r e k l a m a
spot_imgspot_img

Czy zabudowa balkonu wymaga pozwolenia na budowę?

W ostatnich latach można dostrzec rosnące zainteresowanie zabudowywaniem balkonów w budynkach wielorodzinnych. Nie ma co się temu dziwić, ponieważ zabudowa w znacznym stopniu ułatwia codzienne życie i pozwala na korzystanie z balkonu o dowolnej porze roku. Wiele osób zastanawia się jednak, czy aby przeprowadzić taką inwestycję, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę? Wyjaśniamy, jak na ten temat patrzy polski ustawodawca!

Po co zabudowa balkonu?

Osoby, które na co dzień nie mają do czynienia z branżą remontową czy budowlaną mogą zagubić się w gąszczu przepisów polskiego prawa. Tymczasem przestrzeganie narzucanych na nas obowiązków jest kluczową kwestią jeśli chce się uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Przed przystąpieniem do realizacji zabudowy balkonu warto więc dokładnie zgłębić temat i upewnić się, o jakich formalnościach trzeba pamiętać.

Zabudowa balkonu to bardzo dobry pomysł jeśli posiada się do tego odpowiednie warunki przestrzenne i techniczne. Rozwiązanie to ma szereg zalet, w tym przede wszystkim pozwala na powiększenie obszaru użytkowego. W przypadku braku zabudowy z balkonu korzystamy zazwyczaj wyłącznie wiosną czy latem i to tylko wtedy, gdy nie pada deszcz. Zabudowanie balkonu pozwoli natomiast na cieszenie się tym miejscem niezależnie od warunków atmosferycznych. Dzięki temu niestraszne będą zarówno opady, jak i silny wiatr, mróz, a nawet – w zależności od rodzaju użytych do zabudowy materiałów – promienie słoneczne. Zabudowa balkonu w bloku sprawdzi się także wówczas, gdy posiadamy zwierzęta lub po prostu chcemy na stałe zagospodarować balkon umieszczając tam meble, rośliny czy ozdoby.

Zabudowa balkonu – rodzaje i charakterystyka

Jeśli mówimy o kompleksowej zabudowie balkonu warto wyróżnić dwa systemy montażu. Bezramowa zabudowa balkonów sprowadza się do tego, że każdy panel przesuwany jest po osobnym torze, a następnie nasuwają się one jeden na drugi. Przy ramowej zabudowie z kolei okna i drzwi przesuwane są w obie strony za pomocą rolek zamontowanych na prowadnicy. Każdy z systemów ma swoje mocne i słabe strony, a różnica polega nie tylko na walorach technicznych, wizualnych, ale również na cenie – zabudowa bezramowa bowiem może być nawet dwukrotnie droższa od ramowej.

Zabudowanie balkonu a pozwolenie na budowę

Obecnie zabudowanie balkonu nie jest już tak pracochłonne i kosztowne jak dawniej, ale nie oznacza to, że każdy poradzi sobie z tym zadaniem samodzielnie. Najkorzystniejszym wyjściem jest zlecenie prac profesjonalistom, którzy posiadają odpowiedni sprzęt, wiedzę i doświadczenie, a także doradzą, jakie rozwiązanie będzie w danej sytuacji najlepsze. Kwestie formalne musimy jednak załatwić samemu. Czy zabudowa balkonu wymaga wcześniejszego pozwolenia na budowę – to pytanie zadaje sobie wiele osób. Jak się okazuje, na szczęście, ustawodawca nie narzuca takiego obowiązku. Zabudowując balkon nie powiększamy bowiem kubatury mieszkania, a jedynie działamy na własnym terenie. Mimo tego, w wielu wspólnotach czy spółdzielniach konieczne może okazać się uzyskanie zgody większości właścicieli lokali, ponieważ zabudowa stanowi znaczną ingerencję w wygląd elewacji, która jest częścią wspólną.

Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI