Roboty na budowie drugiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej w naszym mieście idą pełną parą.
– 54% to stan zaawansowania prac w śródmieściu Gliwic – relacjonuje Danuta Żak, rzecznik prasowy DTŚ S.A. Efekty już widać.
Budowa Drogowej Trasy Średnicowej to jedna z największych drogowych inwestycji w historii miasta. Pierwszy odcinek – od granicy z Zabrzem do ul. Kujawskiej – otwarto w listopadzie. Trwa realziacja drugiego odcinka oznaczonego jako G2 o długości około 5,6 km – od ul. Kujawskiej do Drogi Krajowej nr 88. Będzie to zarazem ostatni fragment DTŚ, łączącej śląskie miasta na trasie Katowice – Gliwice. Trasa będzie przebiegała m.in. w sąsiedztwie Centrum Onkologii czy Politechniki Śląskiej. Powstanie aż 11 powiązań z istniejącym układem drogowym. Węzły i skrzyżowania połączą DTŚ z DK nr 88, ul. Jana Śliwki, Sienkiewicza, Dworcową, Częstochowską, Konarskiego, Hutniczą, Wincentego Pola, Franciszkańską, Baildona i Królewskiej Tamy. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Eurovia Polska S.A. i Bilfinger Infrastructure S.A., a realizację prac nadzoruje spółka Drogowa Trasa Średnicowa S.A. w Katowicach.
Wiadukty, mosty, kładki i tunel
Prace rozpoczęły się w styczniu 2013 r. W ubiegłym roku roboty koncentrowały się głównie na wykonaniu przezbrojenia trenu, czyli na przebudowie wszystkich sieci przebiegających w tym miejscu – kanalizacyjnej, wodociągowej, gazowej, ciepłowniczej, teletechnicznej i elektroenergetycznej. Ruszyły też prace inżynieryjne.
Odcinek G2 jest bardzo skomplikowany, a dodatkowo przechodzi przez zabudowane śródmieście.
Pod ulicami Zwycięstwa i Dworcową droga zostanie poprowadzona w tunelu o długości 493 m. Jest on realizowany w technologii ścian szczelinowych, która powoduje, że obiekt powstaje bez dodatkowych rozkopów i bez zajmowania dodatkowych terenów. Na gotowych ścianach zabetonowywane są segmenty stropów. Wykonano już 20 z 41 takich elementów.
Na trasie przewidziano też 13 innych obiektów inżynierskich – wiaduktów, mostów i kładek. Trzy z nich są już gotowe. Pod koniec października oddano do użytku nowy wiadukt i kładkę dla pieszych w ciągu ul. Konarskiego. Otwarto też wiadukt nad Kłodnicą i budowaną DTŚ w ciągu Drogi Krajowej nr 88.
Budowa w toku – zmiany w ruchu
– Obecnie trwa budowa m.in. wiaduktów nad ul. Jana Śliwki, w ciągu ul. Sienkiewicza, w rejonie ul. Robotniczej, nad ul. Królewskiej Tamy oraz mostu nad Kłodnicą i terenami zalewowymi (na styku z odcinkiem G1 DTŚ) – wymienia Danuta Żak. Ruszyły także prace rozbiórkowe obiektów w rejonie ul. Orlickiego, Dworcowej i Częstochowskiej. Ich rozpoczęcie wiązało się jednak z koniecznością wprowadzenia zmian w organizacji ruchu w centrum miasta. Przypomnijmy, że w listopadzie zamknięto fragment ul. Jana Śliwki, a w grudniu – ul. Częstochowskiej i Zwycięstwa. Dla kierowców przygotowano objazdy. Inaczej kursują też niektóre autobusy. Przejezdna pozostała ul. Dworcowa, ale ruch z dotychczasowej jezdni przeniesiono na nowo wybudowany drogowy by-pass, który powstał na gotowych już w tym miejscu stropach przyszłego tunelu. Utrudnienia potrwają rok.
Widać już pierwsze jezdnie
– W zależności od warunków atmosferycznych prowadzone są już także roboty przy budowie jezdni DTŚ. Najbardziej są one zaawansowane na odcinku między ul. Portową i Śliwki oraz w rejonie ul. Królewskiej Tamy – informuje rzecznik prasowy DTŚ S.A. Warto wspomnieć, że szerokość drugiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach będzie zróżnicowana – od węzła z Drogą Krajową nr 88 do węzła z ul. Królewskiej Tamy DTŚ przypominać będzie ulicę miejską jednojezdniową z 2 pasami ruchu w każdą stronę. Natomiast od węzła z ul. Królewskiej Tamy do węzła z ul. Kujawską przewidziano 2 jezdnie po 2 pasy ruchu w każdym kierunku. Na całej długości trasa będzie oświetlona.
Z myślą o środowisku naturalnym powstaną zastępcze zbiorniki wodne dla płazów, systemy zabezpieczeń szlaków migracji zwierząt, system odwodnienia i urządzeń oczyszczających wody opadowe z powierzchni jezdni, ekrany akustyczne i pasy zieleni izolacyjnej.
Finał za rok
Realizacja inwestycji będzie kosztowała ponad 700 mln zł brutto. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Unię Europejską. Pozostałe środki pochodzą z kredytu zaciągniętego przez rząd w Europejskim Banku Inwestycyjnym, z państwowej rezerwy subwencji ogólnej oraz z budżetu miasta. Drugi odcinek DTŚ w Gliwicach powinien zostać otwarty pod koniec 2015 r.