r e k l a m a

spot_img
spot_img

spot_img

Czym jest bęben hamulcowy, oraz jak działa?

spot_img
r e k l a m a

Czym jest bęben hamulcowy oraz jak on działa? To pytanie zadaje sobie wielu posiadaczy samochodów, którym zależy na bezpieczeństwie w czasie jazdy, oraz szeroko rozumianej sprawności samochodu. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa bęben hamulcowy. Przyjrzyjmy się zatem wspólnie, czym tak naprawdę jest bęben hamulcowy, oraz jaką pełni funkcję w układzie hamulcowym samochodu.

Jak działa bęben hamulcowy?

Na samym początku zacznijmy od tego, jak działa bęben hamulcowy. Bęben hamulcowy, wraz z piastą koła tworzy ruchomy element, który obraca się wraz z przepuszczaniem się samochodu. Do jego wyhamowania stosuje się specjalne szczęki hamulcowe, które poprzez nacisk tłoczka hamulcowego, wytwarzają nacisk na powierzchnię bębna, oraz okładzinę szczęk. Szczęki tego typu montuje się na specjalnych tarczach kotwicznych, które nie są ruchome. Oprócz tego w skład zestawu bębna hamulcowego wchodzą:

-Rozpierak szczęk.

-Sprężyna odciągająca szczęki od bębna.

Zazwyczaj tego typu rozwiązania stosowane są w hamulcach ręcznych. oraz tylnych hamulcach samochodów osobowych, oraz ciężarowych. Są one również stosowane na przykład w przyczepach rolniczych. Warto przy tym wspomnieć, że mimo iż bębny hamulcowe są wypierane przez układy tarczowe, to wciąż cieszą się one dużą popularnością wśród producentów pojazdów. Są one bowiem stosunkowo proste w montażu oraz wytrzymałe. Standardowy zestaw bębnów jest w stanie wytrzymać około 100 tysięcy kilometrów. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o układach tarczowych.

image autodoc infogliwice
Zdjęcie bębna hamulcowego zaczerpnięte z czesciauto24.pl

Kiedy należy wymienić bębny oraz jak tego dokonać?

W tym momencie zapewne zastanawiacie się, jakie są objawy zużycia bębnów. Do najpopularniejszych objawów ich zużycia należą:

-Drgania na pedale hamulca w czasie hamowania

-Pogorszenie drogi hamowania.

-Piszczenie dobiegające z koła w czasie hamowania.

-Charakterystyczne bicie na kierownicy.

Objawy te najczęściej występują przy całkowitym starciu okładzin ściernych szczęk. Wówczas elementy metalowe szczęk trą bezpośrednio o bęben hamulca. W tym momencie zapewne zastanawiają się, w jaki sposób możecie sunąć usterki bębna hamulcowego. Zazwyczaj w tym celu w pierwszej kolejności należy zdiagnozować który element bębna uległ uszkodzeniu, a następnie go wymienić lub zregenerować. Ta druga opcja jest zalecana a w przypadku starszych pojazdów, w przypadku których dostępność części jest zazwyczaj mocno ograniczona, a często wręcz nawet niemożliwa. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się zakładać nowych szczęk do starych bębnów. Może to bowiem skutkować między innymi gorszą drogą hamowania oraz szybszym ich zużyciem. Jeżeli zaś chodzi o samą wymianę, to należy ją zacząć od zabezpieczenia pojazdu przed zsunięciem. Następnie przystępujemy do zdjęcia koła oraz odkręcenia śrub mocujących. Częściowo luzujemy je, gdy pojazd stoi kołami na ziemi, a w całości odkręcamy je, gdy jest on podniesiony. Gdy to zrobimy, uzyskamy swobodny dostęp do bębna, oraz będziemy mogli zdjąć go z piasty. Wówczas uzyskamy pełny wgląd do wnętrza hamulca bębnowego, dzięki czemu będziemy dokładnie wiedzieć, który jego element należy wymienić, lub poddać regeneracji. Przed przystąpieniem do wymiany uszkodzonych elementów warto zaopatrzyć się w specjalne ściągacze przeznaczone do hamulców. Są ona szczególnie przydatne w przypadku starych lub mocno skorodowanych hamulców. Aczkolwiek przy odrobinie wprawy, można poradzić sobie bez ich użycia.

Podsumowanie

Regularna kontrola stanu hamulców bębnowych może okazać się przysłowiowym kluczem do sukcesu, jeżeli zależy nam na zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w czasie jazdy sobie oraz innym użytkownikom ruchu drogowego. Warto również pamiętać, że pojazd z niesprawnymi hamulcami bębnowymi nie przejdzie okresowego badania technicznego. Warto więc co jakiś czas sprawdzić stan hamulców bębnowych. Dzięki temu unikniecie wielu różnego rodzaju komplikacji oraz wydatków związanych z naprawą układu hamulcowego.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI