Obecnie w Ministerstwie Zdrowia tworzona jest sieć szpitali, czyli wykaz placówek, które będą miały zapewnione finansowanie i nie będą musiały startować w konkursach na dofinansowanie.
Są sformułowane wymagania, które szpital musi spełniać, by znaleźć się w sieci. Spośród gliwickich placówek szpital przy Radiowej nie „łapie” się do sieci. W związku z tym na wniosek prezydenta Gliwic Rada Miasta Gliwice przyjęła apel do ministra zdrowia i dyrektora śląskiego oddziału NFZ.
Oto treść apelu:
„Szpital przy ul. Radiowej, wraz z Przychodniami i Zakładem Opiekuńczo–Leczniczym, działający w ramach spółki Vito-Med w Gliwicach, udziela świadczeń medycznych w zakresie lecznictwa szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz opieki długoterminowej. Zabezpiecza w ten sposób potrzeby przede wszystkim mieszkańców Gliwic, jak również mieszkańców powiatów ościennych: gliwickiego i tarnogórskiego.
Świadczenia medyczne udzielane są w Oddziale Chorób Wewnętrznych, Oddziale Neurologii wraz z intensywną opieką medyczną, Oddziale Udarowym wraz z intensywnym nadzorem udaru mózgu oraz w Zakładzie Opiekuńczo–Leczniczym. Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna udzielana jest w Poradniach: Endokrynologicznej, Gastroenterologicznej dla Dorosłych i Dzieci, Chorób Zakaźnych. Zaplecze diagnostyczne zapewniają pracownie: RTG, USG, EEG, EMG, EKG, Doppler, Endoskopia oraz Laboratorium Diagnostyczne oraz pracownia Tomografii Komputerowej, działająca na terenie szpitala.
Z oddziałów szpitalnych rocznie korzysta ok. 4,5 tys. pacjentów, w tym ok. 1 tys. to pacjenci Oddziału Udarowego. Ponadto Izba Przyjęć udziela 5 tys. porad ambulatoryjnych rocznie. Natomiast Poradnie Specjalistyczne zabezpieczają rocznie ponad 10 tys. pacjentów, w przypadku Zakładu Opiekuńczo–Leczniczego to liczba ok. 200 osób. Szpital prowadzi program terapeutyczny leczenia chorób ultra rzadkich–choroby Hurlera.
Szpital przy ul Radiowej jest jedynym świadczeniodawcą w dziedzinie udarów mózgu na w/w terenie. Zapotrzebowanie na leczenie neurologiczno-udarowe uwzględnione zostało podczas tworzenia map potrzeb zdrowotnych Województwa Śląskiego. Neurologia wraz z udarami w szpitalu przy ul. Radiowej została uznana jako nieodzowny element lecznictwa szpitalnego na terenie miasta Gliwice oraz sąsiadujących powiatów.
Struktury zarówno szpitala jak i poradni oraz ZOL-u, spełniają wszelkie wymogi wymienione w rozporządzeniu Ministra Zdrowia (w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą) oraz w innych przepisach w tym p.poż. Posiada certyfikat ISO 9001 oraz, jako jedyny na terenie miasta Gliwice i jeden z ponad 200 w Polsce, posiada certyfikat akredytacyjny Ministra Zdrowia.
Bardzo dobre zabezpieczenie sprzętowe oraz wybitna kadra medyczna pozwala na stosowanie najnowocześniejszych metod leczenia w dziedzinie neurologii, ze szczególnym uwzględnieniem udarów mózgu. Prowadzone w szpitalu inwestycje oraz modernizacje zmierzały do osiągnięcia wymaganych standardów.
W latach 2008-2016 nakłady inwestycyjne wynosiły 3,3 mln zł, zakupy sprzętowe opiewały na kwotę ponad 1,8 mln zł. Wszystkie zakupy oraz inwestycje spółka zrealizowała w ramach środków własnych poprzez zaciąganie kredytów inwestycyjnych. Pozyskano również dotacje oraz darowizny na zakupy aparatury i sprzętu medycznego m.in. z Ministerstwa Zdrowia – program POLCARD (120 tys. zł), z programów prewencyjnych firm ubezpieczeniowych (78 tys. zł), od stowarzyszeń działających na rzecz szpitala (124 tys. zł) oraz z PUP (ponad 40 tys. zł) na szkolenia pracowników. Z działań prowadzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika, że dostępność do leczenia osób z podejrzeniem udaru mózgu winna być bezpośrednia, analogiczna jak w przypadku chorych z podejrzeniem zawału serca. Pacjent winien trafiać niezwłocznie do specjalistycznej placówki.
Funkcjonujący w szpitalu przy ul. Radiowej Oddział Udarowy jest taką właśnie placówką. Zaprzepaszczenie osiągniętych bardzo wysokich standardów, zarówno pobytu jak i leczenia, jest pozbawieniem mieszkańców Gliwic możliwości dostępu do leczenia na najwyższym poziomie. Działania inwestycyjne oraz uzyskane środki zewnętrze przemawiają za pozostawieniem dobrze funkcjonującego „organizmu” szpitalnego w strukturach miejskiej służby zdrowia, by nadal służył wszystkim pacjentom, a przede wszystkim mieszkańcom miasta Gliwice.
Mając powyższe na uwadze, apelujemy o podjęcie wszelkich działań, które zapewnią dalsze funkcjonowanie gliwickiego szpitala przy ul. Radiowej, poprzez umieszczenie go w tzw. „sieci szpitali”.”
PiS rozp……li wszystko co się da , sam już nie wiem czy się śmiać czy płakać !!
szpital… ha ha ha ha… tylko z nazwy.
Skandal – to bardzo subtelne określenie. Ciśnie mi się na usta o wiele bardziej dosadne. To jest szpital potrzebny, dobrze zorganizowany, wiem, bo sama tam leżałam .
Właśnie….. tylko tyle.
Będzie musiał startować w konkursach o dofinansowanie, czytajcie ludzie ze zrozumieniem.
Czyli będą szpitale równe i równiejsze. Doskonale to rozumiem.
Czemu nie jestem zdziwiony?
Jak był przed remontem to NFZ to chciało A teraz wyremontowany jest be ciekawe bardzo.
Po prostu niewiarygodne.. najlepiej dzialajacy szpital pod wzgledem warunkow i opieki medycznej w Gliwicach. Szpitale z których pacjenci sami uciekaja to sie załapia na ta liste a dobrze funkcjonujacy szpital juz nie. Co tu sie dzieje ??
przerazające jest to co rządzący robia z naszym krajem, niszczą wszystko czego dotkną, np.jedyny szpital geriatryczny w Polsce ktory znajduje sie w Katowicach i jest sponsorowany od 3 lat sprzetem od Owsiaka tez ma byc poza listą
Ciekawe skąd były pieniądze na tą modernizację!!!
Jak tam tak dobrze leczą i tak dobrze się opiekują pacjentami to skąd ten apel??? I kto to wszystko zepsuł??? ” Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść!!!”