25 marca diecezja gliwicka świętowała 25-lecie istnienia. Wyjątkowy jubileusz zbiegł się z I Synodem Diecezji Gliwickiej zwołanym przez Jana Kopca, biskupa diecezji gliwickiej.
W 1992 r. papież Jan Paweł II dokonał istotnych zmian w administracji kościoła w Polsce i utworzył m.in. diecezję gliwicką. To wydarzenie w minioną sobotę świętowano w gliwickiej katedrze. W uroczystej mszy świętej wzięło udział ponad dwustu kapłanów i biskupów z metropolii górnośląskiej oraz wierni. Liturgii przewodniczył arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc, homilię wygłosił biskup gliwicki Jan Kopiec.
– Od 25 lat jesteśmy wdzięczni ojcu świętemu Janowi Pawłowi II za Jego odważną decyzję, dokonującą całościowej reorganizacji struktury terytorialnej Kościoła w naszej ojczyźnie – mówił biskup.
We mszy św. wzięli udział biskupi seniorzy: Jan Wieczorek (pierwszy biskup gliwicki) i Gerard Kusz (były biskup pomocniczy). Obecni byli także biskupi z Katowic: Marek Szkudło i Adam Wodarczyk oraz biskupi z Opola Andrzej Czaja, Rudolf Pierskała i Paweł Stobrawa. W uroczystej mszy świętej wzięli też udział przedstawiciele gliwickiego samorządu – prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz oraz sekretarz miasta Andrzej Karasiński.
Po uroczystości odbył się I Synod Diecezji Gliwickiej.
Podczas sesji jego członkowie złożyli wyznanie wiary przewidziane przy obejmowaniu zadania zleconego przez biskupa i odebrali od niego dekrety. Specjalnym gościem uroczystego otwarcia Synodu był ks. prof. dr. hab. Mirosław Sitarz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który we wrześniu ubiegłego roku wygłosił w Gliwicach wykład dla księży – czym jest synod diecezjalny.
Diecezja gliwicka obejmuje obszar 2 250 km2. Składa się z 18 dekanatów i 156 parafii. Oprócz kościołów parafialnych na terenie diecezji znajduje się 20 kościołów filialnych i 56 kaplic. Diecezja liczy ponad 600 tys. wiernych, pracuje w niej blisko 400 kapłanów diecezjalnych i zakonnych.
—
MSI