Pomimo swojej prostej budowy jest niezbędnym narzędziem w trakcie wielu prac. Poziomica, bo o niej mowa pozwala nie tylko prosto powiesić ramki na ścianie, ale też przyda się przy wszelkich pracach i urządzaniu wnętrz począwszy od podłogi po sufit. W świecie narzędzi również poziomice poddają się postępowi, a na rynku pojawiły się doskonalsze urządzenia elektroniczne czyli poziomnice laserowe.
Poziomica laserowa – jak jej używać ?
Poziomica laserowa jest bardziej zaawansowana wersją tradycyjnej poziomicy wodnej. W porównaniu do poziomicy tradycyjnej jest o wiele wygodniejsza i pozwala na bardzo dokładne określenie pionu oraz przenoszenie wartości między poziomami. Poziomica laserowa może być stosowana na płaszczyznach pionowych i poziomych.
Urządzenie położone na dowolnej powierzchni emituje widzialną gołym okiem wiązkę laserową – dwie linie w pionie i poziomie. Linie można ustawiać na dowolnej wysokości. Dzięki zastosowaniu poziomicy laserowej, nie musimy odrysowywać linii, ani nieustannie sprawdzać poziom, jak to bywa w przypadku tradycyjnej libellowej poziomicy. Wystarczy, że przyłożymy poziomnicę laserową do ściany, a wskaźniki świetlne wyznaczą idealną linię. Zanim jednak skorzystamy z urządzenia, trzeba je unieruchomić. W tym celu wykorzystuje się specjalne uchwyty lub statywy (niekiedy są dostępne w zestawie z poziomicą). Oczywiście należy sprawdzić czy urządzenie jest właściwie wypoziomowane – niektóre poziomnice są wyposażone w diodę ułatwiająca prawidłowe ustawienie.
Warto rozważyć czy urządzenie będziemy wykorzystywać w pomieszczeniach czy również na zewnątrz – jeżeli druga opcja też wchodzi w grę, światło słoneczne spowoduje, że wiązka lasera będzie niewidoczna. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup poziomicy ze specjalnymi czujnikami, dzięki którym linia będzie dobrze widoczna.
Inną kwestią jest wielkość pomieszczeń. Możemy spotkać się z narzędziami o rożnym zasięgu – od kilku do kilkunastu metrów. Długa wiązka laserowa na pewno sprawdzi się na placu budowy, gdzie może z niej korzystać kilka osób na raz.
Na rynku można spotkać:
- poziomice laserowe z dalmierzem – to urządzenie nie tylko wyznaczy równe linie, ale też posiada opcję mierzenia odległości
- poziomice laserowe samopoziomujące – dzięki kompensatorowi magnetycznemu, można określić prawidłowe ustawienie linii, niektóre poziomice informują o nieprawidłowym położeniu sygnałem ostrzegawczym
- poziomice laserowe 360 – to inaczej laser płaszczyznowy, dzięki niemu możliwe jest rzutowanie 1, 2 lub nawet 3 linii dookoła urządzenia
- poziomice laserową – krzyżową – za jej pomocą można dodatkowo wyznaczać kąty proste
Poziomnica laserowa a laser krzyżowy
Zarówno poziomica laserowa jak i laser krzyżowy można wykorzystać w tym samym celu – wyznaczenia linii poziomej. Jednak w przypadku poziomicy otrzymujemy tylko jedna idealną linie poziomą, natomiast laser krzyżowy wysyła kilka wiązek prostopadłych, które przecinają się na krzyż wskazując kąt prosty. Standardowy laser krzyżowy wyświetla dwie prostopadłe wiązki o kącie 120-140 stopni. Na rynku dostępne są lasery wielopłaszczyznowe – wyświetlające linie dookolne oraz rotacyjne wyświetlające jedna linię dookolną poziomą i jedną pionową wiązkę w górę. Laser umożliwi jednoczesne pomiary w pionie i poziomie, co czyni go bardziej uniwersalnym, ale jest też droższy niż zwykłe poziomnice laserowe.
Nie ulega wątpliwości, że poziomnice laserowe powinny się znaleźć w wyposażeniu nie tylko profesjonalisty, ale też każdego majsterkowicza. To niezbędne urządzenie podczas prac domowych takich jak malowanie, tapetowanie, układanie glazury czy zawieszanie półek.
Poradę dostarczył serwis Tooles.pl – sklep z profesjonalnymi narzędziami dla domu i ogrodu.