r e k l a m a


Czujniki termoelektryczne – gdzie się je stosuje?

Temperatura to jeden z najczęściej mierzonych elementów w wielu branżach. Jej zmiany i wahania mogą wskazywać na nieprawidłowości, a odpowiedni odczyt może być warunkiem oceny jakości produktu. Aby precyzyjnie mierzyć temperaturę różnych przedmiotów, wykorzystuje się profesjonalne czujniki termoelektryczne. Sprawdźmy, jak one działają i gdzie najczęściej się je stosuje!

Czujniki termoelektryczne to urządzenia bardzo cenione w różnych gałęziach przemysłu. Mogą służyć między innymi do zapewnienia prawidłowej temperatury produktu w branży farmaceutycznej czy spożywczej, ale także przy obrabiarkach, w przemyśle motoryzacyjnym, stalowym, metalowym czy szklarskim. Ten artykuł przybliża działanie i wykorzystanie czujników termoelektrycznych!

Jak działa czujnik termoelektryczny?

Budowa takiego czujnika, zwanego także termoparą, składa się z dwóch drutów wykonanych z różnych materiałów. Jeden koniec jest połączony w tak zwaną spoinę pomiarową, a pozostałe wolne końce stanowią zaciski, gdzie mierzone jest powstałe napięcie wynikające z efektu termoelektrycznego. Czujniki termoelektryczne mogą się od siebie różnić pod wieloma względami, na przykład w zależności od warunków otoczenia, w jakich będą pracować. Jednak ich podstawowe przeznaczenie pozostaje niezmienne – mają precyzyjnie odczytywać temperaturę danej powierzchni, zarówno w formie stałej, jak i ciekłej czy gazowej.

Termopara – zastosowanie w przemyśle

Czujniki termoelektryczne stosuje się w pomiarach temperatury już od ponad wieku. Ich prostota i skuteczność działania sprawia, że można je dostosować do użytku w różnych branżach. Dzięki temu termopary znalazły szerokie zastosowanie między innymi w przemyśle, laboratoriach, a także gospodarstwach domowych. Jednym z najczęściej używanych rodzajów czujnika termoelektrycznego jest termopara T, która wskazuje wartości w zakresie od -185°C do +300°C.

Do jakich konkretnie pomiarów można zastosować termoparę? Spójrzmy na kilka przykładów. Czujniki termoelektryczne w przemyśle stosuje się między innymi do pomiaru temperatury:

  • urządzeń przemysłowych;
  • cylindrów wtryskarek, wytłaczarek, form wtryskowych, matryc;
  • powierzchni bloków;
  • części maszyn i urządzeń;
  • gazów;
  • cieczy;
  • w zbiornikach, piecach i innych urządzeniach przemysłowych;
  • na rurociągach i innych elementach walcowych;
  • gazów i płynów w zbiornikach i rurociągach;
  • w piecach do obróbki termicznej – hartownie, kotłownie, laboratoria.

Jak widać, prostej budowy czujniki termoelektryczne można wykorzystać przy ogromnej ilości zadań w przemyśle. Pomagają one sprawdzić końcową jakość danego produktu, ale także warunki zachodzącego procesu. 

Dzięki dużej dokładności i elastyczności konstrukcji, termopary można stosować nawet w niesprzyjających warunkach. Co więcej, nie wymagają one zewnętrznego zasilania, a niewielkie rozmiary pozwalają na lokalne pomiary temperatury także w miejscach trudno dostępnych. Jeśli i Ty potrzebujesz takiego czujnika, sprawdź ofertę sklepu termo-precyzja.com.pl!
Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI