r e k l a m a

spot_img
spot_img

Czy komornik może rozłożyć dług na raty?

r e k l a m a

Zadłużenie, które nie zostało spłacone, może prędzej czy później spowodować egzekucję komorniczą. Czy wtedy, gdy do niej dojdzie, komornik może rozłożyć dług do spłaty na raty, aby można było go łatwiej uregulować?

Kiedy prowadzona jest egzekucja przez komornika?

Egzekucja komornicza, którą może przeprowadzić komornik sądowy, ma na celu odzyskanie długu od dłużnika. Prowadzona jest na wniosek wierzyciela, po uzyskaniu przez niego nakazu zapłaty albo wyroku sądowego z klauzulą wykonalności.

Najczęściej egzekucja prowadzona jest przez komornika sądowego w sytuacji, gdy dochodzi do braku spłaty kredytu, pożyczki, rachunków, faktur, mandatów czy kar.

Gdy potrzebny jest komornik sądowy Gliwice oferują dostęp do kilku kancelarii komorniczych oferujących kompleksową obsługę dla wierzycieli.

Jak odbywa się egzekucja komornicza?

Aby rozpocząć egzekucję komorniczą, wierzyciel musi złożyć do kancelarii komorniczej wniosek o wszczęcie postępowania komorniczego. Dodatkowo musi także dołączyć dokumenty potwierdzające prawo do wierzytelności, na przykład wyrok sądowy, nakaz zapłaty.

Komornik prowadzący egzekucję może zająć mienie należące do dłużnika, w tym pieniądze, ruchomości i nieruchomości. Może zrobić to także bezpośrednio z konta bankowego dłużnika, jego wynagrodzenia, emerytury, renty. Ma on także prawo do wejścia na posesję dłużnika, a wtedy, gdy dłużnik nie wyraża na to zgody, wejść na nią w asyście policji.

Czy dług u komornika można rozłożyć na raty?

Gdy dłużnik otrzymuje list z informacją o egzekucji komorniczej, bardzo często pojawia się wtedy pytanie – czy dług ten można oddać w ratach?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ rozłożenie długu na raty tak naprawdę nie zależy od komornika, ale od wierzyciela, w imieniu którego komornik występuje. Gdy wierzyciel zgodzi się na takie rozwiązanie, dług może być oddany w ratach. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że taka forma spłaty długu będzie zwykle droższa, ponieważ pobierane są wtedy wysokie opłaty egzekucyjne.

Gdy wierzyciel nie wyrazi zgody na rozłożenie długi na raty, w takiej sytuacji dłużnik będzie musiał od razu oddać całość kwoty – w formie pieniężnej albo niepieniężnej, na przykład jako nieruchomość lub ruchomość.

Podsumowując, egzekucja komornicza prowadzona jest po to, by odzyskać dług od dłużnika. W takiej sytuacji może on poprosić wierzyciela o rozłożenie długi na raty. Wierzyciel może, ale nie musi zgadzać się na taką prośbę. Znacznie łatwiej można spłacić dług, także w ratach, zanim trafi on do komornika, na przykład na etapie windykacji.


Materiał partnera

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI