r e k l a m a

spot_imgspot_img

Dzieje się w gliwickim Muzeum. Sprawdź

Muzeum w Gliwicach przygotowało wiele atrakcji dla gliwiczan.

Międzyczas i międzystrefa – „Koło miejsca”
Tych, którzy jeszcze nie mieli w ręku książki „Koło miejsca”/”Elementarz”, zachęcamy do wysłuchania fragmentów tekstu czytanych przez Krzysztofa Siwczyka i Ewę Niewiadomską. Za esej „Koło miejsca” Krzysztof Siwczyk otrzymał w 2017 roku Nagrodę Literacką GDYNIA. Publikacja znalazła się też w finale konkursu Fotograficzna Publikacja Roku 2017. Wraz z fotografiami Michała Łuczaka z cyklu „Elementarz” książka tworzy opowieść o pamięci. Miejsce akcji: Gliwice. Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte. Międzyczas i międzystrefa. Słowa przeplatają się z obrazami. Polecamy!
Film dostępny pod linkiem: https://vimeo.com/250317364

Wszechnica PAU w Gliwicach
Wykład: Filozofia spotkania w cyberczasach

25 stycznia 2018, Willa Caro, godz. 16.00

Wykłady Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzone przez Polską Akademię Umiejętności cieszą się w Gliwicach niesłabnącą popularnością zarówno wśród młodzieży szkół średnich, młodzieży akademickiej, jak i dorosłych odbiorców. Ich współorganizatorem jest Muzeum w Gliwicach. Przybliżając najnowsze osiągnięcia nauki, a także problemy kultury, stanowią okazję do spotkania z najwybitniejszymi polskimi uczonymi. We czwartek, 25 stycznia zapraszamy do Willi Caro na wykład Filozofia spotkania w cyberczasach, który wygłosi prof. Iwona Nowakowska-Kempna z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizatorzy: Muzeum w Gliwicach, Polska Akademia Umiejętności, Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży

Z cyklu: Od Mojżesza Majmonidesa do Hannah Arendt. Wielkie postacie żydowskiej religii, filozofii i polityki
Mojżesz Majmonides: czym jest w wiara? Jak wierzyć?

25 stycznia 2018, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 18.00

Otwierający cykl wykład poświęcony zostanie postaci wielkiego, żydowskiego, średniowiecznego teologa- Mojżesza Majmonidesa znanego jako autora sławnych Trzynastu Zasad Wiary. Na gruncie myśli Majmonidesa i jego egzegezy Świętych Ksiąg pokazana zostanie istota żydowskiego monoteizmu opartego na Przymierzu i specyficznej (wyjątkowej) relacji człowieka do transcendentnego, wszechmocnego Boga-Kreatora. Geneza świata, cel jego istnienia (teleologia), a także ukazanie prawdziwego sensu wiary stanowią treść wielkiego systemu myśli Majmonidesa, wyrażonego głównie w konfrontacji żydowskiej religii z racjonalną grecką filozofią, co stanowi treść jego największego dzieła pod tytułem „Przewodnik dla błądzącego”. We czwartek, 25 stycznia o godz. 18.00 w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich wysłuchamy na ten temat wykładu dr hab. Jacka Surzyna.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Otwarcie wystawy: Wojciech Plewiński, reporter
26 stycznia 2018, Czytelnia Sztuki, godz.18.00

W piątek, 26 stycznia 2018 roku, o godzinie 18.00 w Czytelni Sztuki odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Wojciech Plewiński, reporter, połączone ze spotkaniem z fotografem. Rozmowę poprowadzą Wojciech Nowicki, kurator wystawy, oraz Grzegorz Krawczyk – szef Czytelni Sztuki. Wojciech Plewiński, urodzony w Warszawie, rocznik 1928, z wykształcenia jest architektem. Studia ukończył w Krakowie, dwa lata po uzyskaniu dyplomu rozpoczął trwającą do końca jego kariery zawodowej współpracę z „Przekrojem”. Współpracował także z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Ziemią” czy „Polską”, jednak część prezentowanych tu zdjęć powstała z prywatnej potrzeby.
Wojciech Plewiński, reporter
Kurator: Wojciech Nowicki
Wystawa: 27.01–24.03.2018
Wstęp na wernisaż i spotkanie wolny, liczba miejsc ograniczona.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Artefakty: Goci na Pomorzu w świetle wykopalisk i legend
27 stycznia 2018, Willa Caro, godz. 16.00

Cmentarzyska Gotów z I-III w. na terenie Pomorza to nie tylko atrakcyjne miejsca dla archeologów, miłośników starożytności czy innych poszukiwaczy przygód. To także miejsca, w których piękno natury spotyka się aurą tajemniczości minionych wieków. O tym niesamowitym stanowisku, a także innych na terenie Pomorza opowie podczas kolejnego wykładu z cyklu Artefakty wieloletni badacz związanej z Gotami kultury wielbarskiej na terenie Leśna, dr hab. Krzysztof Walenta, Prezes Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Zapraszamy w sobotę, 27 stycznia do Willi Caro.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Projekt edukacyjny: Poniedziałki z Niepodległą
Wybrane poniedziałki – od stycznia do czerwca i od września do grudnia 2018 r.

O różnych koncepcjach odzyskania niepodległości, o roli wielkich Polaków w spełnieniu marzeń kilku pokoleń, o rodzeniu się nowej państwowości Rzeczpospolitej Polskiej, o Piłsudskim, Dmowskim i elitach II RP, o problemach odrodzonego po 123 latach niewoli państwa, o mitach i stereotypach, które wokół niego narosły. A także o trudnych początkach polskiej, nowoczesnej demokracji.
Prowadzenie: Michał Miwa Młot.
Zajęcia skierowane do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych.
Zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od grupy.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Ferie w Muzeum w Gliwicach – skarby Gotów, żeliwny ogród, ferie po śląsku i Niepodległa
Od wtorku do piątku – od 30 stycznia do 2 lutego i od 6 do 9 lutego 2018, w Willi Caro, Oddziale Odlewnictwa Artystycznego i Radiostacji. Zajęcia w Zamku Piastowskim realizowane od 6 do 9 lutego 2018.

Podczas ferii zapraszamy do Muzeum w Gliwicach. W Willi Caro czekają na nas skarby Gotów, które odkrywać będziemy na wystawie archeologicznej – poznamy kunszt gockich jubilerów, będziemy rozszyfrowywać gocki alfabet i wyruszymy bursztynowym szlakiem. Zastanowimy się też nad znaczeniem pojęć „kultura” i „barbarzyństwo”. Z kolei w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego – rozkwitnie żeliwny ogród. Tym razem zwrócimy uwagę uczestników zajęć na ornamenty roślinne w sztuce i ich ukrytą symbolikę, a pomogą nam nowe gipsowe repliki zgromadzonych na wystawie zabytków, które będziemy ozdabiać. Oczywiście z motywami floralnymi. Natomiast w Radiostacji – zajęcia poświęcone Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i polskim symbolom narodowym – nie może ich zabraknąć, bo przecież obchodzimy 100-lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości. W drugim tygodniu ferii zaprosimy do Zamku Piastowskiego na spotkanie z Górnym Śląskiem – jego tradycjami, zwyczajami i codziennością.

Zajęcia dla grup dzieci uczestniczących w półkoloniach oraz osób indywidualnych – rodziców lub opiekunów z dziećmi.

Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od grupy.
Osoby indywidualne dołączają do grup zorganizowanych.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI