatne itd stają na glowie zeby dostać pozwolenia na budowy .rozbudowy, a tu taka szybka akcja czyli ..Da się ,po prostu, Cud nad kłodnicą!!

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI