Czy i jak można łatwo usunąć stary silikon?

0
A00461DF 82E8 4214 914E FBEE42F90692
A00461DF 82E8 4214 914E FBEE42F90692

Silikon jest powszechnie stosowany jako element łączący np. płytki w kuchni lub łazience. Uszczelnia także okna, kabiny prysznicowe i inne powierzchnie. Jest tani i łatwy w aplikacji, co więcej, nie wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Jednak o dłuższym czasie silikon ulega przebarwieniom. W łazience, przy wannie, brodziku lub umywalce, mogą wystąpić czarne plamki. Oznacza to, że pojawił się grzyb. Silikon może się złuszczać i po latach użytkowania tracić swoje pierwotne właściwości. Warto wiedzieć jak usunąć silikon i następnie położyć nowy.

Proste sposoby na wymianę zużytego silikonu uszczelniającego

Podstawowym narzędziem, jakie pomoże w usunięciu silikonu sanitarnego, jest przecinak lub nożyk kuchenny. Taki sprzęt każdy może mieć w swojej szafce lub w przyborniku na narzędzia. Ostrym przecinakiem wydłubujemy resztki silikonu, wycinamy go z fugi lub innej przestrzeni. Jeśli silikon został użyty do łączenia umywalki ze ścianą, wówczas może być prościej. Jednak przy ukrytych powierzchniach, trudno dostępnych zakamarkach, dotarcie do nich z nożykiem może okazać się kłopotliwe. Podobnie wydłubywanie cienkiej warstwy leżącej między płytkami ceramicznymi, jest czasochłonne. Dlatego bardzo pomocne są specjalistyczne preparaty, stworzone z myślą o usuwaniu starego silikonu. Każdy, kto planuje odświeżenie mieszkania i myśli o tym, jak usunąć silikon, może sięgnąć po żele i inne płyny rozpuszczające stare warstwy uszczelniające.  

Specjalistyczne preparaty do usuwania silikonu sanitarnego

Samodzielne usuwanie silikonu sanitarnego będzie prostsze, gdy sięgniemy po specjalistyczne produkty. Preparat do zmiękczania silikonu wystarczy nałożyć pędzelkiem lub szpachelką dołączoną do zestawu. Cienka warstwa wystarczy, by po 10-15 minutach, silikon był wystarczająco miękki i nadawał się do łatwego usunięcia. Zanim zaczniemy nakładać preparat, powinniśmy przeczytać w instrukcji, jak usunąć silikon. Zwykle procedura jest podobna. Zabezpieczamy taśmą malarską płytki lub inną powierzchnię na styku z silikonem. Chodzi o to, by nie doszło do przebarwień lub zabrudzenia w czasie rozmiękczania fugi silikonowej. Po zabezpieczeniu płytek, aplikujemy cienką warstwę żelu, czekamy aż zmięknie i usuwamy resztki starym ręcznikiem, szmatką, szpachelką. W oczyszczone i osuszone miejsce po starym silikonie, możemy nałożyć nowy.

To trzeba wiedzieć o fugach silikonowych

Fugi wykonane z warstwy silikonowej są wyjątkowo trwałe. Ich zaletą jest fakt, że silikon jest gotowy do użycia i poradzi sobie z nim nawet amator budowlanki. Jednak usuwanie starych warstw uszczelniających to już bardziej zaawansowana czynność. Trzeba dokładnie usunąć dawny silikon, by następnie położyć nowe warstwy. Gotowe preparaty do zmiękczania fug silikonowych, działają szybko i skutecznie. Mają optymalny zapach, w odróżnieniu od drażniącego acetonu. Są bezpieczne i nadają się do bezpośredniego użycia.

Silikonowe fugi będą spełniały dobrze swoją rolę, jeśli położymy je zgodnie z instrukcją. Podobnie wygląda sprawa usuwania starych warstw, które następnie zastępujemy nowymi. Dzięki preparatom dostępnym w sklepach i hurtowniach budowlanych, z łatwością uporamy się ze zużytym silikonem. 

Więcej tego typu porad znajdziesz na portalu Domowe-Sposoby.pl

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments