r e k l a m a


Czerwcowe wydarzenia w gliwickiej bibliotece. Będzie się działo!

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach przygotowała w czerwcu wiele wydarzeń.

Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Kosmiczna podróż z Małym Księciem

1 czerwca 2019 r., godz. 10.00 

Daj się porwać kosmicznej przygodzie i wyrusz w podróż z Małym Księciem! Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza do udziału w mobilnej grze miejskiej z wykorzystaniem smartfonów.  Niewiele jest takich książek, które znają wszyscy:  i młodzi, i starsi. „Mały Książę” wzrusza i bawi całe pokolenia. Książka została przetłumaczona na 300 języków, w tym również na ślonskom godke, zawiera ponadczasowe treści, uwalnia od stereotypowego myślenia i uczy odpowiedzialności za drugą istotę. 

Gra rozpocznie się 1 czerwca o godz. 10.00 w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17. Zapraszamy zgrane – rodzinne i nie tylko – drużyny (minimum dwuosobowe, z których przynajmniej jedna osoba jest pełnoletnia). Regulamin gry dostępny jest na stronie www.biblioteka.gliwice.pl. Wymogiem wzięcia udziału w grze jest posiadanie przez drużynę minimum jednego smartfona/tabletu z zainstalowaną aplikacją ActionTrack (dostępną bezpłatnie w Google Play i AppStore) z mobilnym dostępem do Internetu. Poznaj świat Małego Księcia i wygraj czytnik e-booków inkBOOK Lumos, ufundowany przez producenta inkBOOK Polska oraz Good Books, słuchawki z mikrofonem lub zestaw książek i gier planszowych. Zgłoszenia do gry są przyjmowane do dnia 31 maja do godziny 14:00 na adres: [email protected] wpisując w temacie wiadomości Mały Książę i podając liczbę uczestników oraz w dniu rozgrywki 1 czerwca. 

Gra jest częścią projektu „Baobaby, róże, lisy, Mały Książę i urwisy” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Regulamin dostępny na stronie www.biblioteka.gliwice.pl 

CH Forum – Scena Forum, ul. Lipowa 1

Nietoperz i suszone cytryny – spotkanie autorskie z Marcinem Mellerem

17 czerwca 2019 r., godz. 18.00 

W czerwcu ukazuje się nowa książka Marcina Mellera pt. „Nietoperz i suszone cytryny”. Nie lada gratką będzie więc spotkanie z autorem tuż po premierze tej publikacji. Jest to zbiór felietonów z lat 2016–2019. Książka pełna jest barwnych anegdot ze świata mediów, opowieści o miłości, polityce i straconych szansach, a także o ulubionych Mazurach i piłce nożnej. No i o tym, jak niegdyś miało się virahę i brabant. Marcin Meller jest historykiem z wykształcenia, reporterem, dziennikarzem. Od 2003 do 2012 roku był redaktorem naczelnym magazynu „Playboy”. Gospodarz „Drugiego Śniadania Mistrzów” w TVN24 i współprowadzący „Dzień Dobry TVN”. Felietonista „Newsweek Polska”. W 2013 r. opublikował bestsellerowy zbiór reportaży „Między wariatami. Opowieści terenowo-przygodowe”, a w 2016 r. – wybór felietonów „Sprzedawca arbuzów”. Podczas spotkania będzie możliwe zakupienie książki.  

Wstęp wolny, zapraszamy serdecznie. 

Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Spotkanie autorskie z Pawłem Zuchniewiczem

7 czerwca 2019 r., godz. 18.00 

Rozpoczynając cykl wydarzeń, składających się na obchody 20. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Gliwicach, zapraszamy do Biblioteki Centralnej na spotkanie z Pawłem Zuchniewiczem, dziennikarzem, autorem książek, dźwiękowych reportaży i słuchowisk poświęconych Papieżowi Janowi Pawłowi II, który opublikował beletryzowane biografie Papieża: „Lolek, Wujek Karol, Biskup Wojtyła, Habemus Papam”,  „Papież z Polski. Nasz Święty” oraz „Pamiętnik Papieskiego Anioła”.

Wstęp wolny, zapraszamy.

start: Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Papież i gliwiczanie – gra miejska

15 czerwca 2019 r., godz. 11.00

Podczas trwającego niemal trzydzieści lat pontyfikatu Jan Paweł II dał się poznać jako niestrudzony pielgrzym, znakomity mówca, świadek wiary i – po prostu – ciepły, życzliwy człowiek. W pamięci wielu pozostały słowa Papieża wypowiedziane do młodzieży na Westerplatte czy do całego narodu – na placu Zwycięstwa w Warszawie. Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza do wzięcia udziału w grze miejskiej, która będzie nie tylko dobrą zabawą z odrobiną rywalizacji, ale i okazją, aby przypomnieć sobie najważniejsze fakty z życia Papieża-Polaka. Gra rozpocznie się 15 czerwca o godz. 11:00 w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, a zakończy w Centrum Edukacyjne im. Jana Pawła II, gdzie najlepsze drużyny otrzymają nagrody. Do udziału zapraszamy drużyny liczące od 2 do 5 osób (co najmniej jeden uczestnik musi być pełnoletni). Szczegółowej informacje o grze są dostępne na stronie www.biblioteka.gliwice.pl. Gra jest częścią obchodów upamiętniających 20. rocznicę wizyty Ojca Świętego w Gliwicach. 

Biblioforum, ul. Lipowa 1

Sztuka lepszego życia – czytając siebie    

4 czerwca 2019 r., godz. 16.30

Rodzicielstwo to prawdziwe wyzwanie. Jako rodzice i opiekunowie dzieci opieramy się głównie na intuicji                   i nie zawsze mamy czas na refleksję i poszukiwanie innych sposobów rozwiązywania problemów, motywowania, nagradzania. Dobrą okazją by właśnie to zrobić jest przyjście na spotkanie w ramach projektu  „Sztuka lepszego życia – czytając siebie”, realizowanego we współpracy z gliwicką Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną. Spotkania są również doskonałą okazją do zapoznania się z działalnością poradni. 

4 czerwca o godz. 16.30 odbędą się warsztaty ,,Mogę być lepszym w szkole”. Dowiemy się, czym jest trening pamięci, koncentracji oraz szybkiego czytania. Spotkanie poprowadzą Barbara Kustra i Agata Otłowska.

Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Leszek Kołakowski – o marksizmie i wierze 

18 czerwca 2019 r., godz. 18.00 

Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Peozofia, filozofia & muzyka”. Spotkanie poprowadzi Jan Opielka.

Sala wystawowa MBP, Filia nr 1, pl. Inwalidów Wojennych 3

Wystawa filatelistyczna – 20. rocznica pobytu św. Jana Pawła II w Gliwicach  

wernisaż: 17 czerwca 2019 r., godz. 17.00

wystawa czynna od 3 czerwca do 31 lipca 2019 r.

17 czerwca 2019 r. minie 20 lat od pamiętnej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Gliwicach. Mimo upływu czasu zapewne wielu z nas doskonale pamięta ten dzień. Z tej okazji Gliwicki Klub Kolekcjonerów, Oddział Gliwicki Polskiego Związku Filatelistów i Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach przygotowali wystawę filatelistyczno-kolekcjonerską pt. „20. rocznica pobytu św. Jana Pawła II w Gliwicach”, przypominającą to doniosłe wydarzenie. Wystawa została objęta patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Zygmunta Frankiewicza oraz Biskupa Gliwickiego Jana Kopca. Na wystawie zaprezentowane zostaną zbiory tematyczne filatelistów z Rudy Śląskiej i Gliwic. Zbiór pt. „Podróże Jana Pawła II na znaczkach pocztowych świata” prezentuje znaczki pocztowe, bloki i arkusiki emitowane przez poczty krajów, które odwiedzał Jan Paweł II. Gliwiccy filateliści i kolekcjonerzy prezentują dokumentację filatelistyczną pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1999 r., zbiór znaczków pocztowych „Jan Paweł II” wyemitowanych przez Pocztę Polską oraz wydawnictwa filatelistyczne Gliwickiego Klubu Kolekcjonerów pt. „Śladami Jana Pawła II w dniu kanonizacji” i „Ziemia gliwicka św. Janowi Pawłowi II”. Dodatkowo wystawa uzupełniona będzie medalami, numizmatami oraz innymi walorami kolekcjonerskimi.

Z okazji wystawy zostały wydane medale okolicznościowe, karnet wystawy, znaczek personalizowany oraz kartka okolicznościowa i datownik pocztowy. 

Ekspozycję będzie można oglądać w sali wystawowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (pl. Inwalidów Wojennych 3) w dniach od 3 czerwca do 31 lipca br. Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 17 czerwca br. o godz. 17.00. Wstęp wolny, zapraszamy.

Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Czytanie po angielsku

5 i 19 czerwca 2019 r., godz. 17.00

Zapraszamy osoby dorosłe, które chciałyby doskonalić znajomość języka angielskiego (niezależnie od poziomu zaawansowania) na bezpłatne zajęcia  „Hello 2U – Let’s Read Together”. Punktem wyjścia zajęć jest – jak to często bywa w bibliotece – tekst literacki. Staje się on pretekstem do swobodnej rozmowy w języku angielskim lub osłuchiwania się z tym językiem. Dobra atmosfera, brak oceniania i świetna prowadząca  (Agnieszka Gronowicz)  powinny zachęcić niezdecydowanych. Zapraszamy serdecznie.

Galeria Perkoz, Filia nr 5, ul. Perkoza 12

Gliwice z lotu ptaka 

Wystawa czynna od 1 do 30 czerwca 2019 r.

Zapraszamy na wystawę zdjęć Gliwic z perspektywy lotu ptaka, wykonanych przez Roberta Neumanna.

Robert Neumann urodził się w Gliwicach w 1985 roku. Na studia wyjechał do Glasgow, gdzie rozpoczął naukę na kierunku budownictwo. Pomiędzy Polską a Szkocją podróżował samolotem. To właśnie wtedy zakochał się w lotnictwie. Chciał nawet zostać pilotem. Aktualnie pracuje w branży energetycznej. W wolnych chwilach podróżuje i wyrusza w góry na wyprawy rowerowe. Wspomina, że już w dzieciństwie marzył o pokazywaniu świata z góry. Pierwszego drona kupił w 2015 roku. Dziś ma już trzy. Jeździ po całej Polsce, ale najczęściej fotografuje na Śląsku, pokazując swój ukochany region z niecodziennej perspektywy. Z racji miejsca urodzenia fotografowanie Gliwic jest mu szczególnie bliskie.

Filia nr 17, os. Milenium, ul. Spółdzielcza 33a 

Biblioteka Art – Mój album z wakacji 

26 czerwca 2019 r., godz. 17.00 

Wszystkie dzieci zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu zajęć artystycznych, odbywających się w drugą i czwartą środę miesiąca. Tym razem będziemy własnoręcznie wykonywać przepiękne i nietuzinkowe albumy fotograficzne. Każdy album, ozdobiony przez dziecko wyjątkowa okładką, pomieści wiele wspaniałych zdjęć z wakacji. 

Filia nr 17, os. Milenium, ul. Spółdzielcza 33a 

Światowy dzień Smerfa

25 czerwca 2019 r., godz. 17.00 

Papa Smerf, Pracuś, Ważniak, Łasuch i oczywiście Smerfetka – to część niebieskiej załogi, która od kilku pokoleń towarzyszy nam na ekranach telewizorów, bawiąc małych i dużych. Z okazji Światowego Dnia Smerfa zapraszamy wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym do wspólnej zabawy! Będą poczytanki, niespodzianki, gry i zabawy – jednym słowem będzie smerfastycznie! 

Biblioforum, ul. Lipowa 1

4. urodziny Biblioforum!

21 czerwca 2019 r., godz. 16.00

Z okazji czwartych urodzin Biblioforum zaprasza najmłodszych czytelników do wspólnego świętowania – będą ciekawe zajęcia plastyczne, głośne czytanie bajek, możliwość własnoręcznego wykonania pięknych zakładek książkowych oraz specjalnie przygotowany Kącik Małego Czytelnika. Zapraszamy!

Filia nr 30, ul. Partyzantów 25

Warsztaty – Iris Folding

12 czerwca 2019 r., godz. 16.30

Wszystkie dzieci zapraszamy na warsztaty plastyczne, podczas których poznają technikę artystycznego składania papieru – Iris Folding, czyli sztukę wykonywania wzorów z kolorowych, nachodzących na siebie pasków papieru w taki sposób, aby środek wzoru tworzył irys. 

Ilość miejsc ograniczona. Zapisy w bibliotece i pod numerem telefonu (32) 557 70 15.

Filia nr 21, ul. Syriusza 30

Żydowskie ślady w Gliwicach

Wystawa potrwa do 30 czerwca 2019 r. 

Zapraszamy na wystawę fotografii „Żydowskie ślady w Gliwicach”. Zdjęcia przedstawione na wystawie pochodzą ze zbiorów prywatnych oraz ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. Wyboru zdjęć i opracowania koncepcji graficznej dokonał Krzysztof Krzemiński. Na wystawie zobaczyć będzie można zdjęcia autorstwa: Joanny Oczko, Bożeny Kubit, Andrzeja Hławiczka, Szymona Janiczka, Zbigniewa Jury, Kamila Krzemińskiego, Krzysztofa Krzemińskiego, Janusza Kubita oraz Dariusza Walerjańskiego.

Filia nr 21, ul. Syriusza 30

Spotkania Brydżowe

piątki: 7, 14, 21 i 28 czerwca; godz. 10.00

wtorki: 4, 11, 18 i 25 czerwca, godz. 10.30

Zapraszamy dorosłych i seniorów do Klubu Brydżowego! Klub Brydżowy powstał pierwotnie przy organizowanym przez Radę Osiedla Kopernik Klubie Seniora. Od września ubiegłego roku spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu w siedzibie biblioteki, gdzie w sympatycznej atmosferze gracze miło spędzają czas i oddają się swojej ulubionej rozrywce. Klub przeznaczony jest dla początkujących graczy                 i w razie potrzeby oferuje wsparcie merytoryczne.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI